10 maja 2020 odbędą się wybory prezydenckie. Dotychczas swój start zadeklarowało sześcioro kandydatów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty związane z wyborami.
5 lutego marszałek Sejmu Elżbieta Witek podjęła decyzję, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 roku. W tym dniu lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7- 21. Ewentualna druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 24 maja. Postanowienie w tej sprawie zostało opublikowane 5 lutego w Dzienniku Ustaw - od tego momentu formalnie ruszyła więc kampania wyborcza.
Wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządza zgodnie z konstytucją marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Dzień wyznaczony na datę wyborów musi być dniem wolnym od pracy. 100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia tego roku, 75 dni przed upływem kadencji - w sobotę 23 maja. W związku z tym wybory prezydenckie 2020 mogły zostać wyznaczone na jedną z niedziel maja: 3, 10 lub 17.
Wybory prezydenckie 2020: rejestracja komitetów wyborczych
Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne. Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata.
Po zebraniu tysiąca podpisów z poparciem dla kandydata pełnomocnik komitetu wyborczego zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu. O powstaniu komitetu zawiadomić można PKW najpóźniej w 55 dniu przed wyborami - czyli przy terminie wyborów 10 maja - należy to zrobić do 16 marca. PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu) albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację.
Zgłoszenie kandydata na prezydenta
Kolejnym krokiem prezydenckiej kampanii wyborczej jest zgłoszenie kandydata na prezydenta. Dokonuje go osobiście pełnomocnik wyborczy najpóźniej do północy w 45 dniu przed dniem wyborów. Termin ten przypada 26 marca. Zgłoszenie kandydata - oprócz danych osobowych i wskazania jego przynależności partyjnej - musi też zawierać także wykaz 100 tysięcy obywateli popierających zgłoszenie.
PKW rejestruje kandydata na prezydenta jeżeli zgłoszenia dokonano zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego. Jeżeli zgłoszenie wykazuje wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do usunięcia wskazanych wad zgłoszenia w terminie 3 dni. PKW może też postanowić o odmowie rejestracji kandydata, jeżeli nie posiada on prawa wybieralności. Najpóźniej w 20. dniu przed dniem wyborów Państwowa Komisja Wyborcza - czyli najpóźniej 20 kwietnia - PKW musi wydać obwieszczenie z listą kandydatów.
13 lutego rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski poinformował, że zarejestrowano cztery komitety wyborcze: prezydenta Andrzeja Dudy, kandydatki Koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydata Lewicy Roberta Biedronia oraz publicysty Szymona Hołowni. Wcześniej PKW zarejestrowała już komitety wyborcze kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka.
Najważniejsze daty w wyborach prezydenckich 2020
Do 16 marca jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. 23 marca minie termin powoływania okręgowych komisji wyborczych. O północy 26 marca minie termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. Do 5 kwietnia utworzone muszą zostać obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów. 10 kwietnia minie termin na podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika. Tego dnia minie też termin na zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich oraz na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych.
Do 19 kwietnia komisarze wyborczy powołają obwodowe komisje wyborcze, do tego czasu należy też podać do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, zaś gminy muszą sporządzić spisy wyborców. Od 19 kwietnia do 26 kwietnia żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratownicy odbywający zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym mogą składać wnioski o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę. Do 20 kwietnia do publicznej wiadomości mają być podane dane o kandydatach na prezydenta. Do 25 kwietnia wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Od 25 kwietnia do rozpoczęcia ciszy wyborczej o północy z piątku 8 maja na sobotę 9 maja publiczne telewizja i radio będą nieodpłatnie nadawać audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze. Do 1 maja jest czas na składanie wniosków w sprawie głosowania przez pełnomocnika. 5 maja mija termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Do 7 maja wyborcy przebywający za granicą mogą zgłaszać się ws. dopisania do spisu wyborców za granicą; tego dnia mija też termin na składanie wniosków o wpisanie do spisu wyborców na statkach morskich. O północy 8 maja skończy się kampania wyborcza i rozpocznie się cisza wyborcza. W niedzielę, 10 maja w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w wyborach prezydenckich
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock