W poniedziałek z oficjalną wizytą do Warszawy przybył Wielki Mistrz Suwerennego Rycerskiego Zakonu Maltańskiego John Dunlap. W Pałacu Prezydenckim przyjęty został przez prezydenta Andrzeja Dudę. Kim jest John Dunlap, nowy Wielki Mistrz, pełniący tę funkcję od niespełna roku?
W poniedziałek do Warszawy przybył z oficjalną wizytą Książę i Wielki Mistrz Suwerennego Rycerskiego Zakonu Maltańskiego John Dunlap. O godz. 11 odbyła się ceremonia powitalna na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Oprócz rozmów w wąskim gronie prezydenta zaplanowano także m.in. złożenie przez Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego wieńca pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
John Dunlap - kim jest?
John Timothy Dunlap jest Kanadyjczykiem, urodził się w 1957 roku w Ottawie. Studiował na Uniwersytetach w Nicei i Ottawie, uzyskał stopień doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Western Ontario oraz tytuł doktora honoris causa w dziedzinie służby publicznej na Uniwersytecie Johna Cabota w Rzymie.
Jest uznanym na świecie prawnikiem, specjalizującym się w prawie korporacyjnym i imigracyjnym. Od 1997 roku jest radcą prawnym Stałej Misji Obserwacyjnej Stolicy Apostolskiej przy ONZ, jest również członkiem Rady Adwokackiej stanu Nowy Jork oraz Izby Adwokackiej Ontario w Kanadzie.
Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego
John Dunlap współpracę z Zakonem Maltańskim rozpoczął w latach 80. początkowo jako wolontariusz, pomagając pacjentom chorym na AIDS i inne choroby. W 1996 roku został przyjęty do Zakonu, w kolejnych latach pełniąc w nim coraz wyższe funkcje.
Księciem i 81. Wielkim Mistrzem Suwerennego Rycerskiego Zakonu Maltańskiego John Dunlap wybrany został w maju 2023 roku. Tym samym został pierwszą osobą spoza Europy, która objęła ten tytuł. Otrzymał wówczas bezwzględną większość głosów organu wyborczego Zakonu Maltańskiego, czyli Pełnej Rady Państwa. Jako pierwszy będzie także sprawował swój urząd przez 10 lat, w przeciwieństwie do poprzedników, którzy byli wybierani dożywotnio.
Zakon Maltański - co to jest
Zakon Maltański został założony około 1048 roku w Jerozolimie. Jest to świecki zakon Kościoła katolickiego, który jest jednocześnie podmiotem prawa międzynarodowego. Posiada własną konstytucję, paszporty i organizacje publiczne. Jego zwierzchnikiem jest Wielki Mistrz, do którego zadań należy m.in. rozwijanie Zakonu i bycie przykładem życia chrześcijańskiego.
Misją Zakonu jest dawanie świadectwa wiary oraz pomoc ubogim i chorym. Zajmuje się on głównie opieką zdrowotną, społeczną oraz pomocą humanitarną. Działa w ponad 120 krajach, gdzie zarządza szpitalami, przychodniami czy ośrodkami opieki. Obecnie jest zaangażowany m.in. w pomoc w Ukrainie, Syrii i Iraku. Liczy 13,5 tys. członków, 95 tys. wolontariuszy oraz 52 tys. pracowników medycznych na całym świecie.
Zakon Maltański jest neutralny i apolityczny. Utrzymuje dwustronne stosunki dyplomatyczne ze 112 państwami, oficjalne stosunki z kolejnymi sześcioma państwami oraz stosunki na szczeblu ambasadorskim z Unią Europejską. Od 1834 roku siedzibą rządu Zakonu jest Rzym. Zakon nie posiada własnego terytorium, a jedynie oficjalną rezydencję i biura w stolicy Włoch oraz Fort St. Angelo na Malcie.
Źródło: tvn24.pl, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Komunikat prasowy Biura Komunikacji Wielkiego Magisterium//zakonmaltanski.pl