Najnowszy sondaż CBOS. Zmiana na podium

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Halicki o wynikach sondażu: dopiero dowiadujemy się jak wiele było afer
Halicki o wynikach sondażu: dopiero dowiadujemy się jak wiele było aferTVN24
wideo 2/6
Halicki o wynikach sondażu: dopiero dowiadujemy się jak wiele było aferTVN24

Najnowszy sondaż partyjny to badanie CBOS, którego wyniki opublikowano w piątek. Na czele ponownie znalazła się Koalicja Obywatelska, a za nią PiS. Trzecia jest Konfederacja. Traci Trzecia Droga. Poniżej publikujemy kolejne badania poparcia dla ugrupowań politycznych w tym roku.

Kolejne sondaże partyjne pokazują wyraźny trend zmian zapoczątkowanych po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych oraz przed czekającymi nas wiosną tego roku wyborami samorządowymi, które mają odbyć się 7 i 21 kwietnia oraz wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają się odbyć 9 czerwca. Poniżej przedstawiamy kolejne badania preferencji partyjnych Polaków - na kogo chcą oddać głos wyborcy w naszym kraju. Najnowsze sondaże zamieszczamy na górze zestawienia.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy kolejne wybory? Czeka nas wyborczy maraton

22 marca - sondaż CBOS

Według badania CBOS przeprowadzonego w dniach 18-22 marca, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. badanych, a na Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc. 13 proc. respondentów deklaruje oddanie głosu na Konfederację. Z trzeciego miejsca spadła Trzecia Droga - teraz może liczyć na 9 proc. poparcia. Za nią jest Lewica - 8 proc. Na inne ugrupowanie chce głosować 1 proc. respondentów. 17 proc. wybierających się na wybory nie wie, na które z ugrupowań chce oddać głos. Chęć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę, zadeklarowało 83 proc. ankietowanych. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Sondaż CBOS

8 marca - sondaż CBOS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, na KO zagłosowałoby 29 proc. badanych, na PiS - 23 proc., a na Trzecią Drogę - 12 proc. - wynika z sondażu CBOS. W ławach poselskich znaleźliby się także przedstawiciele Konfederacji - 11 proc. i Lewicy - 9 proc. Chęć oddania głosu na ugrupowanie inne, niż te wchodzące obecnie w skład parlamentu, wyraziło w badaniu 2 proc. Udział w wyborach deklaruje 82 proc. ankietowanych przez CBOS. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Sondaż CBOS

28 lutego - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 23-25 lutego. Na Koalicję Obywatelską chce głosować 32,6 proc. badanych, na PiS (Zjednoczoną Prawicę) - 28,2 proc. Kolejne miejsca zajmują: Trzecia Droga - 15,2 proc., Konfederacja - 9,1 proc. i Lewica - 8,5 proc. Na "inne" ugrupowania chce oddać głos 1,1 proc. Z kolei 5,3 proc. nie wie, na kogo chce głosować. Deklarowana frekwencja to ponad 62 proc. - z czego 51,2 proc. "zdecydowanie" wybrałoby się na wybory, a 11,4 proc. "raczej tak". Sondaż United Surveys przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 osób.

United Surveys dla Wirtualnej Polski

27 lutego - sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press

Według przeprowadzonego w dniach 22-26 lutego sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press. PiS może liczyć na poparcie 30 proc. Na KO chce głosować 29 proc. badanych, a na Trzecią Drogę - 13 proc. Konfederację popiera 12 proc. ankietowanych osób, na Nową Lewicę chce oddać głos 6 proc. Bezpartyjni Samorządowcy - 3 proc., Polska Jest Jedna- 2 proc. 1 proc. badanych wskazał inną partię. 4 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Według sondażu Ipsos frekwencja w wyborach wyniosłaby 65 proc. (51 proc. "zdecydowanie tak", 14 proc. "raczej tak"). Sondaż Ipsos zrealizowano metodą mixed mode (CATI i CAWI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

27 lutego - badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej"

Z sondażu IBRiS, którego wyniki opublikowano we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej", wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32,6 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 30,1 proc., Trzecia Droga - 14,7 proc., Lewica - 8,7 proc., a Konfederacja - 7,6 proc. Udział w nich wzięłoby 62,3 proc. respondentów. Do urn nie poszłoby 35 proc., a 2,7 proc. nie podjęło decyzji.

Gazeta pisze o "wyraźnym trendzie" i "wzroście poparcia dla KO w porównaniu z analogicznym badaniem dla 'Rzeczpospolitej' z 12-13 stycznia tego roku o 2,4 pkt proc., gdy formacja Donalda Tuska mogła liczyć na 30,2 proc.". Jednocześnie "spadają notowania PiS". "Jeszcze w styczniu partia Jarosława Kaczyńskiego mogła liczyć na 33,9 proc. poparcia. Teraz - na 30,1, co oznacza spadek o 3,8 pkt. proc. Na trzecim miejscu bez zmian - nadal jest to Trzecia Droga, ale z wynikiem mniejszym o 2,2 pkt. proc. w porównaniu ze styczniem, czyli obecnie jest to 14,7 proc. Lewica w lutym może liczyć na 8,7 proc. (w styczniu na 9,3 proc., co oznacza spadek o 0,6 pkt. proc.). Stawkę zamyka Konfederacja z wynikiem 7,6 proc. To oznacza wzrost o 1,3 pkt. proc. 6,3 proc. jest niezdecydowanych" - czytamy.

24 lutego - sondaż CBOS

Według badania CBOS przeprowadzonego w dniach 19-22 lutego największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 29 proc. ankietowanych. Drugi jest PiS z poparciem 22 proc., a trzecia - Trzecia Droga - 15 proc. poparcia. Głosowanie na Konfederację Wolność i Niepodległość deklaruje 11 proc., a Lewicę – 7 proc. Chęć udziału w wyborach deklaruje 80 proc. badanych. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie dorosłych mieszkańców Polski.

CBOS - sondaż poparcia dla partii politycznychCBOS

16 lutego - sondaż CBOS

Według badania CBOS przeprowadzonego od 12 do 15 lutego liderem sondaży jest Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 29 proc. głosów; na PiS chce oddać swój głos 24 proc. badanych; na Trzecią Drogę i Konfederację - po 11 proc.; a Lewicę - 8 proc. 2 proc. badanych wskazało odpowiedź "inna partia", a 15 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć". Z sondażu wynika, że w połowie lutego chęć udziału w wyborach zadeklarowało 82 proc. badanych. Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Badanie CBOS

13 lutego - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według badania United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego w dniach 10-11 lutego największym poparciem cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska z poparciem 31,7 proc. Drugie jest Prawo i Sprawiedliwość - 29 proc. Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) może liczyć na 15,3 proc. poparcia, Lewica - 10,2 proc., a Konfederacja - 8 procent. 5,8 proc. osób nie wie, na jakie ugrupowanie chce oddać swój głos. Według sondażu dla WP, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, udział w nich deklaruje 42,7 proc. badanych ("zdecydowanie") i 12,1 proc. ("raczej tak"). "Raczej nie" weźmie w nich udziału 20,4 proc., a "zdecydowanie nie" - 21,4 proc. Odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć" udzieliło 3,4 proc. badanych. Badanie przeprowadzono metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych. 

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

9 lutego - badanie Puls Opinii pracowni Opinia24

Według przeprowadzonego 6 i 7 lutego badania Puls Opinii - Preferencje wyborcze Polaków pracowni Opinia24, największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska, która ma 31 proc. zwolenników. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z 24 proc. poparcia, Trzecią Drogę poparłoby 16,8 proc. respondentów, Lewicę - 9,1 proc., a Konfederację - 8,7 proc. Chęć udziału w wyborach deklaruje 81 proc. badanych - 58 proc. zadeklarowało, że jest "pewna udziału w głosowaniu", a 23 proc. "raczej pójdzie głosować". 9 procent ankietowanych na pewno nie zagłosowałoby w wyborach w najbliższą niedzielę, a 8 proc. stanowczo nie planuje pójść do urn wyborczych. 2 proc. nie wie, czy wzięłoby udział w głosowaniu. Comiesięczne badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.

poparcie.jpg

ZOBACZ TEŻ: "Widać nerwowość". Prof. Szymon Ossowski o spadku PiS i zmianie lidera w sondażach

30 stycznia - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego w dniach 26-28 stycznia na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 28,3 proc. ankietowanych. Niemal tyle samo głosów (28,2 proc.) zdobyłaby Koalicja Obywatelska. Trzecia Droga może liczyć na poparcie 18,9 proc. badanych, Lewica na 9,6 proc., a Konfederacja na 7,6 proc. 1 procent chciałoby oddać głos na inną partię, a 6,4 proc. to niezdecydowani. Badanie przeprowadzono metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

29 stycznia - sondaż CBOS

Według badania CBOS przeprowadzonego w okresie od 22 do 26 stycznia 2024 r. Koalicja Obywatelska może liczyć na 29 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc., a Trzecia Droga - 14 proc. Czwarta jest Konfederacja z 11 proc. poparcia, a piąta Lewica - 9 proc. 5 proc. chce oddać głos na jakieś inne ugrupowanie, 9 proc. nie potrafi powiedzieć, na którą z partii zamierza oddać głos. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Sondaż CBOS

15 stycznia - IBRiS dla "Rzeczpospolitej"

Z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzonego 12 i 13 stycznia wynika, że PiS zdobyłoby 33,9 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska - 30,2 proc. Trzecia Droga mogła liczyć na 16,9 proc., Lewica - 9,3 proc., a Konfederacja na 6,3 proc. głosów ankietowanych. Inne ugrupowania wybrało 0,5 proc. pytanych, a niezdecydowanych było 2,9 proc. Deklarowana frekwencja - 60,9 proc. Sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1067 respondentów.

15 stycznia - sondaż CBOS

Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej zrealizowanego w okresie od 8 do 12 stycznia 2024 na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. badanych. Na tyle samo głosów mógł liczyć PiS. Na trzecim i czwartym miejscu znalazłyby się Trzecia Droga oraz Konfederacja - po 10 proc. Lewica może liczyć na 7 procent. 4 proc. badanych chciałoby oddać swój głos na inne ugrupowanie, 12 proc. nie ma żadnego kandydata. 77 proc. zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. W podawaniu wyników procentowych uwzględniono odpowiedzi 772 osób (pominięto odmowy odpowiedzi). CBOS zaznaczył, że procenty nie sumują się do 100 z powodu zaokrągleń.

Sondaż partyjnyCBOS

11 stycznia - sondaż IBRiS dla Onetu

Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie portalu Onet na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 34,2 proc. badanych. Druga jest Koalicja Obywatelska - 32 proc., a podium zamyka Trzecia Droga, która może liczyć na 14,1 proc. poparcia. Na Lewicę chce głosować 8,8 proc. badanych, a na Konfederację - 5 proc. Tym samym jest na granicy progu wyborczego. Odsetek osób niezdecydowanych wynosi 5 proc. Swój udział w ewentualnych wyborach parlamentarnych deklaruje obecnie nawet 61 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 47 proc., a "raczej tak" 14 proc. Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 stycznia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

11 stycznia - sondaż Opinia24

Według badania pracowni Opinia24 przeprowadzonego 8 i 9 stycznia, PiS może liczyć na 26,3 proc. poparcia, KO jest druga z wynikiem 24,3 proc. Tu również podium zamyka Trzecia Droga z poparciem 17,3 proc. Konfederacja w tym badaniu może liczyć na 10,9 proc., a Lewica - 9,4 proc. Inne partie znalazły się wyraźnie poniżej progu. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 8,9 proc. badanych. 62 procent było pewnych udziału w głosowaniu, a dalsze 20 procent "raczej" poszłoby głosować. Sondaż przeprowadzono na próbie losowej 1002 dorosłych mieszkańców Polski techniką CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo).

Poparcie dla partii politycznych (wśród zdecydowanych, by głosować w wyborach) Opinia24

ZOBACZ TEŻ: Trzecia Droga: idziemy razem do wyborów samorządowych

Autorka/Autor:am, wac, az

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Szymon Pulcyn/PAP

Pozostałe wiadomości

Przed godziną 19 policjanci zatrzymali 43-latka podejrzanego o zabójstwo, do którego doszło w Jagatowie - poinformowała pomorska policja. Jak dodano, "mężczyzna został odnaleziony na terenie powiatu gdańskiego".

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Źródło:
TVN24

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna, ani to nie była najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Przewodniczący komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział w środę, że oczekuje, iż Mariusz Kamiński stawi się w czwartek o godzinie 10 w gmachu Sejmu na posiedzeniu komisji. Na tę samą godzinę polityk PiS został jednak wezwany przez prokuraturę. - Jest dobra wola w kierunku zmiany godziny przesłuchania pana Kamińskiego przez prokuratora - poinformował Szczerba. Tymczasem Kamiński w piśmie do Szczerby przekazał, że nie stawi się o wyznaczonej godzinie na posiedzeniu komisji i poprosił o zmianę terminu przesłuchania.

Kamiński o tym, co zrobi w czwartek. "Wnoszę o zmianę terminu mojego przesłuchania"

Kamiński o tym, co zrobi w czwartek. "Wnoszę o zmianę terminu mojego przesłuchania"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Iran wycofuje oficerów Strażników Rewolucji i innych formacji z obiektów w Syrii, przygotowując się w ten sposób do izraelskiego odwetu za zeszłotygodniowy atak Teheranu - podał w środę "Wall Street Journal". Według dziennika Izrael wciąż nie zdecydował się co do sposobu odpowiedzi.

"WSJ": Iran ewakuuje wojskowych z Syrii w obawie przed izraelskim odwetem

"WSJ": Iran ewakuuje wojskowych z Syrii w obawie przed izraelskim odwetem

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Ostrzeżenia obowiązują w 13 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Alarmy IMGW w 13 województwach

Alarmy IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Spiker Mike Johnson ogłosił w środę, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór - donosi Reuters.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Johnson podał szczegóły

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Johnson podał szczegóły

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Burmistrzyni Amsterdamu Femke Halsema szuka nowych sposobów na walkę z nielegalnym handlem narkotykami. W wywiadzie przyznała, że wśród możliwych rozwiązań jest sprzedaż kokainy i MDMA w aptekach. - Czy pozostawianie handlu narkotykami przestępcom nie jest niedorzeczne? - pytała. 

Burmistrzyni Amsterdamu: kokaina mogłaby być dostępna w aptekach

Burmistrzyni Amsterdamu: kokaina mogłaby być dostępna w aptekach

Źródło:
France24, PAP

Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił w środę Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

Źródło:
PAP, Politico

Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci pacjentki szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Starsza kobieta poczuła się źle po zabiegu kardiologicznym, nikt nie odpowiadał jednak na jej wezwania o pomoc. Zrezygnowana miała zadzwonić pod numer alarmowy 112. Rzecznik sprawdza między innymi sprawność systemu do wzywania pomocy w placówce.

Rzecznik Praw Pacjenta bada sprawę śmierci kobiety, która ze szpitalnego łóżka miała dzwonić po pogotowie

Rzecznik Praw Pacjenta bada sprawę śmierci kobiety, która ze szpitalnego łóżka miała dzwonić po pogotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna, Super Express

Premier Donald Tusk znalazł się wśród setki najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time". Laudację na cześć polskiego polityka napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak pisze "Time", na liście znalazły się osoby, które "najbardziej zmieniły historię, które zdefiniowały ubiegły rok".

Donald Tusk wśród setki najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time"

Donald Tusk wśród setki najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time"

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Były minister cyfryzacji Marek Zagórski zeznał przed komisją do spraw wyborów kopertowych, że nie zapoznał się z wnioskiem Poczty Polskiej o przekazanie jej danych z rejestru PESEL, a departament ministerstwa, który się nim zajmował, nie sygnalizował mu żadnych wątpliwości co do jego legalności i podstawy prawnej. Były prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak mówił, że w kwietniu 2020 roku UODO stało na stanowisku, że Poczta Polska powinna otrzymać dane osobowe z Ministerstwa Cyfryzacji na podstawie decyzji premiera i tak zwanej ustawy covidowej.

Były prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przed komisją śledczą. "Dziś znamy wyrok sądu, wtedy byłem pewien, że Poczta miała obowiązek prawny"

Były prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przed komisją śledczą. "Dziś znamy wyrok sądu, wtedy byłem pewien, że Poczta miała obowiązek prawny"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Melania Trump "wpadła we wściekłość", gdy dowiedziała się, że jej mąż przekazał pieniądze gwieździe filmów dla dorosłych. Jednocześnie teraz twierdzi, że proces w tej sprawie jest "niesprawiedliwy" - pisze "New York Times". Dziennik wskazuje też, co może zniechęcać żonę Donalda Trumpa do udziału w kampanii wyborczej.

"Wpadła we wściekłość". Czy Melania Trump będzie świadkiem w procesie męża

"Wpadła we wściekłość". Czy Melania Trump będzie świadkiem w procesie męża

Źródło:
The New York Times, CNN, tvn24.pl

Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji, że wobec jego żony wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Roma Wąsik jest tam dyrektorką jednego z departamentów. Mamy odpowiedź.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Źródło:
tvn24.pl

Tragedia w centrum Łodzi. Idący ulicą 29-latek nagle upadł i mimo reanimacji prowadzonej przez świadków zmarł. Jak informuje prokuratura, mężczyzna wracał do domu z jednego z łódzkich szpitali, gdzie trafił z urazem głowy. Miał tam przejść dokładną diagnostykę i zostać opatrzony. - Będziemy sprawdzać dokładnie, jak była udzielana pomoc medyczna i czy decyzja o wypuszczeniu go do domu była prawidłowa, czy nie należało go zostawić jednak w placówce - przekazuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Wracał ze szpitala i przewrócił się na ulicy. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda i Donald Trump spotkają się w środę w Nowym Jorku - donosi agencja Associated Press, powołując się na anonimowego rozmówcę zaznajomionego ze sprawą. Do spotkania ma dojść w wieżowcu Trump Tower na Manhattanie - podał Reuters.

AP: Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

AP: Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

Źródło:
AP, tvn24.pl, PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandy

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandy

Źródło:
Konkret24

Alert RCB. W kolejnych regionach Polski będzie zrzucana z samolotów szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców kilku regionów.

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Źródło:
RCB, PAP, tvnmeto.pl

W niedzielę wyborcy w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na lokalnych włodarzy. - W piątek i niedzielę odbędą się konferencje wyborcze organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze - poinformował rzecznik KBW Marcin Chmielnicki. W piątek o godzinie 17.30. W niedzielę cztery konferencje wyborcze zaplanowano na godziny: 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

Źródło:
PAP

Nadchodzi Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Znamy już 19 tytułów Konkursu Głównego jego 77. edycji. Do najbardziej oczekiwanych należą: "Megalopolis" - dzieło życia Francisa Forda Coppoli, "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa czy "Parthenope" Paola Sorrentino. Nas najbardziej interesuje nakręcony w koprodukcji z Polską obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą".

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Źródło:
Cannes Film Festival, Deadline, PISF, tvn24.pl

Film "Diuna: część druga" jest już dostępny w Playerze. Produkcja Warner Bros. Discovery trafiła do kin pod koniec lutego i okazała się wielkim hitem. Teraz można ją obejrzeć w swoim domu.

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Źródło:
tvn24.pl

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24