Seria spotkań wiceszefowej Komisji Europejskiej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się ze Zbigniewem Ziobrą
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się ze Zbigniewem ZiobrąTVN24
wideo 2/30
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się ze Zbigniewem ZiobrąTVN24

Marszałkowie Sejmu i Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, minister sprawiedliwości i pierwsza prezes Sądu Najwyższego - tak wyglądała lista spotkań, jakie odbyła we wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Rozmowy dotyczyły stanu polskiej praworządności i tak zwanej ustawy dyscyplinującej sędziów.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova rozpoczęła wtorkowe wizyty od spotkania z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

W komunikacie zamieszczonym na stronie sejmowej podkreślono, że marszałek Sejmu podziękowała unijnej komisarz za obecność podczas poniedziałkowych uroczystości w Auschwitz-Birkenau. "Wyraziła także wdzięczność za obronę prawdy historycznej na forum Parlamentu Europejskiego" - zaznaczono. Poinformowano, że komisarz Jourova poruszyła kwestie związane z polskim sądownictwem. Zaznaczono, że istotą wizyty w Warszawie jest wola podtrzymania dialogu na temat reformy sądownictwa.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w Sejmie
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w Sejmie28.01 | Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova przyjechała do Warszawy. Po godzinie 9 rozpoczęło się jej spotkanie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.TVN24

W komunikacie stwierdzono, że marszałek Witek zapewniła, że polska reforma nie narusza unijnego prawa i jest zgodna z polską konstytucją. "Jesteśmy nowoczesną demokracją z wielowiekowymi tradycjami. Obecny obóz rządzący wygrał w demokratycznych wyborach, zgodnych z międzynarodowymi standardami. Jedną z podstawowych obietnic była reforma systemu sądownictwa" - podkreśliła cytowana w komunikacie marszałek Sejmu. "To poważne zobowiązanie wobec wyborców" - dodała.

Jak podano, Jourova oświadczyła, że Komisja Europejska pracuje nad metodologią potrzebną do analizy stanu praworządności w państwach członkowskich. "Marszałek Sejmu, odnosząc się do tej kwestii podkreśliła, że systemowa ocena stanu faktycznego powinna zawsze poprzedzać podejmowanie jakichkolwiek działań przez instytucje unijne wobec poszczególnych państw członkowskich" - czytamy w komunikacie ."Dla Polaków członkostwo w Unii jest niezwykle istotne i zależy nam na wspólnej przyszłości oraz rozwoju Wspólnoty. Jednakże Polska liczy na partnerskie traktowanie i stosowanie równych zasad wobec wszystkich państw Unii Europejskiej" - podkreśliła cytowana w komunikacie Witek.

Bodnar: tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim Unii Europejskiej

Następnie Jourova spotkała się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. - Omawialiśmy różne kwestie związane z reformą sądownictwa oraz tym, jaki wpływ na przestrzeganie praw i wolności europejskich ma przeprowadzana reforma sądownictwa - powiedział po spotkaniu Bodnar - Jestem bardzo wdzięczny, że pani przewodnicząca zdecydowała się odwiedzić Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Uważam, że tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim Unii Europejskiej, które powinno przestrzegać określonych reguł integracji europejskiej - dodał. 

Vera Jourova po spotkaniu z rzecznikiem praw obywatelskich
Vera Jourova po spotkaniu z rzecznikiem praw obywatelskich- Chciałabym robić więcej, żeby chronić sędziów przed kampanią toczoną przeciwko nim. W takiej atmosferze trudno sobie wyobrazić, aby sędziowie mogli wykonywać swoją odpowiedzialną pracę - powiedziała po spotkaniu z RPO Adamem Bodnarem wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.TVN24

Pytany, czy Jourova dzieliła się swoimi refleksjami, Bodnar powiedział, że przypomniała treść listu z 19 grudnia zeszłego roku, w którym wskazywała na wątpliwości dotyczące ustawy sądowej oraz wpływu na niezależność sądownictwa. - Mówiła także o toczących się postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dodał. 

"Kampania przeciwko sędziom jest czymś szkodliwym"

Jourova wspomniała, że to nie jest jej pierwsze spotkanie z Bodnarem. - Chodzi o zebranie informacji, zrozumienie sytuacji - mówiła, odnosząc się do celu wizyty.

Powiedziała, że oczekuje dialogu, ale też jest "zaniepokojona działaniami skierowanymi przeciwko sędziom". - Chciałabym robić więcej, żeby chronić sędziów przed kampanią toczoną przeciwko nim. W takiej atmosferze trudno sobie wyobrazić, aby sędziowie mogli wykonywać swoją odpowiedzialną pracę - powiedziała.

- Kampania przeciwko sędziom jest czymś szkodliwym. Mam instrumenty, które mogą pomóc temu, by sędziowie w państwach członkowskich pracowali w warunkach, które szanują ich pracę - mówiła Jourova.

Spotkanie w Sądzie Najwyższym "było poświęcone problemom praworządności"

Później wiceszefowa KE spotkała się z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i prezesami tego sądu.

- Całe spotkanie było poświęcone problemom praworządności w Polsce, kwestii naszej uchwały z 23 stycznia, reakcji na tę uchwałę. Opowiadaliśmy o bieżących wydarzeniach i wydarzeniach z ostatnich miesięcy - powiedział po spotkaniu Michał Laskowski, rzecznik SN.

