Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej - czym jest? Gdzie złożyć wniosek i ile to kosztuje?

Źródło:
biznes.gov.pl, tvn24.pl
Wzrost cen produktów rolnych - lipiec 2022
Wzrost cen produktów rolnych - lipiec 2022TVN24
wideo 2/4
Wzrost cen produktów rolnych - lipiec 2022TVN24

Grunty rolne podlegają ochronie, która uniemożliwia na przykład wybudowanie na nich domu mieszkalnego. Aby było to możliwe, konieczne jest odrolnienie danego gruntu, które następuje po wyłączeniu go z produkcji rolnej. Na czym polega to wyłączenie? Gdzie i jak należy złożyć wniosek oraz ile trzeba za to zapłacić?

● Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej to ostatni etap odrolnienia gruntu. ● Grunty rolne o najniższej wartości produkcyjnej nie wymagają wyłączenia. ● Wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej złożyć można osobiście, listownie lub elektronicznie. ● Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wiąże się z opłatami: jednorazową należnością oraz opłatami rocznymi.

Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych

W myśl ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych grunty rolne podlegają ochronie, która polega m.in. na ograniczaniu przeznaczania ich na cele nierolnicze lub leśne. Aby możliwe było na gruncie rolnym wybudowanie domu, konieczne jest tzw. odrolnienie ziemi.

Odrolnienie polega na zmianie przeznaczenia danego gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub uzyskanie decyzji o warunkach jego zabudowy. Jeżeli działka jest gruntem rolnym zgodnie z obowiązującym na terenie gminy miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć wniosek o wprowadzenie zmian w tym planie.

Jeżeli natomiast dla takiej działki nie ma przewidzianego planu zagospodarowania, należy albo złożyć wniosek o jego opracowanie wraz ze wskazaniem pozarolniczego celu działki, albo złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Odrolnienie działki

Drugim krokiem w celu odrolnienia działki, po zmianie przeznaczenia danego gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jest wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej. Dopiero to wyłączenie skutkuje odrolnieniem gruntu i umożliwia starania np. o uzyskanie pozwolenia na budowę domu.

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej to rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowania gruntu. Jest to jednocześnie ostatni etap tzw. odrolnienia działki. Zgodnie z ustawą, jeżeli grunty rolne posiadają określoną w przepisach klasę gruntu, konieczne jest uzyskanie decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej.

Grunty wymagające decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej to:

● użytki rolne zaliczone do I, II, III, IIIa i IIIb klasy wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, ● użytki rolne zaliczone do IV, IVa, IVb, V i VI klasy wytworzone z gleb pochodzenia organicznego, ● inne grunty rolne wymienione w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, w tym m.in. grunty pod stawami rybnymi, grunty znajdujące się pod budynkami mieszkalnymi wchodzących w skład gospodarstw rolnych, grunty rodzinnych ogródków działkowych i ogrodów botanicznych, grunty torfowisk, czy grunty zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa. 

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej - wniosek

Wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej może złożyć właściciel gruntu, ale także posiadacz samoistny, zarządca, dzierżawca lub użytkownik wieczysty. Złożyć go należy w starostwie właściwym ze względu na miejsce położenia gruntu lub w urzędzie miasta na prawach powiatu właściwym dla miejsca położenia działki. Wniosek może zostać złożony osobiście w urzędzie, listownie, a także drogą elektroniczną na stronie biznes.gov.pl - jeżeli posiada się Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.

Wniosek o wyłączenie gruntów z produkcji rolnej powinien zawierać:

● imię i nazwisko wnioskodawcy lub nazwę firmy, ● adres zamieszkania lub siedzibę, ● rodzaj inwestycji, ● wskazanie lokalizacji działki – numer ewidencyjny, obręb, arkusz.

Do wniosku należy dołączyć także stosowne dokumenty. Warto ich listę zweryfikować w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, do którego składany jest wniosek. Najważniejszymi załącznikami są:

● aktualny wypis z rejestru gruntów, ● wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku – ostateczna decyzja o warunkach zabudowy, ● dokument potwierdzający posiadane prawo do gruntu, ● dokument, który określa wartość rynkową gruntu, ● projekt zagospodarowania działki lub terenu, ● pełnomocnictwo - jeżeli korzysta się z pełnomocnika.

W przypadku wniosków niepełnych lub braku stosownych załączników urząd wzywa do ich uzupełnienia w terminie co najmniej siedmiu dni od otrzymania wezwania.

ZOBACZ TEŻ: Jak wygląda dzierżawa ziemi? O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Odrolnienie działki - koszty

Złożenie wniosku o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej jest bezpłatne, podobnie jak wydanie decyzji w tej sprawie. Koszty pojawią się jednak na etapie gromadzenia dokumentów stanowiących załączniki do wniosku oraz po uzyskaniu decyzji. Osoba, która uzyskała decyzję zezwalającą na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, zobowiązana jest zapłacić należność oraz opłaty roczne

Należność to jednorazowa opłata, która powstaje w związku z wyłączeniem na trwałe gruntów z produkcji rolnej. Wyliczana jest ona proporcjonalnie do powierzchni wyłączonej z produkcji rolnej i ich klasy. Wysokości stawki, w zależności od klasy i pochodzenia gleby, zostały szczegółowo określone w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Co do zasady, im wyższa wartość rolna gruntu, tym wyższa należność. Przykładowo w przypadku gleb pierwszej klasy należność wynosi 437 175 zł za każdy jej hektar.

Należności są wysokie, nie płaci się ich jednak w całości. Jeżeli cena gruntów okaże się wyższa niż wysokość ustalonej należności, wówczas w ogóle nie płaci się należności. Jeśli natomiast cena gruntów jest niższa niż ustalona należność, należność trzeba zapłacić jedynie w wysokości różnicy pomiędzy jej wartością a ceną gruntu.

Innym kosztem są opłaty roczne za trwałe wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Wynoszą one 10 proc. należności bez ewentualnego pomniejszania o wartość rynkową gruntu. Opłaty te należy płacić przez 10 kolejnych lat, w terminie do 30 czerwca każdego roku.

ZOBACZ TEŻ: Rejestracja i identyfikacja zwierząt - które podlegają takiemu obowiązkowi? Czy można zarejestrować zwierzę online?

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: biznes.gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl