Przed oddaniem głosu w wyborach należy okazać komisji wyborczej dokument stwierdzający tożsamość. Jakie dokumenty można ze sobą zabrać do lokalu wyborczego? Czy akceptowana jest aplikacja mObywatel? Wyjaśniamy.
W wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu i do Senatu. Tego dnia odbędzie się także referendum. Zgodnie z art. 52. ust. 1 Kodeksu wyborczego, przed przystąpieniem do głosowania wyborca musi okazać obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Dopiero wtedy otrzyma od komisji kartę do głosowania, a jej odbiór poświadcza własnym podpisem w spisie wyborców.
A jaki dokument można ze sobą zabrać? Zgodnie z uchwałą nr 211/2023 PKW z dnia 25 września w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, przed wydaniem kart do głosowania komisja "sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu ze zdjęciem, pod warunkiem że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości". W uchwale podkreślono, że wyborca może okazać dowolny taki dokument i wymieniono, że oprócz zwykłego dowodu osobistego może być to także np. paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka oraz aplikacja mObywatel. Wyborca może okazać nawet "dokument, który utracił ważność, pod warunkiem że ustalenie tożsamości na jego podstawie nie budzi wątpliwości".
Z aplikacją mObywatel na wybory
14 lipca 2023 roku weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Wprowadziła nową wersję aplikacji - mObywatel 2.0 i wraz z nią pojawił się mDowód. Na początku września pełnomocnik ministra cyfryzacji do spraw aplikacji mObywatel Michał Kalinowski przekazał w rozmowie z reporterką magazynu "Polska i Świat" TVN24, że aplikacja mDowód może zastąpić tradycyjny dokument podczas legitymacji przed komisją wyborczą.
Informację tę potwierdziła także Państwowa Komisja Wyborcza. W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes zapewniono: "Uprzejmie informujemy, że będzie możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej w celu potwierdzania tożsamości wyborcy. Szczegóły dotyczące tej kwestii znajdą się w wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej dla obwodowych komisji wyborczych".
Jak przekazało w lipcu Ministerstwo Cyfryzacji, mDowodem można potwierdzać swoją tożsamość tak samo jak tradycyjnym dowodem osobistym czy paszportem. - Każdy z nas będzie mógł wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju. Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To bardzo proste. Skanujemy kod QR udostępniony przez inną osobę, na przykład pracownika urzędu, i w ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość - wyjaśnił wówczas minister Janusz Cieszyński. mDowodem nie można się posługiwać w dwóch przypadkach - wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty.
ZOBACZ TEŻ: Jakie partie startują w wyborach?
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kwiatkowski/Shutterstock