TVN24 | Polska

Prezydent przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
asty,ads\mtom,adso
Źródło:
PAP
Andrzej Duda złożył w czwartek przysięgę przed Zgromadzeniem NarodowymTVN24
wideo 2/20
TVN24Andrzej Duda złożył w czwartek przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym

Andrzej Duda złożył w czwartek przed południem przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie rozpoczął drugą pięcioletnią kadencję prezydencką. Później udał się na mszę świętą w intencji Ojczyzny. Następnie na placu Piłsudskiego symbolicznie przyjął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 16:23

  Dziękujemy za wspólną relację.

 • 16:22

  Zakończyły się oficjalne wydarzenia związane z inauguracją drugiej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.

 • 16:15

  Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza zakończy defilada.

 • 16:07

  - Dzisiaj na następne pięć lat mogę powiedzieć jedno przed całym naszym społeczeństwem, narodem, z cała odpowiedzialnością: polski żołnierz swoją służbą dla ojczyzny nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej wojskowości - powiedział Duda po przyjęciu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.

  Zapewnił, że polscy żołnierze dalej noszą w sercu etos poprzednich pokoleń żołnierzy. - Nigdy przez te pięć lat nie słyszałem ani jednego słowa o uposażeniach, czy wynagrodzeniach ze strony żadnego polskiego żołnierza, słyszałem tylko o ojczyźnie, służbie - powiedział prezydent.

  Dziękował żołnierzom za nieustanną gotowości do służby, także poza granicami Polski.

  Jak podkreślił, z żołnierzami rozmawiał wiele razy o kwestii wyposażenia. - Tak, wielokrotnie prosiliście o wyposażenie, że chcecie mieć wyposażenie nowocześniejsze, żeby lepiej służyć, lepiej bronić ojczyzny, że jesteście gotowi do służby w każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, że jesteście gotowi za ojczyznę oddać życie - mówił do żołnierzy prezydent.


 • 16:05

  Prezydent: apeluję do polityków, abyśmy razem byli w polskich sprawach, wśród nich jest sprawa Wojska Polskiego.

 • 16:00

  Prezydent wygłasza przemówienie po przyjęciu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP.

 • 15:49

  Prezydent przybył na pl. Piłsudskiego w asyście Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Symboliczna uroczystość - Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia - odbywa się z asystą wojskową, którą zapewniają kompania honorowa, poczet proporca prezydenta RP i orkiestra wojskowa.

  W ceremonii uczestniczą marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia SZ i Żandarmerii Wojskowej, na placu są także poczty sztandarowe jednostek WP.

  Znakiem obecności zwierzchnika Sił Zbrojnych RP jest podniesienie na maszt proporca prezydenta – czerwonego prostokąta z białym orłem, obwiedzionego generalskim wężykiem.

  Żołnierze oddali salut złożony z pięciu wystrzałów armatnich, a prezydent złożył wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

 • 15:31

  Rozpoczyna się uroczystość na placu Piłsudskim, gdzie prezydent przyjmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.

 • 14:42

  - Po tym, kto je dostaje, widać też, jakie wartości w danym momencie w naszym kraju uznawane są za najważniejsze, które z nich przeważają - powiedział prezydent.

  - Obiecuję wszystkim tu obecnym, wszystkim moim rodakom oraz członkom kapituł, że będę przez następne pięć lat przyznawał te ordery, kierując się po pierwsze moim wewnętrznym, głębokim przekonaniem, że danej osobie order się należy. A po drugie najlepiej jak umiem pojętym interesem Rzeczpospolitej. Do tego zobowiązuję się, prosząc państwa o to, byście mnie nadal wspierali w wykonywaniu, z jednej strony, tego niezwykłego zaszczytu, ale z drugiej strony również tego wielkiego, wspaniałego obowiązku dla Polski i całego naszego narodu - mówił Duda.

 • 14:21

  - Przeżywam tą dzisiejszą uroczystość, być może nawet bardziej niż pięć lat temu, może dlatego że wszystko to było tak oszałamiające, a dziś każde słowo, które jest wypowiadane dociera do mnie z pełną świadomością - mówił prezydent.

  Podkreślał również okoliczność przejęcia pieczy nad orderami w Zamku Królewskim w Warszawie, który, jak podkreślił, został odbudowany rękami Polaków.

  - Te ordery są symbolami wolnej Polski, te ordery są symbolami Polski silnej. Order Orła Białego ma tę specyfikę, że kiedy Polska nie była wolna, to nie był przyznawany. Wracał wraz z odradzającym się państwem polskim, odradzającą się niepodległością - zaznaczył prezydent.

 • 14:20

  Prezydent Andrzej Duda ponownie objął przewodnictwo w kapitułach najważniejszych polskich odznaczeń państwowych - Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

 • 14:06

  Rozpoczęła się uroczystość na Zamku Królewskim.

 • 13:33

  Pięć lat temu uroczystość objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach najważniejszych polskich odznaczeń państwowych była połączona z odznaczeniem prezydenta oboma orderami.

  Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule, jako Wielki Mistrz Orderu.

  Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczpospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

  Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 r. nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami

 • 13:32

  Prezydent i pierwsza dama są już na Zamku Królewskim, gdzie dojdzie do uroczystości inwestytury na wielkiego mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski

 • 12:43

  Co jeszcze wydarzy się w czwartek? Podpowiada kancelaria prezydenta.

 • 12:04

  Rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny i prezydenta.

 • 11:39

  Teraz Andrzej Duda uda się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie w południe zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny i prezydenta.

  Po zakończeniu mszy prezydent odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP. Złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Lecha Kaczyńskiego.

 • 11:24

  Po drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego para prezydencka zatrzymała się przy Bazylice Świętego Krzyża. Duda złożył wieniec pod pomnikiem Chrystusa.

  Na tym pomniku tydzień temu aktywiści umieścili tęczową flagę.

 • 11:19

  Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim meldunki od Dowódcy Garnizonu Warszawa oraz Komendanta Służby Ochrony Państwa.

 • 10:48

  Kolejny punkt dzisiejszej uroczystości zaplanowano na godzinę 11.15. Prezydent odbierze meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Roberta Głąba oraz komendanta Służby Ochrony Państwa majora SOP Pawła Olszewskiego.

 • 10:47

  Prezydent złożył wieńce przed tablicami upamiętniającymi byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku, a także tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

  Duda ma się też spotkać z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu w gabinecie marszałek Sejmu.

 • 10:40

  Zakończyło się orędzie prezydenta.

 • 10:40

  Duda: Wierzę, że wykorzystamy największą od ponad 200 lat szansę dla naszego narodu, jaką daje posiadanie suwerennej, niepodległej, demokratycznej, bezpiecznej Rzeczpospolitej. To nasze wielkie zadanie. Boże błogosław Polsce!

 • 10:38

  Duda: Wierzę w Polskę. Wierzę w Polaków, naszą mądrość, pracowitość, odwagę i wytrwałość. Wierzę, że poradzimy sobie z wyzwaniami. Wierzę też w Boga, ale wiem, że nie każdy musi w niego wierzyć, by szanować uniwersalne wartości i tradycje, z których wyrosła Polska.

 • 10:37

  Duda: Będziemy też bronić prawdy o tym, że piękno, pomyślność i zamożność naszego kraju jest dziełem wszystkich Polaków. Bo wszyscy obywatele są równi. Każdy ma swoją godność. Nie dzielimy Polaków ze względu na zarobki, wykształcenie, poglądy, czy wyznanie religijne. Każdemu należy się szacunek. Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej i swoich współobywateli. Każdy, kto ma Polskę w sercu.

 • 10:36

  Duda: Wreszcie - godność. Polska to kraj wspaniałych ludzi. Kraj otwarty, piękny. Ze wspaniałą historią, z której jesteśmy dumni. Tej prawdy o Polsce i Polakach będziemy zdecydowanie bronić. To nasz obowiązek, obowiązek prezydenta.

 • 10:34

  Duda: Polska musi się rozwijać. Będę nad tym czuwał.

 • 10:33

  Duda: Państwo musi dawać impuls i przykład, jeśli chodzi o inwestycje. Musimy wrócić na ścieżkę, na której byliśmy przed pandemią. To wielkie zadanie dziejowe.

 • 10:31

  Duda: Po trzecie - praca. Chcemy polski ambitnej, która rozwija swój potencjał, gdzie powstają nowe miejsca pracy. Polski, która konkuruje z innymi krajami, zapewnia obywatelom możliwości rozwoju.

 • 10:30

  Duda: To też bezpieczeństwo zdrowotne, które zapewni tylko dobrze dofinansowana i nowoczesna służba zdrowia.

 • 10:27

  Duda: Po drugie - bezpieczeństwo. To nie tylko wojsko i policja. To też bezpieczeństwo energetyczne, czy żywnościowe.

 • 10:26

  Duda: Polska moich marzeń to Polska ambitna rozwijająca się w szybkim tempie, innowacyjna, ale pamiętająca o korzeniach, historii, tożsamości, tradycji. A największe nasze dobro to rodzina. Musimy jej chronić i dbać o warunki jej rozwoju.

