Najnowszy sondaż CBOS. Zmiana na podium

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Halicki o wynikach sondażu: dopiero dowiadujemy się jak wiele było afer
Halicki o wynikach sondażu: dopiero dowiadujemy się jak wiele było aferTVN24
wideo 2/6
Halicki o wynikach sondażu: dopiero dowiadujemy się jak wiele było aferTVN24

Najnowszy sondaż partyjny to badanie CBOS, którego wyniki opublikowano w piątek. Na czele ponownie znalazła się Koalicja Obywatelska, a za nią PiS. Trzecia jest Konfederacja. Traci Trzecia Droga. Poniżej publikujemy kolejne badania poparcia dla ugrupowań politycznych w tym roku.

Kolejne sondaże partyjne pokazują wyraźny trend zmian zapoczątkowanych po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych oraz przed czekającymi nas wiosną tego roku wyborami samorządowymi, które mają odbyć się 7 i 21 kwietnia oraz wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają się odbyć 9 czerwca. Poniżej przedstawiamy kolejne badania preferencji partyjnych Polaków - na kogo chcą oddać głos wyborcy w naszym kraju. Najnowsze sondaże zamieszczamy na górze zestawienia.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy kolejne wybory? Czeka nas wyborczy maraton

22 marca - sondaż CBOS

Według badania CBOS przeprowadzonego w dniach 18-22 marca, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. badanych, a na Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc. 13 proc. respondentów deklaruje oddanie głosu na Konfederację. Z trzeciego miejsca spadła Trzecia Droga - teraz może liczyć na 9 proc. poparcia. Za nią jest Lewica - 8 proc. Na inne ugrupowanie chce głosować 1 proc. respondentów. 17 proc. wybierających się na wybory nie wie, na które z ugrupowań chce oddać głos. Chęć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę, zadeklarowało 83 proc. ankietowanych. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Sondaż CBOS

8 marca - sondaż CBOS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, na KO zagłosowałoby 29 proc. badanych, na PiS - 23 proc., a na Trzecią Drogę - 12 proc. - wynika z sondażu CBOS. W ławach poselskich znaleźliby się także przedstawiciele Konfederacji - 11 proc. i Lewicy - 9 proc. Chęć oddania głosu na ugrupowanie inne, niż te wchodzące obecnie w skład parlamentu, wyraziło w badaniu 2 proc. Udział w wyborach deklaruje 82 proc. ankietowanych przez CBOS. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Sondaż CBOS

28 lutego - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 23-25 lutego. Na Koalicję Obywatelską chce głosować 32,6 proc. badanych, na PiS (Zjednoczoną Prawicę) - 28,2 proc. Kolejne miejsca zajmują: Trzecia Droga - 15,2 proc., Konfederacja - 9,1 proc. i Lewica - 8,5 proc. Na "inne" ugrupowania chce oddać głos 1,1 proc. Z kolei 5,3 proc. nie wie, na kogo chce głosować. Deklarowana frekwencja to ponad 62 proc. - z czego 51,2 proc. "zdecydowanie" wybrałoby się na wybory, a 11,4 proc. "raczej tak". Sondaż United Surveys przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 osób.

United Surveys dla Wirtualnej Polski

27 lutego - sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press

Według przeprowadzonego w dniach 22-26 lutego sondażu Ipsos dla TOK FM i OKO.press. PiS może liczyć na poparcie 30 proc. Na KO chce głosować 29 proc. badanych, a na Trzecią Drogę - 13 proc. Konfederację popiera 12 proc. ankietowanych osób, na Nową Lewicę chce oddać głos 6 proc. Bezpartyjni Samorządowcy - 3 proc., Polska Jest Jedna- 2 proc. 1 proc. badanych wskazał inną partię. 4 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Według sondażu Ipsos frekwencja w wyborach wyniosłaby 65 proc. (51 proc. "zdecydowanie tak", 14 proc. "raczej tak"). Sondaż Ipsos zrealizowano metodą mixed mode (CATI i CAWI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

27 lutego - badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej"

Z sondażu IBRiS, którego wyniki opublikowano we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej", wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32,6 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 30,1 proc., Trzecia Droga - 14,7 proc., Lewica - 8,7 proc., a Konfederacja - 7,6 proc. Udział w nich wzięłoby 62,3 proc. respondentów. Do urn nie poszłoby 35 proc., a 2,7 proc. nie podjęło decyzji.

Gazeta pisze o "wyraźnym trendzie" i "wzroście poparcia dla KO w porównaniu z analogicznym badaniem dla 'Rzeczpospolitej' z 12-13 stycznia tego roku o 2,4 pkt proc., gdy formacja Donalda Tuska mogła liczyć na 30,2 proc.". Jednocześnie "spadają notowania PiS". "Jeszcze w styczniu partia Jarosława Kaczyńskiego mogła liczyć na 33,9 proc. poparcia. Teraz - na 30,1, co oznacza spadek o 3,8 pkt. proc. Na trzecim miejscu bez zmian - nadal jest to Trzecia Droga, ale z wynikiem mniejszym o 2,2 pkt. proc. w porównaniu ze styczniem, czyli obecnie jest to 14,7 proc. Lewica w lutym może liczyć na 8,7 proc. (w styczniu na 9,3 proc., co oznacza spadek o 0,6 pkt. proc.). Stawkę zamyka Konfederacja z wynikiem 7,6 proc. To oznacza wzrost o 1,3 pkt. proc. 6,3 proc. jest niezdecydowanych" - czytamy.

24 lutego - sondaż CBOS

Według badania CBOS przeprowadzonego w dniach 19-22 lutego największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 29 proc. ankietowanych. Drugi jest PiS z poparciem 22 proc., a trzecia - Trzecia Droga - 15 proc. poparcia. Głosowanie na Konfederację Wolność i Niepodległość deklaruje 11 proc., a Lewicę – 7 proc. Chęć udziału w wyborach deklaruje 80 proc. badanych. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie dorosłych mieszkańców Polski.

CBOS - sondaż poparcia dla partii politycznychCBOS

16 lutego - sondaż CBOS

Według badania CBOS przeprowadzonego od 12 do 15 lutego liderem sondaży jest Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 29 proc. głosów; na PiS chce oddać swój głos 24 proc. badanych; na Trzecią Drogę i Konfederację - po 11 proc.; a Lewicę - 8 proc. 2 proc. badanych wskazało odpowiedź "inna partia", a 15 proc. udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć". Z sondażu wynika, że w połowie lutego chęć udziału w wyborach zadeklarowało 82 proc. badanych. Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Badanie CBOS

13 lutego - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według badania United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego w dniach 10-11 lutego największym poparciem cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska z poparciem 31,7 proc. Drugie jest Prawo i Sprawiedliwość - 29 proc. Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) może liczyć na 15,3 proc. poparcia, Lewica - 10,2 proc., a Konfederacja - 8 procent. 5,8 proc. osób nie wie, na jakie ugrupowanie chce oddać swój głos. Według sondażu dla WP, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, udział w nich deklaruje 42,7 proc. badanych ("zdecydowanie") i 12,1 proc. ("raczej tak"). "Raczej nie" weźmie w nich udziału 20,4 proc., a "zdecydowanie nie" - 21,4 proc. Odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć" udzieliło 3,4 proc. badanych. Badanie przeprowadzono metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych. 

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

9 lutego - badanie Puls Opinii pracowni Opinia24

Według przeprowadzonego 6 i 7 lutego badania Puls Opinii - Preferencje wyborcze Polaków pracowni Opinia24, największym poparciem cieszy się Koalicja Obywatelska, która ma 31 proc. zwolenników. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z 24 proc. poparcia, Trzecią Drogę poparłoby 16,8 proc. respondentów, Lewicę - 9,1 proc., a Konfederację - 8,7 proc. Chęć udziału w wyborach deklaruje 81 proc. badanych - 58 proc. zadeklarowało, że jest "pewna udziału w głosowaniu", a 23 proc. "raczej pójdzie głosować". 9 procent ankietowanych na pewno nie zagłosowałoby w wyborach w najbliższą niedzielę, a 8 proc. stanowczo nie planuje pójść do urn wyborczych. 2 proc. nie wie, czy wzięłoby udział w głosowaniu. Comiesięczne badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej.

poparcie.jpg

ZOBACZ TEŻ: "Widać nerwowość". Prof. Szymon Ossowski o spadku PiS i zmianie lidera w sondażach

30 stycznia - sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzonego w dniach 26-28 stycznia na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 28,3 proc. ankietowanych. Niemal tyle samo głosów (28,2 proc.) zdobyłaby Koalicja Obywatelska. Trzecia Droga może liczyć na poparcie 18,9 proc. badanych, Lewica na 9,6 proc., a Konfederacja na 7,6 proc. 1 procent chciałoby oddać głos na inną partię, a 6,4 proc. to niezdecydowani. Badanie przeprowadzono metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski

29 stycznia - sondaż CBOS

Według badania CBOS przeprowadzonego w okresie od 22 do 26 stycznia 2024 r. Koalicja Obywatelska może liczyć na 29 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc., a Trzecia Droga - 14 proc. Czwarta jest Konfederacja z 11 proc. poparcia, a piąta Lewica - 9 proc. 5 proc. chce oddać głos na jakieś inne ugrupowanie, 9 proc. nie potrafi powiedzieć, na którą z partii zamierza oddać głos. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Sondaż CBOS

15 stycznia - IBRiS dla "Rzeczpospolitej"

Z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzonego 12 i 13 stycznia wynika, że PiS zdobyłoby 33,9 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska - 30,2 proc. Trzecia Droga mogła liczyć na 16,9 proc., Lewica - 9,3 proc., a Konfederacja na 6,3 proc. głosów ankietowanych. Inne ugrupowania wybrało 0,5 proc. pytanych, a niezdecydowanych było 2,9 proc. Deklarowana frekwencja - 60,9 proc. Sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1067 respondentów.

15 stycznia - sondaż CBOS

Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej zrealizowanego w okresie od 8 do 12 stycznia 2024 na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. badanych. Na tyle samo głosów mógł liczyć PiS. Na trzecim i czwartym miejscu znalazłyby się Trzecia Droga oraz Konfederacja - po 10 proc. Lewica może liczyć na 7 procent. 4 proc. badanych chciałoby oddać swój głos na inne ugrupowanie, 12 proc. nie ma żadnego kandydata. 77 proc. zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. W podawaniu wyników procentowych uwzględniono odpowiedzi 772 osób (pominięto odmowy odpowiedzi). CBOS zaznaczył, że procenty nie sumują się do 100 z powodu zaokrągleń.

Sondaż partyjnyCBOS

11 stycznia - sondaż IBRiS dla Onetu

Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie portalu Onet na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 34,2 proc. badanych. Druga jest Koalicja Obywatelska - 32 proc., a podium zamyka Trzecia Droga, która może liczyć na 14,1 proc. poparcia. Na Lewicę chce głosować 8,8 proc. badanych, a na Konfederację - 5 proc. Tym samym jest na granicy progu wyborczego. Odsetek osób niezdecydowanych wynosi 5 proc. Swój udział w ewentualnych wyborach parlamentarnych deklaruje obecnie nawet 61 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 47 proc., a "raczej tak" 14 proc. Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 stycznia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

11 stycznia - sondaż Opinia24

Według badania pracowni Opinia24 przeprowadzonego 8 i 9 stycznia, PiS może liczyć na 26,3 proc. poparcia, KO jest druga z wynikiem 24,3 proc. Tu również podium zamyka Trzecia Droga z poparciem 17,3 proc. Konfederacja w tym badaniu może liczyć na 10,9 proc., a Lewica - 9,4 proc. Inne partie znalazły się wyraźnie poniżej progu. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 8,9 proc. badanych. 62 procent było pewnych udziału w głosowaniu, a dalsze 20 procent "raczej" poszłoby głosować. Sondaż przeprowadzono na próbie losowej 1002 dorosłych mieszkańców Polski techniką CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo).

Poparcie dla partii politycznych (wśród zdecydowanych, by głosować w wyborach) Opinia24

ZOBACZ TEŻ: Trzecia Droga: idziemy razem do wyborów samorządowych

Autorka/Autor:am, wac, az

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Myśliwce Tajfun będą patrolować polską przestrzeń powietrzną - przekazał we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak w Warszawie.

Sunak: myśliwce Tajfun będą patrolować polskie niebo

Sunak: myśliwce Tajfun będą patrolować polskie niebo

Źródło:
TVN24, PAP

Do 77-latka najpierw zadzwonił "lekarz". Powiedział, że jego syn trafił do szpitala z wirusem COVID-19 i trzeba mu podać bardzo kosztowny lek. Wysłał do mężczyzny "notariuszkę". Już miała w ręce reklamówkę z 70 tysiącami złotych, ale 77-latek poprosił ją o wylegitymowanie się. Doszło do szarpaniny, kobieta uciekła bez pieniędzy. Złapały ją kamery monitoringu w innym mieście. Policja publikuje nagranie.

Udaje notariuszkę i odbiera pieniądze seniorów. Nagrały ją kamery

Udaje notariuszkę i odbiera pieniądze seniorów. Nagrały ją kamery

Źródło:
tvn24.pl

Tylko w dziewięciu spośród 100 największych polskich miast wybory na prezydenta lub burmistrza wygrał kandydat związany z PiS. Największym takim ośrodkiem jest Jastrzębie-Zdrój, numer 43 na liście. W połowie największych ośrodków będzie rządzić samorządowiec związany w jakiś sposób z Koalicją Obywatelską.

100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieje, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Wyślemy Ukrainie dodatkowo pół miliarda funtów. W tym roku całościowe nasze wydatki na pomoc Ukrainie to będzie 3,5 miliarda - przekazał we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. Wielka Brytania prześle Ukrainie pakiet sprzętu wojskowego, obejmujący 60 łodzi bojowych, ponad 400 pojazdów, cztery miliony sztuk amunicji strzeleckiej, obronę przeciwlotniczą oraz pociski Storm Shadow.

Brytyjski premier ogłosił największy pojedynczy pakiet wsparcia dla Kijowa. "Ukraina nie jest sama"

Brytyjski premier ogłosił największy pojedynczy pakiet wsparcia dla Kijowa. "Ukraina nie jest sama"

Źródło:
TVN24, PAP

Mariusz Kamiński zeznawał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych. Początek przesłuchania miał burzliwy przebieg. Po jednym z pytań ze strony przewodniczącego wstał i opuścił salę. Po kilku minutach wrócił. W swoich zeznaniach Kamiński odpowiadał między innymi na pytania o jego decyzje związane z przygotowaniem wyborów i o niepodpisanie umowy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Dlaczego nie podpisał umowy na przygotowanie wyborów? Kamiński: wystawiłem coś, co można określić jako promesę

Dlaczego nie podpisał umowy na przygotowanie wyborów? Kamiński: wystawiłem coś, co można określić jako promesę

Źródło:
TVN24

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

38-letnia kierująca fordem zderzyła się z jeepem. Zginęła razem z 11-letnią córką, a dwójka jej młodszych dzieci trafiła do szpitala. Dlaczego zjechała na przeciwny pas ruchu? - W trakcie oględzin policjanci zauważyli na jezdni ślady substancji ropopochodnej na długości kilkudziesięciu metrów, tam, gdzie doszło do zderzenia - mówi policjant. Szukają sprawcy zanieczyszczenia drogi.

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Źródło:
tvn24.pl

Mediolańska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu kilkunastu strażników więziennych pracujących w ośrodku poprawczym dla nieletnich. Pracownikom placówki postawiono zarzuty stosowania tortur i znęcania się nad nieletnimi.

Uważali, że edukują. Włoscy strażnicy znęcali się nad nieletnimi

Uważali, że edukują. Włoscy strażnicy znęcali się nad nieletnimi

Źródło:
Reuters

Od jakiego wieku zaczyna się starość? Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że odpowiedź na to pytanie znacząco się zmieniła. - Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt - skomentował John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia.

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Źródło:
NBC News

Władze Mediolanu, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom lokalnych mieszkańców, którzy są zmęczeni nocnym życiem miasta, zaproponowały przepisy przewidujące między innymi zakaz sprzedaży lodów po północy. Ich zdaniem doprowadzi to do ograniczenia hałasu. Pomysł budzi kontrowersje.

Chcą zakazu sprzedaży lodów w określonych godzinach. "Czy urzędnicy zdają sobie sprawę, co robią?"

Chcą zakazu sprzedaży lodów w określonych godzinach. "Czy urzędnicy zdają sobie sprawę, co robią?"

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Australii doszło do ataku nożownika w jednym z chrześcijańskich kościołów. Policja określiła to zdarzenie jako "akt terroru". Msza była transmitowana przez internet i nagrania ukazujące drastyczne zajście zostały opublikowane na portalu X (dawniej Twitter), należącym do Elona Muska. Gdy władze wezwały go do usunięcia filmów, Musk odmówił, co skrytykował premier Australii.

"Arogancki miliarder". Premier Australii o Elonie Musku

"Arogancki miliarder". Premier Australii o Elonie Musku

Źródło:
BBC

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Kapitan Polskich Linii Lotniczych LOT oświadczył się stewardesie pracującej na pokładzie tej samej maszyny. Przewoźnik opublikował w mediach społecznościowych nagranie niecodziennych zaręczyn.

Nagranie z pokładu samolotu LOT do Krakowa. Kapitanowi wyraźnie łamie się głos

Nagranie z pokładu samolotu LOT do Krakowa. Kapitanowi wyraźnie łamie się głos

Źródło:
PLL LOT

Internetowi oszuści opracowali nową metodę wyłudzania danych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Tym razem przyciągają uwagę, publikując rzekome informacje o odnalezieniu Iwony Wieczorek. Nie są one prawdziwe, a mogą doprowadzić do utraty dostępu do konta.

Oszuści mają nowy sposób działania. Wykorzystują sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek

Oszuści mają nowy sposób działania. Wykorzystują sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek

Źródło:
cyberrescue.info, tvn24.pl

Wpłynęło 13 zażaleń na przeszukania dokonane w marcu w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości - poinformowała podczas posiedzenia sejmowej komisji prokurator Marzena Kowalska, która jest kierownikiem zespołu powołanego w Prokuraturze Krajowej w tej sprawie. Dodała, że zażalenia złożyli też posłowie, wobec których wykonywano te czynności.

Wpłynęło 13 zażaleń na przeszukania w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, także od posłów

Wpłynęło 13 zażaleń na przeszukania w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, także od posłów

Źródło:
PAP

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Obecność amerykańskiej broni jądrowej na terytorium Polski zwiększyłaby bezpieczeństwo - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Ocenił, że temat udziału Polski w programie Nuclear Sharing wymaga powściągliwości w informowaniu.

Broń jądrowa w Polsce? Jacek Siewiera o atutach takiego rozwiązania

Broń jądrowa w Polsce? Jacek Siewiera o atutach takiego rozwiązania

Źródło:
TVN24, PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond we Francji oferują na sprzedaż dom za jedno euro. Szczęśliwy nabywca musi jednak spełnić dwa warunki, przede wszystkim zamieszkać w nim na co najmniej dziesięć lat. Właśnie ruszył nabór wniosków.

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP, Ouest France

17-latek zuważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Na ulicy zauważył starszego mężczyznę w samej piżamie. Nastolatek oddał mu swoje buty i kurtkę

Na ulicy zauważył starszego mężczyznę w samej piżamie. Nastolatek oddał mu swoje buty i kurtkę

Źródło:
tvn24.pl
Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Maciej Biernat zeznawał przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Powiedział, że nie wypiera się maila wysłanego do byłego wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych z projektem karty do głosowania. Widniała tam nieprawidłowa data wyborów prezydenckich - 17 maja 2020 roku. - Jaka była data, tego nie potrafię sobie przypomnieć i powiedzieć, dlaczego była ta. Ja nie ustalałem tej daty - stwierdził Biernat.

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Były prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przed komisją do spraw wyborów kopertowych

Źródło:
PAP

Podczas pięciogodzinnego przesłuchania byłego posła i byłego szefa MSWiA padło kilka dat. Mariusz Kamiński zeznał, że w lipcu 2022 roku dostał pierwsze sygnały o "korupcyjnych propozycjach dotarcia do MSZ". Trzy miesiące później na TikToku zamieszanego w aferę wizową wiceministra Piotra Wawrzyka pojawiło się nagranie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wawrzyk zdymisjonowany został ponad rok po sygnałach, które miał otrzymać Kamiński. Zatrzymano go natomiast w styczniu tego roku, czyli już po zmianie władzy.

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Źródło:
"Fakty" TVN

Kto pojawi się na listach kandydatów posłów do Parlamentu Europejskiego? Wśród prawdopodobnych kandydatów z ramienia PiS są byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, a także były szef TVP Jacek Kurski i były prezes Orlenu Daniel Obajtek. W tej sprawie wypowiedział się poseł PiS Paweł Szrot. - Wąsik i Kamiński są bardzo doświadczonymi osobami z wielkimi zasługami dla polskiej praworządności - mówił Szrot. O swoich planach mówią też politycy Lewicy, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

Prace nad listami do europarlamentu. Szrot: Kamiński i Wąsik z wielkimi zasługami

Źródło:
TVN24, PAP

Dwie z czterech sióstr, które przyszły na świat w lutym w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, zostały właśnie wypisane do domu. Za tydzień do Anieli i Agnieszki dołączą Hanna i Klementyna.

Aniela i Agnieszka są już w domu z rodzicami, niebawem dołączą do nich Hanna i Klementyna

Aniela i Agnieszka są już w domu z rodzicami, niebawem dołączą do nich Hanna i Klementyna

Źródło:
PAP

Rosyjskie zgrupowanie w sile 20-25 tysięcy żołnierzy próbuje szturmować miasto Czasiw Jar, a także okoliczne wsie na wschodzie Ukrainy - podała agencja Reutera, powołując się na raporty wojsk ukraińskich. Sytuacja na tym odcinku jest trudna, a według ukraińskiego dowództwa jest to "najgorętszy punkt" frontu.

"Najgorętszy punkt" frontu. Rosjanie rzucają dziesiątki tysięcy żołnierzy

"Najgorętszy punkt" frontu. Rosjanie rzucają dziesiątki tysięcy żołnierzy

Źródło:
Reuters, Suspilne, Radio Swoboda

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl