Wybory prezydenckie 2025. Ostatnie badanie late poll

Pałac Prezydencki
Trzaskowski: idziemy po zwycięstwo
Źródło: TVN24

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, zdobył 31,2 procent głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Karol Nawrocki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, uzyskał 29,7 procent poparcia - wynika z drugiego, ostatniego badania late poll z 90 procent komisji wyborczych.

Kluczowe fakty:
  • Według sondażu late poll pierwsza tura wyborów nie przyniosła rozstrzygnięcia. Czeka nas głosowanie w drugiej turze, która odbędzie się 1 czerwca.
  • Pełne, sondażowe wyniki wyborów prezydenckich w TVN24+ >>>

W niedzielę odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wystartowało w niej 13 kandydatów. Oto wyniki drugiego, ostatniego badania late poll przeprowadzonego w niedzielny wieczór wyborczy przez ośrodek Ipsos na zlecenie TVN24, Polsat News i TVP:

Rafał Trzaskowski - 31,2 procent,

Karol Nawrocki - 29,7 procent,

Sławomir Mentzen - 14,5 procent,

Grzegorz Braun - 6,3 procent,

Szymon Hołownia - 4,9 procent,

Adrian Zandberg - 4,8 procent,

Magdalena Biejat - 4,1 procent,

Joanna Senyszyn - 1,4 procent,

Krzysztof Stanowski - 1,3 procent,

Marek Jakubiak - 0,8 procent,

Artur Bartoszewicz - 0,5 procent,

Maciej Maciak - 0,4 procent,

Marek Woch - 0,1 procent.

Błąd oszacowania wyniku kandydata w ostatnim badaniu late poll to +/- 1 punkt procentowy. 

Według tego badania - tak jak i pierwszego late poll oraz exit poll - frekwencja w skali kraju wyniosła 66,8 procent.

Jedną z największych zmian w wynikach late poll wobec exit poll (opublikowanych o godzinie 21) są pozycje Szymona Hołowni i Adriana Zandberga. W exit poll piąte miejsce zajmował Zanberg z wynikiem 5,2 procent, a szóste Hołownia z 4,8 procent. W ostatnim late poll zamienili się oni miejscami.

Exit poll to sondaż preferencji wyborczych. Przeprowadza go instytucja badawcza w dniu wyborów przed losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Jego przeprowadzenie zlecają media, najczęściej ogólnopolskie stacje telewizyjne. Badanie polega na tym, że ankieterzy pytają określoną liczbę osób wychodzących z lokalu wyborczego, jak głosowali.

Wyniki late poll są opracowywane przez ankieterów - również Ipsosu - już po zamknięciu lokali wyborczych, na podstawie oficjalnych danych z losowo wybranych obwodowych komisji wyborczych, po podliczeniu w nich wszystkich głosów.

Czytaj także: