Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka przedstawił rozwiązanie, które ułatwi wyborcom głosowanie w wyborach samorządowych poza miejscem swojego zameldowania. - Wdrożono zmodyfikowaną usługę wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania wyborców - powiedział Gramatyka. Usługa działa od środy.
W czwartek w Sejmie poseł Bartosz Zawieja (KO) pytał ministra cyfryzacji o przygotowania Centralnego Rejestru Wyborców do obsługi wyborów samorządowych. Zwracał uwagę na problemy, które mogą mieć wyborcy chcący głosować w wyborach samorządowych poza miejscem swojego zameldowania. - W przypadku wyborów parlamentarnych wystarczyło w prostej usłudze elektronicznej zmienić miejsce głosowań i z automatu wyborca był przypisany do danego obwodu. Zgodnie z Kodeksem wyborczym w wyborach samorządowych nie można tak prosto zmienić miejsca, w którym wyborca chce głosować - podkreślił poseł.
- Wyborca będzie musiał zmienić stały obwód do głosowania - wyjaśnił. Jak podkreślił, "do takiej zmiany potrzebny jest wniosek wyborcy złożony w gminie, w której wyborca chce głosować, a gmina musi przeprowadzić specjalnie postępowanie, które przeprowadza weryfikację takiego wniosku".
Zawieja zwrócił uwagę, że internetowa usługa pozwala przesłać odpowiedni wniosek do gminy, jednakże - jak mówił - "wniosek ten nie trafia z automatu do Centralnego Rejestru Wyborców (CRW), tylko do wewnętrznych zasobów gminy". - W takim przypadku gmina musi wydać stosowną decyzję, co z punktu widzenia całego procesu dubluje czas i wymaga dużo zachodu - dodał.
Poseł podkreślił, że "największe miasta zgłaszają, że taki sposób (...) sparaliżuje funkcjonowanie miast na prawach powiatu, tuż przed wyborami praktycznie uniemożliwiając przeprowadzenie całej tej procedury". Zawieja zapytał dlatego, czy można coś z tym tematem zrobić.
Wiceminister cyfryzacji: wdrożono zmodyfikowaną usługę
Na pytanie odpowiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. - Ten problem, to wyzwanie, które zarysował poseł Zawieja, zostało rozwiązane - oświadczył. - Wczoraj wdrożono zmodyfikowaną usługę wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania wyborców - dodał Gramatyka.
Wyjaśnił, jak "dzisiaj ta usługa działa". - Po pierwsze jest zintegrowana z Centralnym Rejestrem Wyborców, po drugie wniosek przychodzi do gminy zarówno w aplikacji, która obsługuje CRW, jak i poprzez skrzynkę e-PUAP gminy - mówił.
- Urzędnik ma ułatwione wykonanie swojego zadania, podjęcie decyzji, dlatego że został przez nas wyposażony w dwa wzory decyzji, które może podjąć - decyzji pozytywnej i decyzji negatywnej. Oczywiście oba te wzory są edytowalne. Urzędnik podpisuje swoją decyzję podpisem kwalifikowanym i przesyła ją na e-PUAP, tym razem decyzja dociera na e-PUAP wyborcy, a reszta dzieje się automatycznie - powiedział Gramatyka.
Wiceminister przekazał też, że 23 i 27 lutego odbędą się webinary, na których będą szkoleni urzędnicy. Dodał, że 26 lutego planowane jest także posiedzenie zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. - Będziemy tam pogłębiać tę dyskusję, w której udział też wezmą przedstawiciele ministra spraw wewnętrznych i administracji - podkreślił Gramatyka.
Wybory samorządowe 2024. Data wyborów - pierwsza i druga tura
Zgodnie z rozporządzeniem premiera wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024. Tam, gdzie żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów, 21 kwietnia odbędzie się druga tura głosowania.
Obecna kadencja samorządu trwa dłużej niż zwykle - poprzednie wybory samorządowe w Polsce odbyły się 21 października 2018 roku - w związku z regulacją wydłużającą ją do 30 kwietnia 2024 roku. Jej celem było rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Michałowski/PAP