Start w wyborach prezydenckich zapowiedział były europoseł i były minister w rządzie Beaty Szydło Dawid Jackiewicz. We wtorek złożył w Państwowej Komisji Wyborczej wniosek o utworzenie komitetu wyborczego. - Mój wniosek powiązał 500 obywateli, którzy, tak jak ja, mają dość awantury politycznej i sporu pomiędzy dwoma największymi obozami politycznymi - mówił Jackiewicz.
Były minister skarbu w rządzie Beaty Szydło Dawid Jackiewicz złożył we wtorek w Państwowej Komisji Wyborczej wniosek o zarejestrowanie komitetu wyborczego. - Formalnie rozpoczynam kampanię prezydencką. Mój wniosek poparło 1500 obywateli, którzy, tak jak ja, mają dość awantury politycznej i sporu pomiędzy dwoma największymi obozami politycznymi, i mają dość tej bezproduktywnej, jałowej awantury trwającej od wielu lat - mówił Jackiewicz.
Jackiewicz przekonywał, że będzie reprezentował wszystkich, którzy "chcieliby Polski szybko rozwijającej się, modernizującej, rozwiązującej ich problemy" i "domagają się prezydenta, który nie będzie zakładnikiem żadnej partii politycznej, który nie będzie wykonywał poleceń żadnego prezesa".
- Dzisiaj do tych wszystkich obywateli mówię, że jest alternatywa, jest możliwość wyboru kogoś innego spoza układu partyjnego. Trzeba trochę odwagi, trzeba uwierzyć w to, że możemy przełamać ten imposybilizm - mówił Jackiewicz.
Swój start w wyborach Jackiewicz zapowiedział też w mediach społecznościowych. "Ambitna Polska pozwala się rozwijać, budować firmy, pracować za godziwe wynagrodzenie. Nie napuszcza jednych na drugich. Kiedy wstaje z kolan, nie uderza głową w sufit. Jest uśmiechnięta, ale też rozwinięta. Chcę o nią powalczyć, dlatego kandyduję na Prezydenta RP" - napisał na platformie X.
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, oficjalnie przedstawiany jako kandydat obywatelski.
Dawid Jackiewicz to były poseł i były eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2001 roku. W 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Po raz kolejny do rządu wszedł już z nadania premier Beaty Szydło, stając na czele resortu skarbu w 2015 roku. Ministrem był przez dziesięć miesięcy, później resort skarbu zlikwidowano.
Później był m.in. w zarządach kilku fundacji, takich jak Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, Instytut Jana Olszewskiego, czy Przyszłość 5.0. Doradzał też spółce Orlen Unipetrol, a między 2022 a 2024 rokiem był wiceprezesem zarządu spółki Orlen Synthos Green Energy.
W 2010 roku Dawid Jackiewicz bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku nauki polityczne.
Wybory prezydenckie 2025
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała do tej pory 14 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. W wykazie zarejestrowanych komitetów są komitety popieranego przez PiS Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat (Lewica), Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie), Macieja Maciaka (związanego z Włocławkiem lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Marka Wocha (kandydata Bezpartyjnych Samorządowców), Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO).
Kolejne zarejestrowane to komitety Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Wojciecha Papisa (kandydat Bezpartyjnych), Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski) i kandydata Polski Liberalnej Przedsiębiorców PL Pawła Tanajny.
Start w wyborach zadeklarowali także: przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz, była posłanka SLD, ekonomistka, nauczycielka akademicka Joanna Senyszyn, oraz Katarzyna Cichos jako bezpartyjna kandydatka.
Czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta jest do 24 marca. Zgodnie z kalendarzem wyborczym na zgłaszanie kandydatów na prezydenta jest czas do 4 kwietnia do godz. 16. Do rejestracji kandydata przez PKW konieczne jest zebranie minimum 100 tysięcy podpisów z poparciem dla niego.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP