TVN24 | Polska

"To, co się dzieje, wywołuje smutek i łzy w oczach". Protesty, wiece i marsze na ulicach

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
akr//now
Źródło:
TVN24
Protest w Łodzi
Protest w ŁodziTVN24
wideo 2/21
TVN24Protest w Łodzi

Po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji na ulicę polskich miast znów wyszli protestujący. - Polska powinna być miejscem dla każdego, miejscem dla każdej i miejscem, gdzie kobieta ma wybór, kiedy chce urodzić - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji w Rzeszowie. Protestujący zgromadzili się także w Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Łodzi Katowicach, Szczecinie, Białymstoku i Gdańsku.

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku zaostrzający przepisy aborcyjne, a wcześniej ukazało się także jego uzasadnienie. Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo - zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W związku z publikacją orzeczenia w środę w wielu polskich miastach odbyły się protesty. Również w czwartek na ulice miast wyszli manifestujący. Demonstracje odbyły się miedzy innymi w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie czy Lublinie.

W Warszawie w czwartek Strajk Kobiet zorganizował kolejny protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Rozpoczęło się od blokady placu Na Rozdrożu, ale demonstracja przeniosła się szybko przed siedzibę Trybunału Konstytucyjnego. Już dzień wcześniej zapowiadano blokadę ulic w mieście.

ZOBACZ RELACJĘ Z CZWARTKOWEGO PROTESTU W WARSZAWIE >>>

Protest w Warszawie. Manifestanci gromadzą się na placu na Rozdrożu
Protest w Warszawie. Manifestanci gromadzą się na placu na RozdrożuTVN24

W Łodzi odbył się wiec protestacyjny przed siedzibą regionalną PiS. Następnie zgromadzeni manifestanci w zwartej kolumnie ruszyli w marszu jedną z ulic na plac Wolności. Nieśli ze sobą wiele transparentów, między innymi z hasłem "Rewolucja jest kobietą". Na nagraniach widać, że uczestniczyły w nim osoby w różnym wieku. Kiedy demonstranci dotarli na plac, zrobili sobie wspólne zdjęcie i wrócili przed siedzibę PiS. Tam rozeszli się.

TAK RELACJONOWALIŚMY ŚRODOWE PROTESTY >>>

Protest w ŁodziTVN24
Protest w Łodzi
Protest w ŁodziTVN24

Protest podobną formułę przyjął w Rzeszowie. Protestujący spotkali się późnym popołudniem na wiecu. Wiele osób wypowiada się przed manifestującymi, odtwarzana z głośników jest muzyka. Zgromadzeni również mają ze sobą transparenty.

Protest w RzeszowieTVN24

- Protestuję, ponieważ rząd po raz kolejny nas zawiódł, nas kobiety. Protestujemy, ponieważ chcemy wyrazić nasz gniew i nasze niezadowolenie. Polska powinna być miejscem dla każdego, miejscem dla każdej i miejscem, gdzie kobieta ma wybór, kiedy chce urodzić - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji.

Protesty w Rzeszowie
Protesty w RzeszowieTVN24

Strajk ruszył także w Lublinie. Fotografię z protestu zamieściła na Twitterze na swoim profilu regionalna młodzieżówka partii Razem.

Reporter TVN24 Aleksander Przybylski relacjonował przebieg demonstracji w Poznaniu. Jak przekazał, po godzinie 19 było spokojnie, a uczestnikom protestu przygrywała orkiestra perkusyjna. Manifestanci zgromadzili się na placu Wolności.

Protesty w Poznaniu. Relacja reportera TVN24
Protesty w Poznaniu. Relacja reportera TVN24TVN24

Po wiecu tłum ruszył ulicą Franciszka Ratajczaka. Marsz podążał za samochodem jadącym na jego czele. W demonstracji wzięło udział około tysiąca osób. Zakończyła się ona na poznańskim rondzie Kaponiera.

Protest w Poznaniu przybrał formę marszu
Protest w Poznaniu przybrał formę marszuTVN24
Protest w PoznaniuTVN24
Protest w Poznaniu. Widok z drona na marsz
Protest w Poznaniu. Widok z drona na marszTVN24

Uczestnicy protestu w Katowicach przynieśli ze sobą między innymi duży baner z napisem "Kiedy państwo mnie nie chroni, moje siostry będę bronić".

Protest w Katowicach
Protest w KatowicachTVN24
Protest w Katowicach w formie wiecuTVN24

W Szczecinie protestujący zgromadzili się na wiecu. Następnie przeszli przed szczecińską siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Cały czas w pobliżu manifestantów obecna była policja.

- Tak być nie może. Chciałabym, żeby moja córka i wnuczka miały wybór, jakikolwiek - mówiła jedna z demonstrantek, sprzeciwiająca się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności aborcji.

Protest w Szczecinie
Protest w SzczecinieTVN24

Protestował także Inowrocław. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko (PO) opublikowała po godzinie 20 na Twitterze fotografie z czwartkowej manifestacji. Towarzyszył jej poseł PO Krzysztof Brejza.

Manifestacja odbywa się także w Gdańsku. Marsz, po przejściu ulicami Gdańska, zamienił się w stacjonarny wiec. Tam wybrzmiały postulaty zgromadzonych, którzy - podobnie jak w innych miastach - mieli ze sobą liczne transparenty.

- To, co się dzieje, po prostu wywołuje smutek i łzy w oczach - mówiła jedna z protestujących. - Jest przykre dla nas, że tak naprawdę nic nie znaczymy - dodała.

Protest w GdańskuTVN24
Protest w Gdańsku
Protest w GdańskuTVN24

W Białymstoku w proteście wzięło udział około 100 osób. Trwał on niespełna godzinę. Było spokojnie. Policja wylegitymowała jedną osobę za przylepianie naklejki na budynku regionalnej siedziby PiS.

Protest w Białymstoku
Protest w BiałymstokuTVN24

W Częstochowie kilkadziesiąt osób protestowało przy pomniku Jana Pawła II na placu Daszyńskiego. Na skwerze Solidarności, gdzie zebrało się około 70 osób, przemawiał między innymi senator Wojciech Konieczny. Następnie przemaszerowano ze skweru pod sąd okręgowy, gdzie uczestnicy protestu, odśpiewali hymn.

Protesty w Częstochowie
Protesty w CzęstochowieTVN24

W Łomży przeciwko publikacji uzasadnienia orzeczenia TK protestowało kilkadziesiąt osób na Placu Niepodległości.

Protest w Łomży
Protest w Łomżymylomza.pl

Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości