Wybory do Sejmu i Senatu już 15 października. Przed głosowaniem warto upewnić się, czy nasze nazwisko widnieje w spisie wyborców - w miejscu, w którym planujemy oddać głos.
Rejestr wyborców obejmuje osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje czynne prawo wyborcze (prawo wybierania). Jeśli wyborca jest wpisany do stałego rejestru wyborców danej gminy, to będzie w spisie wyborców w każdych kolejnych wyborach i referendach na obszarze tej gminy. Wyborcy, którzy są obywatelami polskimi i są zameldowani na stale na obszarze danej gminy są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu.
Od 4 sierpnia funkcjonuje Centralny Rejestr Wyborców (CRW). Zastąpił on system, w którym lokalny rejestr wyborców prowadzony był w każdej z 2,5 tys. gmin.
Jak sprawdzić czy jestem na liście wyborców?
Jeśli wyborca nie ma pewności, czy znajduje się w rejestrze wyborców, może to sprawdzić przez internet lub w urzędzie. Swoje dane w CRW można sprawdzić na stronie mObywatel.gov.pl. Trzeba się tam zalogować poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, ale można to zrobić także poprzez aplikację mObywatel. Następnie w sekcji Twoje dane należy wybrać opcję Centralny Rejestr Wyborców i zamówić dane z rejestru. Pojawią się one na skrzynce ePUAP. Tą drogą swoje dane można sprawdzić w dowolnym momencie.
Dane można sprawdzić także w wybranym urzędzie gminy. Należy wówczas przynieść ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, e-dowód lub paszport) oraz wniosek o informację, zawierający dane, takie jak nazwisko, imię/imiona i numer PESEL. Wniosek ten można również wysłać pocztą. W przypadku tej drogi wniosek należy złożyć do 10 października.
Jeśli wyborca mieszka na stałe na obszarze gminy, ale nie jest w niej zameldowany, znajdzie się w rejestrze wyborców dopiero wtedy, gdy złoży pisemny wniosek w urzędzie gminy (lub w w urzędzie dzielnicy w przypadku Warszawy) o wpisanie do rejestru wyborców. Podobnie jest w sytuacji, w której wyborca na stałe mieszka na obszarze gminy pod innym adresem niż adres zameldowania w tej samej gminie. Jeśli chce być wpisanym do rejestru wyborców pod innym adresem (i tym samym zagłosować w innej komisji), musi złożyć odpowiedni wniosek.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie gov.pl. Widnieje tam m.in. zalecenie, by sprawdzać dane zawsze, gdy zmienia się miejsce głosowania.
Źródło: pkw.gov.pl, gov.pl