Jourova na spotkaniu w Sądzie NajwyższymTVN24

- Odpowiadaliśmy na pytania naszych gości, które świadczyły o tym, że są oni dobrze zorientowani w realiach polskich i że ich wiedza na temat tego, co się w Polsce dzieje zarówno w warstwie legislacyjnej, jak i medialnej, politycznej, jest bardzo dobra - dodał.

Dodał, że "nie było w czasie tego spotkania przedstawicieli Izby Dyscyplinarnej, nie było też przedstawicieli Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych". - Wynikało to z przyjętej formuły spotkania. Nasi goście nie przewidzieli w tej formule przedstawicieli Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli - zaznaczył.

Michał Laskowski o spotkaniu z Verą Jourową
Michał Laskowski o spotkaniu z Verą Jourową28.01 | Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski o spotkaniu z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą.TVN24

Następnie Jourova pojechała do Ministerstwa Sprawiedliwości, by spotkać się z przedstawicielami resortu.

Spotkanie z ministrem Zbigniewem Ziobrą i innymi urzędnikami resortu trwało około godziny, zaraz po nim unijna komisarz pojechała na spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

O rozmowach tam prowadzonych opowiedział wiceszef tego resortu Paweł Jabłoński. - Mieliśmy bardzo intensywne, rzeczowe spotkanie. Mieliśmy rozmowę o tym, jak Komisja Europejska ocenia polskie prawo. Przekazałem zdanie polskiego rządu, które jest znane i niezmienne: jesteśmy absolutnie przekonani, że polskie prawo - zarówno to już obowiązujące, jak i to uchwalone przez polski parlament, które czeka teraz na podpis prezydenta - jest zgodne z przepisami Unii Europejskiej - mówił.

- Pani komisarz wysłuchała tego stanowiska, przedstawiła informacje o tym, jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej. Powiedziała, że prawo, które zostało uchwalone, będzie przedmiotem jej oceny. My oczywiście w dalszym ciągu jesteśmy gotowi do dialogu na ten temat - dodał Jabłoński.

Następnie Jourova pojechała do Trybunału Konstytucyjnego na spotkanie prezes TK Julią Przyłębską.

"Dialog osobisty cenię ponad wszystko"

"Moim głównym celem jest spotkanie i omówienie z naszymi partnerami kwestii praworządności, ale także innych aspektów mojej pracy, takich jak m.in. dezinformacja czy ingerencja zewnętrzna" - napisała w wydanym we wtorek oświadczeniu Jourova.

"Dialog osobisty cenię ponad wszystko. Polska jest dumnym członkiem UE i naszym partnerem. UE jest wspólnotą prawa, a Komisja jest strażnikiem Traktatu. Jednocześnie kluczowe jest, aby rozmawiać, również na tematy, w których się różnimy" - podkreśliła.

Jej celem - napisała - "jest lepsze zrozumienie stanowiska moich rozmówców oraz wyjaśnienie im stanowiska Komisji".

"Zależy mi także na ustanowieniu metody współpracy, która może doprowadzić do przywrócenia zaufania koniecznego dla konstruktywnych relacji. Liczę na równie konstruktywną postawę moich polskich partnerów" - oświadczyła Jourova.

Vera Jourova z wizytą w Warszawie
Vera Jourova z wizytą w Warszawie28.01 | Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova przyjechała do Warszawy, gdzie zaplanowano serię spotkań. "Dialog osobisty cenię ponad wszystko" - napisała Jourova w oświadczeniu opublikowanym przed serią spotkań w Warszawie.TVN24

Bez spotkania z przedstawicielami nowej KRS

Wiceszefowa Komisji Europejskiej nie miała w planach z przedstawicielami nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Żałujemy, że ze strony Komisji Europejskiej nie było zainteresowania spotkaniem z instytucjami, co do których tak naprawdę toczy się dyskusja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

- Komisarz Jourova nie wyraziła zainteresowania spotkaniem ani z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, ani z przedstawicielami Izby Dyscyplinarnej czy Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, chociaż te instytucje zwracały się za naszym pośrednictwem do Komisji Europejskiej - dodał wiceminister.

- Informacje, że mimo prośby przedstawicieli KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o rozmowę z Verą Jourovą do takiego spotkania nie dojdzie, są niepokojące - stwierdził szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

- Gdyby rzeczywiście nie doszło do takiego spotkania, to nie byłoby dobre, dlatego że chcąc poznać jakąś sprawę, warto poznać wszystkie strony sporu - dodał.

Jourova zabrała głos w czasie debaty w PE
Jourova zabrała głos w czasie debaty w PETVN24

Wniosek o zastosowanie środków tymczasowych przeciw Polsce

W piątek Komisja Europejska złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o zastosowanie środków tymczasowych przeciw Polsce w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Jeśli TSUE go uzna, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zawieszona.

Również w piątek Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie ostateczną decyzją Sejmu w sprawie ustaw sądowych i sytuacją w Polsce dotyczącą praworządności. Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand oświadczył, że KE "bez wahania podejmie odpowiednie środki w razie potrzeby". Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie mogą być to środki.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand o ustawie represyjnej i uchwale SN
Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand o ustawie represyjnej i uchwale SNEBS

Źródło: PAP

Autorka/Autor:asty, ads//now

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24