Premier Ewa Kopacz przedstawiła nazwiska nowych ministrów zdrowia, skarbu i sportu. Politycy koalicji i opozycji komentują zmiany.
Pytana, czy przed kampanią będą jeszcze zmiany w partii, powiedziała, że w tej chwili nie ma rozmów na ten temat. - Władze zostały wybrane wcześniej na naszym kongresie - wyjaśniła. Dodała, że te władze mogą być zmieniane w trakcie, które nie wymagają ponownej konwencji.
- Bardzo dobre osoby chcą pełnić funkcje w naszym rządzie. Myślę, że przede wszystkim jest kryterium kompetencyjności i pewnej pozycji w swoim środowisku - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, komentując powołanie przez premier Ewę Kopacz nowych ministrów.
W siedzibie PO przy ulicy Wiejskiej zbiera się zarząd krajowy, na którym zostaną poruszone sprawy bieżące, m.in. powołanie nowych ministrów.
Jak skomentował były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, od premier należałoby oczekiwać jasnego klucza, którym kierowała się przy podejmowaniu decyzji personalnych. Dodał, że zamiast klucza widzimy chaotyczne działanie od Sasa do Lasa, poszukiwanie kandydatów wyciąganych z różnych kapeluszy niczym króliki, które mają służyć w czasie kampanii za twarze.
Bartłomiej Bodio z PSL powiedział, że to dobry ruch, który pozwoli wrócić rządowi do pracy.
Jak dodał, jest dosyć dużo czasu, żeby zrobić wiele dobrego.
Krzysztof Gawkowski z SLD powiedział po konferencji premier Ewy Kopacz, że dzisiejsze nominacje premier pokazały, że PO powołała syndyków masy upadłościowej, którzy złożą do grobu politycznego PO. Dodał, że nowi ministrowie nie wskazują szerokiego zaplecza politycznego.
- Nie ma w tych nominacjach nic nowego i są spóźnione o co najmniej rok - powiedział.
Politycy skomentowali wybór byłego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego na koordynatora ds. służb specjalnych.
Zdaniem Karczewskiego to dobra nominacja. - Najlepsza ze wszystkich - powiedział.
Te nominacje pokazują, że premier wybrała ważne kryterium kompetencyjne. Pokazała też, że PO posiada szerokie zaplecze - powiedział Paweł Zalewski.
Prof. Zembala był działaczem w sejmiku wojewódzkim. To osoba, której można zaufać. To bardzo dobra kandydatura - powiedział w TVN24 Paweł Zalewski z PO.
Prof. Zembala to uczeń prof. Religi. Pozostałych ministrów praktycznie nie znam - powiedział po ogłoszeniu nazwisk nowych ministrów przez premier Stanisław Karczewski z PiS.
Dorota Niedziela wiceministrem środowiska - poinformowała premier.
Anna Nemś wiceministrem gospodarki - przekazała premier.
Marek Biernacki będzie koordynatorem ds. służb specjalnych - przekazała Ewa Kopacz.
Ministrem sportu i turystyki został Adam Korol - poinformowała Kopacz.
Andrzej Czerwiński zostanie nowym ministrem skarbu państwa - ogłosiła premier.
- Dokonałam zmian w moim rządzie. Każda z tych osób, które będę prezentować, wie, co to służba obywatelom - powiedziała Ewa Kopacz.
Prof. Marian Zembala będzie nowym ministrem zdrowia - ogłosiła premier Ewa Kopacz.
Z opóźnieniem rozpoczęła się konferencja prasowa premier Ewy Kopacz.
Kontynuacja koalicji PO-PSL jest kwestią odpowiedzialności za państwo - uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Piechociński, pytany w Poznaniu przez dziennikarzy o zmiany w rządzie, potwierdził, że zna nazwiska nowych ministrów. - Mamy od dawna uzgodnione z panią premier, że w tym obszarze w ramach umowy koalicyjnej każda ze stron ma określone kompetencje i autonomię - powiedział.
Premier spotkała się dzisiaj o godz. 14 z prezydentem w Belwederze. Przekazała mu nazwiska nowych ministrów. Poznał je również wicepremier Janusz Piechociński. Po spotkaniu Joanna Trzaska wieczorek przekazała, że nowi ministrowie zdrowia, skarbu i sportu zostaną powołani przez prezydenta we wtorek o godz. 10. W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski.
Autor: js/mtom / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24