Postanowienie marszałek Sejmu w sprawie wyborów opublikowane. Rusza kampania wyborcza

Autor:
js/ja
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwcaTVN24
wideo 2/21
TVN24Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca

W środę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym. Oznacza to, że rusza kampania wyborcza.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca. Tego samego dnia po godzinie 16 w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie marszałek w tej sprawie. Kampania wyborcza - zgodnie z kalendarzem - zakończy się 26 czerwca o godz. 24.00. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach 7-21.

POSTANOWIENIE MARSZAŁEK SEJMU W SPRAWIE ZARZĄDZENIA WYBORÓW PREZYDENCKICH

Kandydaci, którzy mieli brać udział w wyborach 10 maja, mogą się ponownie zarejestrować i nie muszą drugi raz zbierać podpisów pod swoją kandydaturą. Inaczej jest w przypadku nowych kandydatów. Jak na razie jedynym takim kandydatem jest Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Musi zebrać 100 tysięcy podpisów i ma na to czas do 10 czerwca.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej rozpoczął już w Warszawie zbiórkę podpisów

Trzaskowski: Wreszcie możemy zacząć. Polska potrzebuje zmiany, silnego prezydenta, który będzie patrzył władzy na ręce
Trzaskowski: Wreszcie możemy zacząć. Polska potrzebuje zmiany, silnego prezydenta, który będzie patrzył władzy na ręceTVN24

Kalendarz wyborczy

W piątek 5 czerwca minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja.

Z kolei 10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 roku. Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 000 podpisów poparcia.

Do 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.

13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców w głosowaniu mieszanym?
Jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców w głosowaniu mieszanym?TVN24

Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po piątym dniu przed dniem wyborów.

Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

Dzień głosowania

28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

Autor:js/ja

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości