Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Estonii udadzą się we wtorek do Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak podało polskie MSZ, celem wizyty ma być między innymi wyrażenie "nieustającego wsparcia Polski na rzecz europejskich i transatlantyckich aspiracji naszego wschodniego sąsiada".
Jacek Czaputowicz oraz szefowie dyplomacji: Ukrainy Pawło Klimkin, Litwy Linas Linkeviczius, Łotwy Edgars Rinkeviczs oraz Estonii Sven Mikser mają się spotkać z władzami miasta i regionu, odwiedzą też port morski i stację uzdatniania wody.
Ministrowie wezmą ponadto - jak podało w poniedziałek wieczorem polskie MSZ - udział w spotkaniu z przedstawicielami biura misji obserwacyjnej OBWE oraz miejscowych organizacji międzyrządowych (UNHCR, ICRC), a także pojawią się na linii rozgraniczenia z ukraińskimi obszarami znajdującymi się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.
Resort spraw zagranicznych podkreślił, że wizyta w Mariupolu przypada kilka tygodni po incydencie z udziałem floty rosyjskiej w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Czarnym. Wydarzenie to, które miało miejsce pod koniec listopada ubiegłego roku, zakończyło się przejęciem ukraińskich okrętów.
"Z uwagi na blokadę ze strony Rosji Mariupol znalazł się w szczególnie trudnej sytuacji gospodarczej, z ogromnymi potrzebami w zakresie pomocy rozwojowej i wsparcia infrastrukturalnego" - przypomniało MSZ w komunikacie.
"Wyrażenie poparcia dla Ukrainy"
Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych wizyta szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej na Ukrainie będzie okazją do "stanowczego wyrażenia poparcia dla tego kraju, będącego ofiarą trwającej agresji rosyjskiej".
"Jej pierwszym aktem była nielegalna aneksja Krymu, następnie wywołanie i podsycanie konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, a najnowszą odsłoną - otwarty atak na ukraińskie okręty zmierzające na Morze Azowskie" - czytamy w komunikacie resortu.
"Swoim udziałem w wizycie szefów dyplomacji UE na Ukrainie minister Jacek Czaputowicz po raz kolejny, po ostatniej wizycie w Kijowie kilka tygodni temu, podkreśli zaangażowanie Polski na rzecz umocnienia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe. Wizyta będzie również wyrazem nieustającego wsparcia Polski na rzecz europejskich i transatlantyckich aspiracji naszego wschodniego sąsiada" - napisało MSZ.
Konflikt zbrojny w Donbasie rozpoczął się wiosną 2014 roku, gdy wspierani przez Kreml separatyści ogłosili powstanie dwóch tak zwanych republik ludowych - donieckiej i ługańskiej. Od tego czasu zginęło w rezultacie konfliktu ponad 10 tysięcy osób.
Autor: asty//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W najbliższych wyborach parlamentarnych na Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje 31,6 procent badanych, a na Koalicję Obywatelską 27 procent - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", którego wyniki opublikowano w czwartek.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Wybory parlamentarne 2023. Sondaż: zjednoczona opozycja może przejąć władzę
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- momo/kab
- Źródło:
- RMF24, PAP
Największa niespodzianka to brak na liście PiS wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Jego miejsce zajął dużo mniej rozpoznawalny szef MSZ Zbigniew Rau i wydaje się, że w Łodzi PiS ma jedną ze swoich słabszych list do Sejmu. KO wystawiła bardzo aktywnego Dariusza Jońskiego, a z ostatniego miejsca tej listy o mandat powalczy Hanna Gill-Piątek. Trzecia Droga nie zdecydowała się wykorzystać potencjału Tomasza Zimocha, którego zesłała do Wrocławia.
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
Wybory 2023. Kto w okręgu łódzkim powalczy o mandat posła
TVN24 | Wybory parlamentarne 2023
- Autor:
- PiotrBorowski
- Źródło:
- TVN24 Łódź