Podpis elektroniczny - czym jest podpis kwalifikowany? Jak działa?

Źródło:
TVN24 Biznes
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS
wideo 2/4
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymiTVN24 BiS

Podpisy elektroniczne stały się codziennością wraz z upowszechnieniem się elektronicznych dokumentów i usług. Dzięki tym podpisom możliwe jest potwierdzenie naszej tożsamości analogiczne do składania podpisu własnoręcznego. Jak działają podpisy elektroniczne i jakie są ich rodzaje? Jak zacząć korzystać z podpisu elektronicznego?

● Kwalifikowany podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny. ● Podpis kwalifikowany jest narzędziem płatnym oferowanym przez certyfikowanych dostawców. ● Za pomocą podpisu kwalifikowanego można podpisywać dokumenty biznesowe, a także załatwiać sprawy urzędowe. ● Narzędziem podobnym do zaawansowanego podpisu elektronicznego jest bezpłatny Profil Zaufany.

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to odpowiednik własnoręcznego podpisu w świecie cyfrowym. 

Funkcjonowanie podpisów elektronicznych reguluje ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Ustawa ta wprowadzona została w ramach ujednolicania środków identyfikacji elektronicznej w całej Unii Europejskiej. Celem tych działań jest umożliwienie obywatelom posiadającym podpis elektroniczny posługiwanie się nim na tych samych zasadach we wszystkich państwach unijnych. 

Elektroniczny podpis - rodzaje

Istnieje kilka rodzajów podpisów elektronicznych o różnym stopniu bezpieczeństwa i wiarygodności:

- zwykły podpis elektroniczny – deklaracja tożsamości autora złożona w elektronicznym dokumencie lub wiadomości e-mail, np. jako podpisanie go swoim imieniem i nazwiskiem,

- zaawansowany (bezpieczny) podpis elektroniczny – unikalny dla każdego użytkownika, trudny do sfałszowania podpis składany przy użyciu danych weryfikujących autora i potwierdzany za pomocą specjalnego certyfikatu. W zależności od rodzaju certyfikatu wyróżnia się:

- podpis kwalifikowany – najbezpieczniejsza forma podpisu zaawansowanego, korzystająca z certyfikatu wystawionego przez kwalifikowany urząd certyfikacji oraz z prywatnego klucza szyfrującego,

- podpis niekwalifikowany – podpis zaawansowany korzystający z certyfikatu określonego przez zainteresowane strony, np. certyfikat wystawiany przez bank.

Zaawansowany podpis elektroniczny wymaga, aby podmiot wystawiający certyfikat potwierdził wcześniej tożsamość danej osoby na podstawie okazanego przez nią dowodu tożsamości.

Podpis kwalifikowany

Choć każdy rodzaj podpisu elektronicznego powoduje określone skutki prawne, to zwykły podpis jest zbyt łatwy do sfalsyfikowania aby móc za jego pomocą podpisywać dokumenty czy załatwiać sprawy urzędowe. 

Do tego typu czynności niezbędny jest najczęściej podpis kwalifikowany. Umożliwia on weryfikację tożsamości osoby składającej podpis i ma taką samą moc prawną jak podpis złożony własnoręcznie.

Podpisem kwalifikowanym możliwe jest podpisanie dowolnego cyfrowego dokumentu – tak samo, jak podpisem własnoręcznym podpisać można każdy dokument papierowy. Dzięki niemu można więc zawierać umowy na odległość, załatwiać sprawy urzędowe np. na PUE ZUS czy w systemie Płatnik, brać udział w procedurze zamówień publicznych, lub uczestniczyć w elektronicznych aukcjach.

Złożony podpis kwalifikowany najczęściej występuje przy tym w jednej z dwóch form: PAdES albo XAdES. PAdES polega na dodaniu danych z podpisem do istniejącego pliku, w rezultacie czego na podpisanym dokumencie pojawia graficzny znak potwierdzający złożenie podpisu. XAdES polega natomiast na stworzeniu dodatkowego pliku o rozszerzeniu .xades zawierającego złożony podpis – w ten sposób podpisać można m.in. pliki graficzne czy foldery plików.

Kwalifikowany podpis elektroniczny - jak zrobić podpis elektroniczny?

Podpis kwalifikowany jest narzędziem płatnym oferowanym przez certyfikowanych dostawców. Pełną listę takich dostawców znaleźć można na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji

Każdy z tych dostawców oferuje własne oprogramowanie potrzebne do działania podpisu kwalifikowanego. Do najpopularniejszych podpisów kwalifikowanych należą m.in. Szafir 2.0 (dostawca: Krajowa Izba Rozliczeniowa), Sigilium Sign (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych), proCertum SmartSign (Asseco Data Systems SA), PEM-HEART 3.9 (CenCert).

Cena podpisu kwalifikowanego zależy od wybranego dostawcy, opcji wybranych przy zamawianiu własnego certyfikatu, a także czasu, na jaki certyfikat ten wykupujemy. Zwykle koszt ten wynosi ok. 200-300 zł przy certyfikacie ważnym przez rok

Kupując podpis kwalifikowany u jednego z certyfikowanych dostawców otrzymuje się pakiet obejmujący:

- specjalne oprogramowanie umożliwiające po zainstalowaniu korzystanie z podpisu, - kartę kryptograficzną, na której znajduje się indywidualny certyfikat kwalifikowany, - czytnik kart, który można podłączyć do swojego komputera.

Coraz częściej dodatkowy czytnik kart nie jest już potrzebny, ponieważ zastępować go może nasz prywatny smartfon.

Istnieje również możliwość, aby posługiwać się podpisem kwalifikowanym przy użyciu elektronicznego dowodu osobistego (e-dowodu). Możliwe jest bowiem wgranie na e-dowód danych podpisu kwalifikowanego zakupionego u wybranego dostawcy. Jedynym wymogiem jest w tym przypadku, aby dostawca znajdował się w rejestrze kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne.

Podpisz dokument profilem zaufanym

Analogicznym do zaawansowanego podpisu elektronicznego sposobem elektronicznego potwierdzania naszej tożsamości jest Profil Zaufany. Narzędzie to jest bezpłatne i korzystać z niego może każdy posiadacz numeru PESEL. 

Możliwości zastosowania Profilu Zaufanego są jednak ograniczone – umożliwia on bowiem jedynie załatwianie określonych spraw urzędowych. Z tego powodu wiele osób nadal potrzebuje uniwersalnego podpisu kwalifikowanego. Posiadanie takiego podpisu nie uniemożliwia jednak korzystania jednocześnie także z Profilu Zaufanego.

Weryfikacja podpisu

Otrzymując dokument podpisany podpisem kwalifikowanym bywa, że chcielibyśmy mieć możliwość weryfikacji autentyczności tego podpisu

Możliwość taką zapewnia każdy z certyfikowanych dostawców za pomocą tzw. walidatorów podpisu. Są one jedną z funkcji oprogramowania zakupionego wraz z naszym podpisem kwalifikowanym, można je również bezpłatnie ściągnąć ze stron internetowych poszczególnych dostawców i zainstalować.

Istnieją również możliwości weryfikacji podpisów kwalifikowanych on-line, bez instalacji czegokolwiek na swoim urządzeniu, np. System Automatycznej Weryfikacji Podpisu Elektronicznego (SAWPE). W wielu przypadkach wykorzystać do tego można także posiadany Profil Zaufany za pomocą strony Mój Gov.

Akty prawne: Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej; Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC