Prokuratura chce uchylenia immunitetu Manowskiej. Dwa wnioski

Małgorzata Manowska
Prokurator Nowak o wnioskach o uchylenie immunitetu Manowskiej
Źródło: TVN24
Do Sądu Najwyższego i równolegle do Trybunału Stanu trafiły wnioski Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej - poinformował Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

W środę Adam Bodnar przekazał, że Prokuratura Krajowa złożyła do Sądu Najwyższego oraz do Trybunału Stanu dwa wnioski o uchylenie immunitetu Małgorzacie Manowskiej - pierwszej prezes Sądu Najwyższego oraz przewodniczącej Trybunału Stanu.

Poinformował, że prokuratura zebrała dowody, które "wskazują na dostateczne podejrzenie popełnienia przez Małgorzatę Manowską trzech przestępstw".

Wymienił: przekroczenie uprawnień w związku z uznaniem ważności głosowań Kolegium SN mimo braku kworum, niedopełnienie obowiązków w związku z niezwołaniem w ustawowym terminie posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu oraz niedopełnienie obowiązków w związku z niewykonaniem prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczącego uchwały o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna.

Komunikat prokuratury

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej, sędzia Manowska miała przekroczyć swoje uprawnienia w okresie od 7 października 2021 roku do 14 lipca 2022 roku.

"Jako Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego i Przewodnicząca Kolegium Sądu Najwyższego potraktowała nieoddanie głosów przez 10 członków oraz zastępców Kolegium podczas 7 głosowań przeprowadzonych w trybie obiegowym (....) - jako oddanie głosu wstrzymującego się, wskutek czego bezzasadnie uznała za ważne głosowania Kolegium w przedmiocie podjęcia 24 uchwał, mimo że nie został spełniony ustawowy wymóg kworum" - napisano.

Jeśli chodzi o niedopełnienie obowiązków, prokuratura wskazuje na okres od 20 marca 2024 roku do 6 maja 2024 roku, gdy Manowska "nie zwołała posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu w terminie 45 dni od daty złożenia w dniu 20 marca 2024 roku w Sądzie Najwyższym przez 6 członków Trybunału Stanu prawidłowego pisemnego wniosku o jego zwołanie w sprawie należącej do właściwości Trybunału Stanu".

Kolejne niedopełnienie obowiązków miało mieć miejsce od 12 października 2021 roku do 22 sierpnia 2024 roku i dotyczy niewykonania prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczącego uchwały o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna.

Prokuratura przypomina, że 4 lutego 2020 roku Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym wydała uchwałę, na mocy której zawiesiła sędziego Juszczyszyna w czynnościach służbowych oraz obniżyła mu o 40 procent wynagrodzenie na czas trwania zawieszenia. Następnie w 2021 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie - po rozpoznaniu wniosku pełnomocnika Juszczyna - wydał postanowienie wstrzymujące jego zawieszenie oraz nakazujące "opatrzenia wskazanej wyżej uchwały opublikowanej na stronie internetowej Sądu Najwyższego, informacją, że skuteczność i wykonalność uchwały zostały wstrzymane". Nie zostało to jednak wykonane.

Immunitety Manowskiej

Jak zaznacza prokuratura, Manowska jest jednocześnie sędzią Sądu Najwyższego oraz przewodniczącą Trybunału Stanu - zachodzi zatem zbieg przepisów immunitetowych. Z tego powodu złożono dwa wnioski o uchylenie jej immunitetu.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: