Posiadanie niektórych gatunków zwierząt wiąże się z obowiązkiem ich rejestracji w urzędzie. Rejestracja, a w niektórych przypadkach również znakowanie zwierząt służyć ma ich identyfikacji oraz ustalaniu miejsca pobytu. Jakie zwierzęta podlegają obowiązkowi rejestracji? W jaki sposób i jak szybko należy jej dokonać?
● Obowiązkowi identyfikacji i rejestracji podlegają zwierzęta gospodarskie: bydło, konie, owce, kozy i świnie. ● Każdy posiadacz zwierząt gospodarskich ma obowiązek oznakowania ich indywidualnym numerem identyfikacyjnym. ● Obowiązek rejestracji może dotyczyć także niebezpiecznych gatunków zwierząt oraz psów.
Identyfikacja i rejestracja zwierząt
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niektóre gatunki zwierząt podlegają obowiązkowi rejestracji lub identyfikacji przez ich właścicieli. System ten służy m.in. ustalaniu miejsca pobytu zwierząt.
System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt (IRZ) dotyczy zwierząt gospodarskich i prowadzony jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Celem systemu IRZ jest wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, a co za tym idzie, uzyskanie przez państwa członkowskie UE dostępu do rynku produktów pochodzenia zwierzęcego.
W systemie IRZ znajdują się informacje na temat:
● właścicieli zwierząt (rejestr producentów), ● zwierząt i ich miejsc przebywania (rejestr siedzib stad), ● przemieszczeń zwierząt (rejestracja zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt).
Jakie zwierzęta podlegają rejestracji?
Zgodnie z ustawą o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, obowiązkowi rejestracji podlegają przede wszystkim zwierzęta gospodarskie:
● bydło, ● konie, ● owce, ● kozy, ● świnie.
Właściciele takich zwierząt muszą uzyskać w ARiMR numer identyfikacyjny i prawidłowo oznakować posiadane zwierzęta kolczykami zgodnymi z obowiązującym w Polsce wzorem dla danego gatunku zwierząt. W przypadku świń możliwe jest również oznakowanie tatuażem. Obowiązkiem posiadacza zwierząt gospodarskich jest ponadto zgłaszanie do IRZ zmiany liczebności stada z podaniem daty i rodzaju zdarzenia oraz zwierząt, których ono dotyczyło.
Obowiązkowej rejestracji podlegają jednak nie tylko zwierzęta gospodarskie. Obowiązek taki dotyczy także zwierząt należących do niebezpiecznych gatunków. Na liście niespełna 600 takich gatunków znajdują się m.in. pająk czarna wdowa, waran z Komodo, żmija gabońska, rosomak, żmija karłowata, hipopotam karłowaty, czy grzechotnik pospolity. Pełna lista gatunków określana jest Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska.
Ponadto obowiązkowi rejestracji może również podlegać pies. Obowiązek taki występuje, jeżeli w danej gminie obowiązuje podatek od posiadania psa.
Gdzie zarejestrować zwierzę?
W przypadku zwierząt gospodarskich rejestracji można dokonać poprzez biuro powiatowe, właściwe miejscu zamieszkania właściciela żywego inwentarza, lub przez Internet. W obu przypadkach procedurami zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rejestr zwierząt uznawanych za gatunki niebezpieczne prowadzony jest przez starostę właściwego dla miejsca przetrzymywania zwierzęcia lub przez urząd miasta. Rejestracji można dokonać osobiście w urzędzie, bądź drogą pocztową. W ich przypadku konieczne może być wcześniejsze uzyskanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów posiadania i przetrzymywania określonych gatunków zwierząt.
Psy rejestruje się natomiast w urzędzie gminy lub dzielnicy właściwej dla miejsca zamieszkania właściciela.
Jak zarejestrować zwierzę przez Internet
W przypadku zwierząt gospodarskich możliwe jest zarejestrowanie ich przez Internet. Dostęp do systemu informatycznego prowadzącego ten rejestr zapewnia osobom prowadzącym gospodarstwa Portal IRZplus. Ponadto można tam dokonywać wszelkich formalności związanych ze spisem stada, zgłoszeniami i innego rodzaju wnioskami.
W przypadku psów oprócz rejestracji obowiązkowej w urzędzie możliwa jest również dobrowolna rejestracja przez Internet. Nie jest ona tożsama z rejestracją wymaganą przez gminę. Zaczipowanie zwierzęcia i umieszczenie jego danych w międzynarodowej bazie może jednak znacząco ułatwiać jego identyfikację.
ZOBACZ TEŻ: Darmowe czipowanie psów i kotów
Rejestracja zwierząt - terminy
W zależności od zwierzęcia i podstawy, na jakiej istnieje obowiązek jego rejestracji, różne są terminy na jej dokonanie:
● zwierzęta uznawane za niebezpieczne - do 14 dni, ● pies - do 2 miesięcy, ● bydło - do 7 dni, ● owce i kozy - do 180 dni w przypadku urodzenia przed opuszczeniem stada, do 7 dni w innych przypadkach, np. sprzedaży, kupna, wywozu z/do krajów UE, ● świnie - do 30 dni od dnia urodzenia, do 7 dni w przypadku zmian.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock