Generał Rajmund Andrzejczak zakończył służbę wojskową, która trwała 36 lat. W październiku zrezygnował z funkcji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. We wtorek złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i został pożegnany między innymi przez wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza i swego następcę, generała Wiesława Kukułę.
Generał Andrzejczak, wraz z ówczesnym dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych gen. Tomaszem Piotrowskim, złożył rezygnację ze stanowiska w październiku. Obaj oficerowie złożyli jednocześnie wypowiedzenie stosunku służbowego. Przed ostatecznym zakończeniem zawodowej służby wojskowej generałowie mieli jeszcze okres wypowiedzenia, w trakcie którego pozostawali do dyspozycji sił zbrojnych.
W poniedziałek w siedzibie Sztabu Generalnego WP odbyła się uroczystość pożegnalna zorganizowana dla gen. Andrzejczaka. Wziął w niej udział m.in. jego następca, gen. Wiesław Kukuła, a także reprezentanci dywizji i brygad, którymi gen. Andrzejczak dowodził w trakcie swojej kariery, Kompania Reprezentacyjna WP oraz żołnierze i pracownicy jednostek związanych ze Sztabem Generalnym WP.
Generał Andrzejczak kończy służbę. 13 300 dni w wojsku - 36 lat
- Zebraliśmy się na dzisiejszej uroczystości, by jako świadkowie zakończenia zawodowej służby wojskowej przez generała Rajmunda Andrzejczaka dać świadectwo jego wspaniałej służby wojskowej oraz oddać honor i docenić poświęcenie jego najbliższej rodziny – powiedział generał Wiesław Kukuła, cytowany w komunikacie Sztabu Generalnego. Jak mówił, "gen. Andrzejczak, dzięki swojemu wielkiemu doświadczeniu, sile przywództwa oraz determinacji pozytywnie zmienił siły zbrojne".
Wymienił m.in. utworzenie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku oraz projekty związane ze szkoleniem wojsk i planowanie obronnym, takie jak Nowe Urządzenie Polskie NUP 2X35, Future Task Force czy Model 44.
Przed uroczystością generał Rajmund T. Andrzejczak złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i oddał hołd poległym w walkach o wolność i niepodległość Ojczyzny.
Szef MON zaprasza do współpracy
Również w poniedziałek z generałami Andrzejczakiem i Piotrowskim spotkał się wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dziękował "za lata niestrudzonej i nie budzącej żadnych wątpliwości służby wobec ukochanej Ojczyzny".
- Polska nie może sobie pozwolić na marnotrawienie talentów największych, w których też bardzo dużo zainwestowała. Jest wielka przestrzeń do działalności, a ja do tej współpracy państwa, panów generałów chciałbym serdecznie zaprosić - mówił wicepremier, cytowany w komunikacie MON.
Generał Andrzejczak - służba w wojsku
Gen. Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.
Służbę wojskową rozpoczął w 2 pułku piechoty w Giżycku. W latach 1993-1996 dowodził kompanią czołgów w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 1996-1998 pełnił służbę w sekcjach rozpoznania i operacyjnej w 4 Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej.
W latach 1998-1999 służył na stanowisku szefa sztabu, a 2001-2003 zastępcy dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT). W latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 2003-2006 służył jako zastępca szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. Przez kolejne 4 lata był szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/PKW IV i V zmiany w Afganistanie.
Między misjami w latach 2008-2010 służył jako zastępca dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Lata 2010-2012 to służba w 2 Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie na stanowisku asystenta szefa sztabu korpusu.
W 2011 r. odebrał nominację na stopień generała brygady, a w 2012 r. objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 8 grudnia 2014 r. pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od 2 maja 2016 roku został wyznaczony na dowódcę 12 Dywizji. 15 sierpnia 2016 r. otrzymał nominację na generała dywizji.
2 lipca 2018 roku prezydent Andrzej Duda wręczył gen. dyw. Rajmundowi Andrzejczakowi akt mianowania na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz nominację na kolejny stopień wojskowy – generała broni. 12 listopada 2019 roku prezydent Andrzej Duda wręczył gen. Andrzejczakowi nominację na najwyższy stopień generalski.
W czerwcu 2021 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył generałowi Rajmundowi T. Andrzejczakowi akt mianowania na drugą kadencję na stanowisku szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Za służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych odznaczony został Orderem Krzyża Wojskowego II klasy Krzyżem Komandorskim, "Gwiazdą Iraku" i "Gwiazdą Afganistanu", a za długoletnią służbę w wojsku i bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych odznaczony został także srebrnymi medalami "Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny" oraz "Za Zasługi dla Obronności Kraju".
Został też uhonorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 października 2023 r. złożył wypowiedzenie stosunku służbowego i z dniem 31 stycznia 2024 r. zakończy pełnienie zawodowej służby wojskowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/SztabGenWP