Polska

Zapalenie płuc groźne jak grypa

Polska

Aktualizacja:
Zapalenie płuc jest niezwykle groźne (TVN24)
TVN24Zapalenie płuc jest niezwykle groźne (TVN24)

W ostatnich miesiącach głośno jest o grypie, a wielu Polaków zapomina o innej bardzo groźnej chorobie, jaką jest zapalenie płuc. Mogą je wywoływać podobnie jak grypę wirusy, ale też i bakterie. Charakterystyczna dla zapalenia płuc jest wysoka gorączka, bóle w klatce piersiowej i ropna plwocina.

Zdrowe płuca pulmunolog (specjalista od ich chorób) rozpoznaje poprzez opukiwanie. Jeśli odgłos jest stłumiony, to znaczy, że coś jest nie tak. I jeśli pojawiają się inne objawy, pacjent kierowany jest na badanie radiologiczne, które wykazuje, czy to rzeczywiście zapalenie płuc doskwiera choremu.

Infekcja wirusowa toruje drogę infekcji bakteryjnej i dlatego w zakażeniu wirusowym bardzo często powikłaniem może być zapalenie płuc płk dr Wojciech Lubiński

- To tragicznie było. Oddychać nie można, chodzić nie można, a w ogóle tę pierwszą noc jak tu zostałam w szpitalu to ja strasznie jęczałam, bo myślałam, że się duszę - opowiada o swoich cierpieniach pani Irena, która choruje na zapalenie płuc.

Chorobę wywołują wirusy lub bakterie. Cięższy przebieg ma zakażenie bakteryjne. - Jeżeli bakterie zaczynają się namnażać, zaczyna ich być coraz więcej, wytwarzają toksyny, które niszczą pęcherzyki płuc i zwiększają ilość płynu w pęcherzykach - tłumaczy przebieg choroby płk dr Wojciech Lubiński, pulmunolog. Zakażeniu towarzyszy gorączka przekraczająca 39 stopni, kaszel, ropna plwocina i tętno powyżej 100 uderzeń na minutę.

Częste powikłanie

- Infekcja wirusowa toruje drogę infekcji bakteryjnej i dlatego w zakażeniu wirusowym bardzo często powikłaniem może być zapalenie płuc - mówi dr Lubiński. Zapalenie płuc grozi przede wszystkim osobom z osłabioną odpornością, czyli najstarszym i małym dzieciom. Choroba ta często doprowadza do zgonów pacjentów z przewlekłymi chorobami, które osłabiają przez lata ich organizm. Ze statystyk wynika, że zapalenie płuc jest 6. na świecie przyczyną zgonów.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości