Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się w formule mieszanej - zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Stacjonarne głosowanie będzie przebiegało tradycyjnie, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Aby zagłosować korespondencyjnie, trzeba zgłosić taką chęć i pamiętać o szeregu terminów.
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Poinformowała o tym w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a jej postanowienie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw po południu.
Zgodnie z podpisaną we wtorek przez prezydenta ustawą głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych korespondencyjnie. Ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), ale daje też prawo startu nowym kandydatom.
Głosowanie w lokalach wyborczych
Tradycyjne głosowanie w lokalach wyborczych będzie trwało od godziny 7 do 21. W związku z epidemią COVID-19 zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia.
Aby zapewnić bezpieczeństwo członkom komisji i głosującym, w lokalu będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. - Najprawdopodobniej, zwłaszcza w dużych miastach, kolejki przed lokalami wyborczymi będą ogromne - komentowała w rozmowie z TVN24 profesor Anna Pacześniak, politolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ministerstwo Zdrowia przygotuje też wytyczne dla członków komisji wyborczych. Każda osoba będzie musiała nosić maseczkę, przyłbicę i rękawiczki. Obowiązkowo w lokalach znajdą się też płyny do dezynfekcji.
Głosowanie korespondencyjne
Każdy, kto nie chce iść do lokalu, ale chce zagłosować, będzie mógł to zrobić korespondencyjnie. Trzeba jednak pamiętać o terminach.
Wyborcy, którzy mieszkają w Polsce, muszą zgłosić wolę takiej formy oddania głosu do urzędu gminy najpóźniej na 12 dni przed dniem wyborów, czyli do 16 czerwca. Można to zrobić osobiście lub przez internet.
Do 23 czerwca wyborca powinien otrzymać pakiet wyborczy. Musi go odesłać najpóźniej dwa dni przed głosowaniem, czyli 26 czerwca. Pakiety korespondencyjne można też wrzucić do urny w lokalu.
Również 26 czerwca jest ostatecznym terminem na zgłoszenie się do głosowania korespondencyjnego dla osób, które zostały objęte obowiązkową kwarantanną lub przebywają w izolacji.
Głosowanie za granicą
Polacy, którzy chcą głosować za granicą, muszą taką chęć zgłosić konsulowi do 13 czerwca. Do 22 czerwca konsul musi wysłać pakiety.
Trzeba je jak najszybciej odesłać lub przynieść do konsulatu. Najpóźniej może się to stać na dwa dni przed głosowaniem, czyli 26 czerwca.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24