Blisko połowa badanych nie potrafiła wskazać, kto powinien być kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta w najbliższych wyborach, które odbędą się w 2025 roku wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Najwięcej głosów wśród wymienionych kandydatów uzyskał Mateusz Morawiecki.
W najbliższych wyborach prezydenckich nie będzie mógł wystartować urzędujący prezydent Andrzej Duda, gdyż zgodnie z Konstytucją urząd głowy państwa można pełnić maksymalnie przez dwie kadencje. PiS do tej pory nie ogłosiło swojego kandydata.
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytano o to kto, ich zdaniem, powinien być kandydatem PiS na prezydenta.
W odpowiedziach wymieniono: Mariusza Błaszczaka, Przemysława Czarnka, Jarosława Kaczyńskiego, Marka Magierowskiego, Marcina Mastalerka, Mateusza Morawieckiego, Julię Przyłębską, Beatę Szydło i Zbigniewa Ziobro.
Najlepiej ktoś inny
Kto z ramienia PiS powinien zawalczyć o schedę po Andrzeju Dudzie? Z badania wynika, że 49,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. 17,7 proc. badanych wskazało, że powinien być to "inny polityk" niż ci, którzy zostali wymienieni w badaniu.
Z kolei spośród wymienionych w badaniu najwięcej wskazań - 10,9 proc. - uzyskał Mateusz Morawiecki. Kolejne miejsce zajął Mariusz Błaszczak, którego wskazało 4,2 proc. badanych. Beatę Szydło w roli kandydatki PiS na prezydenta widziałoby 3,5 proc. respondentów.
3,3 proc. badanych uważa, że kandydatem PiS na prezydenta powinien być Przemysław Czarnek, a 3,1 proc., że Jarosław Kaczyński.
2,6 proc. respondentów wskazało, że kandydatem PiS na prezydenta powinien być Marcin Mastalerek.
Zbigniewa Ziobrę w roli kandydata PiS na prezydenta widziałoby 2,3 proc. respondentów. Zdaniem 1,6 proc. badanych kandydatem PiS na prezydenta powinna być Julia Przyłębska.
1,5 proc. respondentów wskazuje, że powinien to być Marek Magierowski.
"Częściej niż ogół badanych Mateusza Morawieckiego za najlepszego kandydata na prezydenta z ramienia PiS uważają respondenci, których dochody mieszczą się w granicach 2001 zł – 3000 zł netto (16 proc.) oraz mieszkańcy miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób (16 proc.). Odsetek badanych wskazujących na Mateusza Morawieckiego maleje wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia (16 proc. - podstawowe/gimnazjalne, 9 proc. - wyższe)" - komentuje, cytowana przez rp.pl, senior project manager w SW Research Dorota Cywińska.
Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 30-31 stycznia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
Źródło: PAP