 • 10:25

  Duda: Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości. Nie udawałem w kampanii kogoś innego i zapewniam, że tak zostanie. Konsekwentnie trwam przy moich ideałach. Przez najbliższe pięć lat będę realizował swój program. Tak jak obiecywałem, będę prezydentem polskich spraw.

 • 10:24

  Duda: Powinniśmy się wznieść ponad podziały. Tak rozumował mój mistrz - Lech Kaczyński. Szukał w polityce wspólnych mianowników, wspólnych spraw. Bez niego nie byłoby mojej prezydentury ani rządów Zjednoczonej Prawicy.

 • 10:21

  Duda: Ważne jest, by nawet po największych sporach podać oponentowi rękę. Dlatego zaprosiłem Rafała Trzaskowskiego do Pałacu Prezydenckiego. Chciałem, żeby to był nowy zwyczaj w polskiej polityce i mam nadzieję, że będzie.

 • 10:20

  Duda: Ale wola współpracy musi być też po drugiej stronie. Liczę na to, że się pojawi.

 • 10:19

  Duda: Chcę być prezydentem polskich spraw, ważnych dla wszystkich Polaków. Jestem otwarty na współpracę i do niej zachęcam. Drzwi Pałacu Prezydenckiego były przez pięć lat otwarte i nadal będą.

 • 10:19

  Duda: Mam nadzieję, że udział Polaków w następnych wyborach będzie większy. To nasze wielkie zadanie na przyszłość.

 • 10:17

  Duda: Dzisiaj demokracja w Polsce jest silniejsza niż kiedykolwiek. Obywatele wiedzą, że od ich głosu zależy przyszłość Polski.

 • 10:17

  Duda: To były trudne wybory, ale najważniejsze, że udało się je przeprowadzić w sposób demokratyczny.

 • 10:15

  Duda: W wyborach wzięło udział ponad 20 milionów wyborców. To wielkie zwycięstwo polskiej demokracji.

 • 10:14

  Duda: Wszelka władza społeczności ludzkiej, początek swój bierze z woli narodu. Nasi przodkowie zapisali te słowa w Konstytucji 3 maja. Jakże aktualne okazały się one w ciągu ostatnich dni, tygodni i dzisiaj. Naród wyraził swoją wolę w wyborach. To Polacy zdecydowali, kto ma być prezydentem, głową państwa.

 • 10:11

  Prezydent zaczyna wygłaszać orędzie.

 • 10:11

  Posłowie PiS skandują: Andrzej Duda.

 • 10:10

  Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.

 • 10:09

  Członkowie Zgromadzenia Narodowego powstali. Prezydent składa przysięgę. Słowa przysięgi Andrzej Duda powtarza po marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.

 • 10:06

  Posłowie Lewicy mają ubrania i maseczki w kolorach tęczy.

 • 10:04

  Rozpoczęło się Zgromadzenie Narodowe. Parlamentarzyści odśpiewali hymn.

 • 9:53

  Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka są już w Sejmie. Parę prezydencką przywitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 • 9:49

  Jako jedyny z byłych prezydentów do Sejmu przyjechał Aleksander Kwaśniewski.

  Kwaśniewski: Jestem tu z trzech powodów. Z szacunku dla państwa polskiego. Z szacunku do urzędu prezydenta, który sam pełniłem. Z szacunku dla wszystkich wyborców.

 • 9:47

  Do Sejmu przyjechał już między innymi premier Mateusz Morawiecki.

 • 9:44

  Andrzej Duda wyruszył z Pałacu Prezydenckiego i jedzie w stronę Sejmu.

 • 9:22

 • 9:15

  Jeszcze przed rozpoczęciem Zgromadzenia Narodowego, około godziny 9, kilka posłanek Lewicy protestowało przed Sejmem przeciwko zatrzymaniu aktywistów, którzy zawiesili tęczowe flagi na warszawskich pomnikach. Parlamentarzystki trzymały tęczową flagę i były ubrane w kolorach tęczy.

 • 9:15

  Kancelaria Prezydenta opublikowała plan inauguracji drugiej kadencji Andrzeja Dudy. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 w Sejmie i potrwają do popołudnia.

12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której Andrzej Duda zdobył 51,03 procent (10 milionów 440 tysięcy 648) głosów, uzyskując reelekcję. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 procent (10 milionów 18 tysięcy 263 głosy). W poniedziałek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie orzekła o ważności wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta.

O godzinie 10 na sali plenarnej Sejmu rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (wspólne obrady Sejmu i Senatu), przed którym Andrzej Duda złoży przysięgę oraz wygłosi orędzie inaugurujące drugą kadencję. O złożenie przysięgi poprosi prezydenta marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Ona też będzie odczytywała kolejne fragmenty przysięgi, Andrzej Duda będzie powtarzał je za nią.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał, że po zakończeniu Zgromadzenia Narodowego prezydent spotka się z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. W związku z epidemią COVID-19 w czwartek w Sejmie mają obowiązywać szczególne środki ostrożności.

Przygotowania do Zgromadzenia NarodowegoKancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Politycy przechodzą testy na koronawirusa

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej i wicemarszałek izby Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości poinformowali w środę na Twitterze, że otrzymali ujemne wyniki swoich badań na obecność koronawirusa. "Przebadany, zdrowy i gotowy! Z dumą wezmę jutro udział w Zgromadzeniu Narodowym" - napisał na Twitterze Marek Pęk.

O tym, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki wykonał test na koronawirusa, a jego wynik jest ujemny - poinformowała wcześniej w środę wieczorem PAP wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

Podwyższone procedury związane są między innymi z wystąpieniem zakażeń koronawirusem u trzech senatorów. W sobotę o zakażeniu koronawirusem informował Jan Filip Libicki z Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15. W poniedziałek okazało się, że zakażeni są jeszcze Ryszard Bober z KP-PSL i Artur Dunin z Koalicji Obywatelskiej.

Procedury sanitarno-epidemiologiczne mają być przestrzegane

Ograniczeń dotyczących liczby uczestników jednak nie ma, ponieważ - jak tłumaczyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości - możliwości takiej nie przewiduje regulamin Zgromadzenia Narodowego.

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska przekazała, że podczas Zgromadzenia będą przestrzegane wszelkie procedury sanitarno-epidemiologiczne. Każdy z parlamentarzystów i zaproszonych gości będzie miał mierzoną temperaturę i otrzyma maskę.

W liście do posłów minister poprosiła, aby na korytarzach i po zakończeniu uroczystości zachowywać dystans społeczny. Kaczmarska przekazała też, że każdy klub parlamentarny będzie miał swój sektor na sali plenarnej i to przewodniczący klubów będą decydować, jak rozmieszczą parlamentarzystów podczas Zgromadzenia Narodowego.

Zaprzysiężenie w cieniu zakażeń u politykówTVN24

Długa lista nieobecnych

Na Zgromadzeniu Narodowym ma być obecna zdecydowana większość parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Prezydium klubu Koalicji Obywatelskiej podjęło decyzję, że klub wyśle na Zgromadzenie Narodowe niewielką delegację pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

W delegacji nie będzie liderów partii tworzących Koalicję Obywatelską, między innymi szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budki. Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała, że większość posłów i senatorów klubu Lewicy - około 40 osób - weźmie udział w Zgromadzeniu Narodowym. Klub Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz15 ma reprezentować około 15 parlamentarzystów, między innymi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz oraz Stanisław Tyszka.

Kosiniak-Kamysz: Będę na zaprzysiężeniu. Na pewno nie będzie żadnego bojkotuTVN24

Szef sejmowego koła Konfederacji Jakub Kulesza przekazał, że w posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego oprócz niego wezmą udział posłowie Janusz Korwin-Mikke, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Michał Urbaniak, Krystian Kamiński i Krzysztof Tuduj.

W obradach Zgromadzenia Narodowego nie wezmą udziału byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski, byli premierzy: Ewa Kopacz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz oraz były marszałek Sejmu i były szef MSZ Radosław Sikorski, były marszałek Sejmu i były szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Obecny ma być były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Msza, hołd nieżyjącym poprzednikom i objęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi

Po uroczystości w Sejmie Andrzej Duda uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie o godzinie 11.15 odbierze meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Roberta Głąba oraz komendanta Służby Ochrony Państwa majora SOP Pawła Olszewskiego. Po tej uroczystości prezydent uda się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie w południe zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny i prezydenta. Mszy będzie przewodniczył, podobnie jak pięć lat temu, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Krzysztof Szczerski poinformował, że po zakończeniu mszy prezydent odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP - złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Lecha Kaczyńskiego.

O godzinie 14 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Pięć lat temu uroczystość ta była połączona z odznaczeniem prezydenta oboma orderami, tym razem Andrzej Duda obejmie ponownie przewodnictwo w kapitułach tych orderów. Później, o godzinie 15.30, na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczystość przejęcia przez Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Przewidziano wystąpienie prezydenta.

Autor:asty,ads\mtom,adso

Źródło: PAP