TVN24 | Polska

Wniosek rządu o stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Prezydent Andrzej Duda komentuje

TVN24 | Polska

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24
Duda: wzmocnienia granicy są konieczne
Duda: wzmocnienia granicy są konieczneTVN24
wideo 2/3
TVN24Duda: wzmocnienia granicy są konieczne

Andrzej Duda "poważnie rozważa" wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Prezydent wystąpił we wtorek razem z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem i podkreślił, że "wzmocnienia granicy są konieczne".

Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak po popołudniowym spotkaniu wygłosili oświadczenia. Prezydent poinformował, że rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, sytuacji w Afganistanie oraz rosyjskich manewrach Zapad-2021, których kulminacja spodziewana jest w dniach 10-16 września.

Rozmawialiśmy o trzech tematach: sytuacja na granicy, sytuacja w Afganistanie oraz manewrach ZAPAD
Rozmawialiśmy o trzech tematach: sytuacja na granicy, sytuacja w Afganistanie oraz manewrach ZAPADTVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Stan wyjątkowy. Wniosek rządu, komentarz prezydenta

We wtorek Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego. Ma on obowiązywać przez 30 dni w pasie przygranicznym i objąć 115 miejscowości na Podlasiu i 68 na Lubelszczyźnie.

Prezydent podkreślił, że "wzmocnienia granicy są konieczne". - Inicjatywy ze strony rządowej są przeze mnie w tej chwili bardzo poważnie rozważane. Analizujemy w szczegółach uchwałę Rady Ministrów dotyczącą wprowadzenia w pasie granicznym stanu wyjątkowego, umocnienia granicy - powiedział.

Zapowiedział, że podejmie decyzję w tej sprawie "w najbliższym czasie". - Mam nadzieję, że spotka się ona z przychylnością polskiego Sejmu. Mam nadzieję, że zaaprobują ją też posłowie opozycji - dodał.

Zgodnie z przepisami prezydent "niezwłocznie" rozpatruje wniosek rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego i wydaje - jeśli uzna za stosowne - rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Rozporządzenie może zostać uchylone przez Sejm.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Mariusz Błaszczak komentuje

Mariusz Błaszczak powiedział, że sytuacja granicy polsko-białoruskiej jest napięta, a jest to związane z "atakiem hybrydowym na Polskę i Unię Europejską".

- Przedsięwzięte zostały odpowiednie działania ze strony Straży Granicznej, ze strony Wojska Polskiego, budowane jest ogrodzenie. Pierwsze zasieki zostały położone już w lipcu, teraz budowane jest ogrodzenie. Już mogę powiedzieć, że ponad 12 kilometrów ogrodzenia zostało zbudowane - przekazał minister.

Zaznaczył, że jest to konstrukcja stworzona przez żołnierzy Wojska Polskiego. - Chodzi nam o czas, o to, żeby jak najszybciej, w jak najkrótszym czasie spowodować, aby to, co jest celem ataku hybrydowego, a więc przełamanie polskiej granicy, doprowadzenie do kryzysu migracyjnego, by to nie miało miejsca - mówił. Poinformował, że obecnie dwa tysiące żołnierzy wspiera strażników granicznych. - Wiem, że żołnierze są bardzo serdecznie i gorąco witani przez mieszkańców miejscowości nadgranicznych, gdyż gwarantują im bezpieczeństwo - powiedział Błaszczak.

Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości