"Żyranci układów" czy gwaranci "skoku cywilizacyjnego". Wizja Rzeszowa według kandydatów na prezydenta

Źródło:
TVN42
"Bitwa o Rzeszów. Czas Decyzji"
"Bitwa o Rzeszów. Czas Decyzji"TVN24
wideo 2/21
"Bitwa o Rzeszów. Czas Decyzji"TVN24

Kandydaci na prezydenta Rzeszowa - Konrad Fijołek, Ewa Leniart, Marcin Warchoł i Grzegorz Braun - starli się w sobotę w drugiej przedwyborczej debacie w TVN24. Odpowiadali na pytania między innymi o ekologię, środki z unijnych funduszy czy o zachęcanie ludzi do szczepień.

Przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie wyznaczono na 13 czerwca. Nieco ponad tydzień przed głosowaniem, w sobotę w TVN24 odbyła się druga debata z kandydatami na prezydenta Rzeszowa.

ZOBACZ CAŁĄ DEBATĘ W INTERNECIE

W dyskusji udział wzięli Konrad Fijołek (wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050), popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, kandydat Solidarnej Polski i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (popierany także przez Porozumienie) oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Prowadzący debatę Grzegorz Kajdanowicz zadawał pytania w trzech blokach tematycznych: "Polityka krajowa a samorządowa", "Polityka zdrowotna/ochrona środowiska/ekologia" oraz "Sprawy lokalne Rzeszowa".

Czas kandydatów na odpowiedź to 60 sekund. Dodatkowo każdy z nich mógł trzykrotnie zgłosić się do 30 sekundowej riposty.

>> Zobacz relację z debaty

Pierwszy blok pytań - Polityka krajowa a samorządowa

Pierwsze pytanie w bloku "Polityka krajowa a samorządowa" dotyczyło przedstawionego przez rząd programu Polski Ład. Unia Metropolii Polskich zwróciła uwagę, że program oznacza stratę od 10 do 11 miliardów złotych dla samorządów. Czy rząd powinien zrekompensować samorządom te straty?

Grzegorz Braun: To nie Zjednoczona Prawica, a " zjednoczona łże prawica". To nie Nowy Ład, a stary przewał, rozdawnictwo dla wybranych. Samorządy mają stracić nie tylko finanse, ale i niezależność. To droga do upaństwowienia samorządów. Zamierzam stać na tej drodze, chcę się temu przeciwstawić. Cenię sobie różnicę między rządem a samorządem. 

Grzegorz Braun: To nie Zjednoczona Prawica, a "łże prawica". To nie Nowy Ład, a rozdawnictwo
Grzegorz Braun: To nie Zjednoczona Prawica, a "łże prawica". To nie Nowy Ład, a rozdawnictwoTVN24

Ewa Leniart: Od dawna jest narracja, że rzekomo rząd ogranicza samorządność w Polsce i ogranicza środki finansowe przeznaczone na ten cel. Polski Ład to rozwiązanie, które będzie bardzo dobre dla obywateli i dla mieszkańców Rzeszowa. Będzie także bardzo dobry dla samorządów. Subwencja inwestycyjna, której algorytm już wkrótce poznamy, na pewno sprawi, że samorząd będzie dysponował jeszcze większymi środkami finansowymi na bardzo potrzebne inwestycje: na kulturę, drogi, jak i inne działania. Rzeszów może zyskać około czterech miliardów złotych.

Ewa Leniart: Polski Ład to bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkańców Rzeszowa, dla samorządów
Ewa Leniart: Polski Ład to bardzo dobre rozwiązanie dla mieszkańców Rzeszowa, dla samorządówTVN24

Marcin Warchoł: Mieszkańcy zyskają na Polskim Ładzie przede wszystkim na powiększeniu kwoty wolnej od podatku. Nie można tu mówić o stratach. Jeżeli one ewentualnie by się pojawiły, to sam, jako prezydent miasta, będę starał się nadrobić te wszystkie ewentualne niedogodności. Sprowadzę do Rzeszowa cztery miliardy złotych.

Marcin Warchoł: mieszkańcy zyskają na Polskim Ładzie
Marcin Warchoł: mieszkańcy zyskają na Polskim ŁadzieTVN24

Konrad Fijołek: Niestety rząd PiS-u i Solidarnej Polski w ostatnich latach faktycznie mocno sponiewierał samorządy, ograbiając je z finansów i z kompetencji. Sam Rzeszów w 2019 roku stracił 100 milionów złotych, w roku 2020 sytuacja się powtórzyła. Jeśli chodzi o Krajowy Program Odbudowy, to bardzo ważne jest, żeby samorządy dostały rekompensatę. To na samorządach opiera się do tej pory wydatkowanie unijnych pieniędzy. To dzięki samorządom dokonaliśmy skoku rozwojowego. Pieniądze z KPO muszą trafiać do samorządów w sposób bezpośredni. Samorządy muszą mieć możliwość dawania grantów, a nie tylko pożyczek.

Konrad Fijołek: rząd PiS-u i Solidarnej Polski w ostatnich latach mocno sponiewierał samorządy
Konrad Fijołek: rząd PiS-u i Solidarnej Polski w ostatnich latach mocno sponiewierał samorządyTVN24

>> Zobacz relację z pierwszej, majowej debaty kandydatów

Kolejne pytanie dotyczyło finansów z unijnego Funduszu Odbudowy. Czy kandydaci mają wątpliwości, co do tych środków? Na co powinny zostać one wydane?

Ewa Leniart: Środki finansowe z Unii Europejskiej są potrzebne dla Podkarpacia i dla Rzeszowa. Jeśli będziemy mieć mądry samorząd i dobrego prezydenta miasta, a ja jestem gwarantem, że tak będzie, to spożytkujemy te środki na cele o ogromnym znaczeniu prorozwojowym.

Kandydatka wymieniła tu sprawy związane z rozwojem komunikacji miejskiej oraz budowę obwodnic. Wspomniała przy tym, że "równie ważne są wysokopłatne miejsca pracy".

Marcin Warchoł: Najważniejszą sprawą jest w tej chwili służba zdrowia. Pandemia to pokazała. Środki te w pierwszym rzędzie skieruję na budowę nowoczesnego szpitala uniwersyteckiego, następnie Centrum Zdrowia Dziecka. Chciałbym, aby nasi mieszkańcy nie musieli jeździć do Warszawy, wozić swoje dzieci i czekać tygodniami, miesiącami na zapisanie się do kolejki. Po drugie stawiam na infrastrukturę drogową.

Warchoł jako ważne dla niego inwestycje w kontekście środków unijnych wymienił Wisłokostradę oraz park wodny.

Konrad Fijołek: Każdy polski samorządowiec czeka na środki z planu odbudowy. Środki mają służyć przede wszystkim odbudowie i rozruchowi polskiej gospodarki po pandemii także u nas, w samorządach. Samorządy zawsze były kołem zamachowym gospodarki. Te środki w dużej mierze powinny zostać skierowane właśnie do samorządów, ale w postaci grantów, a nie pożyczek. Nie może być tak, że rząd zapewnia sobie tylko granty, a środki pożyczkowe przekazuje do samorządów. Ten mechanizm nie zadziała. Bo kto z nas będzie chciał finansować drogi czy szpitale z pożyczek? W samorządach muszą znaleźć się środki grantowe.

Grzegorz Braun: To nie Fundusz Odbudowy, tylko fundusz zadłużania Polaków na kolejne pokolenia. Razem z moim środowiskiem, moją formacją polityczną sprzeciwiam się temu. Jak nie chcę, żeby Bruksela zadłużała Warszawę, tak samo nie chcę żeby Warszawa zadłużała Rzeszów. Nie chcę, aby ratusz rzeszowski zadłużał mieszkańców. Rzeszowianie mają długi, które obrazowo obliczam na cztery i pół tony złota. Trzeba zatrzymać to radosne zadłużanie i tę radosną twórczość.

Drugi blok pytań - Polityka zdrowotna/ochrona środowiska/ekologia

Kolejny blok pytań dotyczył polityki zdrowotnej, ochrony środowiska i ekologii. Prowadzący debatę zadał pytanie, jak zachęcić mieszkańców Rzeszowa do szczepień i czy szczepienia powinny być obowiązkowe.

Marcin Warchoł: Służba zdrowia w naszym mieście jest dla mnie najważniejsza. Zobowiązuję się do tego, aby co roku zwiększać kwotę przeznaczoną na służbę zdrowia o milion złotych. W tej chwili jest to prawie osiem milionów złotych, co sprawi, że za dwa lata ta suma przekroczy 10 milionów złotych. W tej chwili z budżetu miasta dotowane są szczepionki. To wprawdzie szczepionki na grypę i wirusa WZW (wirusowe zapalenie wątroby); chciałbym wspomagać program szczepień antycovidowych i dołożyć go do tego, co w tej chwili jest.

Konrad Fijołek: Program szczepień, także w naszych lokalnych społecznościach, jest bardzo ważny. On musi nabrać szerszego zakresu. Poza kilkoma bilbordami na terenie mojego miasta w ogóle nie widzę zaangażowania tych, którzy odpowiadają za program szczepień w Polsce w to, żeby go upowszechniać i aby tłumaczyć mieszkańcom, dlaczego to jest ważne i dlaczego jesteśmy wszyscy za siebie odpowiedzialni. Jestem za tym, aby samorządy mogły wkroczyć w proces szczepień, oferując łatwiejszy dostęp mieszkańcom do usług publicznych. Samorząd jest gwarantem, że dotrze do mieszkańca na samym dole.

Z możliwości riposty skorzystał Marcin Warchoł. - Panie radny. Sprawdziłem pańskie dokonanie w dziedzinie ochrony zdrowia. Nie potrafię znaleźć żadnego wniosku, który pan złożył do budżetu w tym okresie (kiedy był radnym) - zwrócił się do Fijołka.

Grzegorz Braun: Chcą was testować, szczepić, zamykać, dzielić na zaszczepionych i niezaszczepionych. Ja się na to nie zgodzę. Tu w Rzeszowie, na mojej wachcie, nie będzie segregacji sanitarnej. Rzeszów i Podkarpacie z krainy mlekiem i miodem płynącej przemieniło się w czerwony narożnik. Przodujemy w smutnym rankingu nadmiarowych zgonów. W całym kraju to może 120, może już 150 tysięcy ludzi, który odeszli na skutek zamknięcia systemu lecznictwa w Polsce. Ja chce go otwierać.

Wypowiedź Grzegorza Brauna stoi w sprzeczności z wypowiedziami ekspertów medycznych, Rady Medycznej przy premierze, a także Europejskiej Agencji Leków, którzy potwierdzają, że szczepienia są bezpieczne i pomagają ograniczyć skutki epidemii. Szczepienia w naszym kraju są dobrowolne.

Ewa Leniart: Podkarpacie było bardzo dotknięte zwłaszcza trzecią falą zachorowań na COVID-19. Mądra postawa mieszkańców Rzeszowa oraz regionów sprawiła, że daliśmy radę. Przed nami wyzwanie, które udało się w części zrealizować, albowiem mamy ponad milion szczepień zrealizowanych na Podkarpaciu. Bardzo się cieszę, że państwo tak pozytywnie odpowiadacie na Narodowy Program Szczepień. Zachęcam do tego, abyście nadal z tego programu chcieli skorzystać. Im więcej osób zaszczepionych, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie kolejnych fal (epidemii) i lockdownów.

Drugie pytanie w tym bloku dotyczyło tego, jak szybko i skutecznie zmienić Rzeszów w miasto ekologiczne i zdrowsze dla mieszkańców.

Konrad Fijołek: Musimy przede wszystkim szybko podjąć działania, które wiążą się z głównym źródłem emisji, a więc wymianą pieców - tak zwanych kopciuchów czy pieców na paliwa stałe - na piece zasilane paliwami typu gaz lub pompami ciepła. Musimy zainstalować szeroką sieć sensorów i czujników, które będą monitorować jakość powietrza.

Fijołek postulował też wzmacnianie świadomości mieszkańców Rzeszowa w sprawie jakości powietrza oraz "strefę czystego transportu w centrum", co polegałoby na zmniejszeniu tam ruchu prywatnych samochodów.

Ripostował Marcin Warchoł, który twierdził, że nie znalazł żadnego wniosku Fijołka dotyczącego na przykład poprawy jakości powietrza w dzielnicy Zalesie.

Grzegorz Braun: Nie szkodzić, nie niszczyć zielonych płuc miasta Rzeszowa, stąd hasło: moratorium na wycinkę starodrzewu. W Rzeszowie drzewa padały tysiącami na wachcie moich kontrkandydatów. Gdzieście byli, kiedy to się działo? Pan radny Fijołek świadomie przeciwstawiał się podnoszeniu na szczebel rady miejskiej kwestii uregulowania rozwoju urbanistycznego miasta, planu zagospodarowania przestrzennego.

Ewa Leniart: Stworzę fundusz antysmogowy, który pozwoli mieszkańcom na uzupełnienie wkładu własnego, aby proces wymiany kotłów na nowoczesne i nisko emisyjne, zrealizować szybko i sprawnie.

Leniart przywołała jeden ze swoich pomysłów: bilet 365, który ma tyle właśnie kosztować rocznie i zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

Do wypowiedzi poprzedników odniósł się w ramach riposty Konrad Fijołek. - Wymieniliśmy ponad 1100 pieców, mocno został rozbudowany system doprowadzenia ciepła do naszych mieszkań i bloków. Zakupiliśmy również system monitorowania spalin w samochodach. Pojawiły się ekologiczne i elektryczne autobusy. Państwu spoza Rzeszowa proponuję doczytać - wymienił.

Marcin Warchoł: Proponuję duży program sadzenia drzew. Zobowiążę się do tego, aby każda nowa budowa mieszkaniowa była wyposażona w tereny zielone. Następnie - program wymiany pieców. Chcę, żeby rzeszowianki i rzeszowianie oddychali świeżym powietrzem. Ograniczę korki poprzez wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miasto.

Warchoł zaproponował też inwestycje w "nowoczesne instalacje energetyczne".

Trzeci blok pytań - sprawy lokalne Rzeszowa

Trzecia runda pytań dotyczyła lokalnych spraw Rzeszowa. Czy wizja Tadeusz Ferenca, który miastem rządził przez blisko dwie dekady, powinna być kontynuowana?

Grzegorz Braun: Tamta epoka skończyła się, sama ogłosiła nam zakończenie ustami pana prezydenta Ferenca. Błędem byłoby wskrzeszanie cieni przeszłości. Błędem byłoby konserwowanie tego, co było i nieskorzystanie z okazji do tego, żeby otworzyć nowy rozdział, i taki macie państwo wybór. Moi kontrkandydaci są żyrantami dotychczasowych układów. Polecam mój program "Nowy Impuls dla Rzeszowa".

Ewa Leniart: 18 lat rządów Tadeusza Ferenca to niewątpliwie bardzo ważny okres w rozwoju miasta, ale to także pewne błędy. Faktem jest to, że jest to zamknięty rozdział w księdze historii miasta Rzeszowa. Historycy zapewne dokonają stosownych ocen. Z mojej strony bardzo ważne jest to, aby to, co było dobre, kontynuować i realizować rozwój miasta poprzez kwestie związane z uporządkowaniem ładu urbanistycznego i zapewnienie właściwego miejsca dla młodzieży, która potrzebuje rozwoju kulturalnego i sportowego.

Wymieniła budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego i lodowiska.

Marcin Warchoł: Mieszkańcy zasługują na nowe mieszkania. Im będzie ich więcej, tym będą tańsze. Zobowiązuję się do tego, że jeżeli będzie powstawać nowe budownictwo, na pewno będzie wyposażone w infrastrukturę zieloną i społeczną, takie jak żłobki, przedszkole, ławeczki, place zabaw. Do tego aquapark. Podwoję liczę ścieżek rowerowych.

Warchoł nie ocenił prezydentury Tadeusza Ferenca, który od początku zadeklarował poparcie dla tego kandydata.

Konrad Fijołek: 20 lat w Rzeszowie to niewątpliwy sukces, skok rozwojowy, który podziwia cała Polska. To sukces wszystkich rzeszowian, wszystkich przedsiębiorczych mieszkańców Rzeszowa, którzy na ten sukces się złożyli. Jestem dumny, że mogłem go współtworzyć. Nowa epoka, która właśnie się otwiera, wymaga myślenia o nowym skoku cywilizacyjnym. Po latach, kiedy nadrobiliśmy opóźnienia infrastrukturalne, teraz czas przenieść ciężkość naszych działań w kierunku jakości życia, w kierunku zieleni, którą chciałbym uczynić dostępną dla każdego mieszkańca w ciągu dziesięciu minut spaceru. 

W czwartej części kandydaci zadawali sobie wzajemnie pytania.

Swobodne wypowiedzi kandydatów

Piąta część była poświęcona swobodnym wypowiedziom. Kandydaci mieli na nie po 90 sekund.

Marcin Warchoł: Z jednej strony macie kandydata pana (szefa Platformy, Borysa) Budki, z drugiej strony macie kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości. Ja jestem osobą środka, jestem niezależnym, obywatelskim i bezpartyjnym kandydatem (Warchoł wystąpił z Solidarnej Polski, gdy zdecydował się kandydować - red.), kandydatem pana prezydenta Tadeusza Ferenca. Pan prezydent mi zaufał. Wybory pana prezydenta były krytykowane, ale na koniec dnia okazywało się, że pan prezydent ma rację. Chcę postawić na sprawdzoną ekipę pana prezydenta. Chcę postawić na zrównoważony, stabilny i spokojny dalszy rozwój naszego miasta. Kontynuacja, nie eksperymenty.

Marcin Warchoł jest wiceministrem sprawiedliwości w resorcie Zbigniewa Ziobry i kandydatem popieranym przez Solidarną Polskę i Porozumienie - koalicjantów PiS w obozie rządzącym. 

1,5 minuty wolnej wypowiedzi Marcina Warchoła
1,5 minuty wolnej wypowiedzi Marcina WarchołaTVN24

Konrad Fijołek: Rzeszowianie, chciałbym wam wszystkim podziękować za tak duże zaangażowanie w tej kampanii, wsparcie, oznaki sympatii, uśmiechy na ulicach. Dziękuję również, że we wszystkich sondażach tak wysoko określacie poziom zaufania dla mnie. To wielkie zobowiązanie. Drodzy rzeszowianie, moja wizja Rzeszowa to wizja miasta, które jest dla was. Miasta, które będzie was włączać do współdecydowania o Rzeszowie. Mój program piszą poszczególne środowiska naszego miasta. To także one będą mi pomagać go wdrażać. Chciałbym zwrócić się do niezdecydowanych. Serdecznie proszę, abyśmy sobie zaufali. Zaufajcie człowiekowi, które cały życie w tym mieście mieszka, poświęcił mu się i chce dalej dla tego miasta pracować. Wspólnie twórzmy przyjazne miasto.

1,5 minuty wolnej wypowiedzi Konrada Fijołka
1,5 minuty wolnej wypowiedzi Konrada FijołkaTVN24

Ewa Leniart: Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich państwa do budowania naszego wspólnego domu, Rzeszowa naszych marzeń. Takiego, gdzie jest zielony ład i równowaga pomiędzy niezbędną infrastrukturą a zielenią, która jest nam tak potrzebna. Pomiędzy obiektami sportowymi, rekreacyjnymi, a obiektami o charakterze kulturalnym, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców naszego miasta. W dobrym, konstruktywnym dialogu jesteśmy w stanie zmienić nasze miasto. Zapewniam, że tak jak dotychczas słuchałam głosu mieszkańców, to nadal będę to czyniła. Bardzo proszę, aby 13 maja skorzystać z wielkiego prawa demokracji, pójść do wyborów i oddać głos na kandydata, który daje rękojmię budowy wspólnego domu i wydobycia wielkiej mocy zmiany otaczającego nas świata.

1,5 minuty wolnej wypowiedzi Ewy Leniart
1,5 minuty wolnej wypowiedzi Ewy LeniartTVN24

Grzegorz Braun: Mój priorytet to bezpieczeństwo. Nie wszyscy to rozumieją. Nie wszyscy rozumieją, że na przykład zabieganie o to, żeby wzmocnić obecność Wojska Polskiego w mieście i w regionie to jest jak sprowadzenie dużej fabryki do miasta. To także miejsca pracy. Moja polityka klimatyczna dla Rzeszowa (to) dobry klimat dla biznesu. Jest szereg moich wielkich projektów, ale nie na koszt przyszłych pokoleń. Szukajmy inwestorów, ale utrzymujmy w ryzach ich twórczość. Ratusz jest po to, aby reprezentował interesy obywateli. Prezydent jest po to, aby był waszym rzecznikiem, rzecznikiem waszego interesu.  Młodzież w internecie zainicjowała szereg akcji zabawnych i znaczących, pojawiły się hashtagi. Jeden z nich jest adresowany do pana radnego Fijołka: "#KonradNieWkręcaj". Ja bym jeszcze dodał: "#EwaGdzieByłaś" do pani wojewody Leniart i do pana wiceministra Warchoła - "#MarcinNieObiecujWięcejTegoCoNieTwoje".

1,5 minuty wolnej wypowiedzi Grzegorza Brauna
1,5 minuty wolnej wypowiedzi Grzegorza BraunaTVN24

Debatę po jej zakończeniu komentowali dziennikarze - Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej", Wojciech Szacki z "Polityki Insight" oraz redaktor naczelna rzeszowskiego oddziału "Gazety Wyborczej" Magdalena Mach, a także socjolog doktor habitowany Krzysztof Prendecki oraz politolodzy: profesor Renata Mieńkowska-Norkiene i doktor Barbara Brodzińska-Mirowska.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Wybory w Rzeszowie są obserwowane bardzo uważnie w Warszawie. Ze wszystkich stron"

Druga debata z kandydatami na prezydenta Rzeszowa. Komentarze

Brodzińska-Mirowska: ta debata była poprawna
Brodzińska-Mirowska: ta debata była poprawnaTVN24
wideo 2/6

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: TVN42

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Cztery tysiące żołnierzy z Korei Północnej, czyli blisko 40 procent ze wszystkich wysłanych przez reżim do walki przeciwko Ukraińcom, zostało wyeliminowanych z działań bojowych - podaje BBC, powołując się na doniesienia zachodnich urzędników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zginęło prawdopodobnie około tysiąca z nich.

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

Źródło:
BBC, PAP

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Proboszcz ogłosił z ambony, że w wizytach duszpasterskich będzie go wspierał "serdeczny przyjaciel". Okazało się, że chodzi o Dariusza L., podejrzanego o molestowanie dziewięciorga dzieci. Mężczyzna miał dotykać jedno z dzieci po pośladkach podczas lekcji religii. Kuria przeprasza "wszystkich, których ta sprawa zaniepokoiła lub dotknęła".

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Źródło:
tvn24.pl / Dziennik Zachodni

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. - Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające - podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild

Trzy osoby, w tym dwoje pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym oszustw i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformowała prokuratura, według szacunków z sądu zniknęło blisko milion złotych. Możliwe jednak, że po doszacowaniu suma strat będzie większa.

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Źródło:
TVN24, PAP

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o gwałt i psychiczne znęcanie się nad dwiema kobietami. Ofiary same zgłosiły swojego oprawcę funkcjonariuszom. - Były przez niego zastraszane, poniżane, a ich codzienne życie zmieniało się w piekło - opisała starszy aspirant Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

Źródło:
PAP

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaledwie miesiąc temu zapadła decyzja o ich misji wojskowej w Polsce. Dziś norweskie F-35 są już u nas i pomagają w ochronie wschodniej flanki NATO. Ich piloci stacjonują w bazie w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie ćwiczą razem z polskimi pilotami. 

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Źródło:
Fakty TVN

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Kierowcy na terenie siedmiu województw powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą. W kolejnych dniach możliwe są marznące opady, a także silny wiatr.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę, 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę, wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24