W Strasburgu o Polsce. "Znowu robicie orwellowski spektakl"

"To nie jest kwestia polityczna, chodzi o podstawowe wartości"
"To nie jest kwestia polityczna, chodzi o podstawowe wartości"
EBS
W Strasburgu o Polsce EBS

W Parlamencie Europejskim zakończyła się debata na temat praworządności w Polsce. Informację o stanie dialogu Komisji Europejskiej z rządem przedstawił Frans Timmermans.

17:35

Zakończyła się debata na temat praworządności w Polsce.

17:35

Timmermans: Gdy mamy adwersarzy, to możemy prowadzić debatę. Gdy mamy wrogów, chcemy ich zniszczyć. Chcemy prowadzić dialog.

17:34

Timmermans: niepokojące sygnały pojawiają się także w innych krajach europejskich.

17:33

Timmermans: Jestem komisarzem także w imieniu Polski. Mam też olbrzymi dług osobisty wobec Polski do spłacenia. Polska musi być wolna i niezależna. Nigdy nie była tak wolna i niezależna jak teraz. To mnie napawa wielką dumą.

17:32

Timmermans: Nie można rzucać kłód pod nogi obecnemu Trybunałowi.

17:31

Timmermans: Jeśli jest tak, że szanujemy zasadę trójpodziału władzy, to nie możemy wybierać sobie tylko smakowitych kąsków.

17:30

Timmermans: Siłą jest to, że ci, którzy mają większość, mieszczą się w zasadach praworządności.

17:30

Timmermans: Gdy runęła żelazna kurtyna, Polska chciała dołączyć do tych zasad. Podstawą jest to, że szanujemy praworządność, wolność i demokrację, ale nie stosujemy ich przeciwko sobie. Równowaga jest kluczem, jeśli chcemy pozostać wolni.

17:29

Timmermans: W każdej demokracji trzeba uznać pewne ograniczenia. Mamy podział władzy.

17:28

Na koniec w imieniu KE wypowie się ponownie Frans Timmermans.

17:23

Jurek: Tu chodzi tylko o atak na mój kraj.

17:23

Zgłosił się Marek Jurek - Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

17:21

Lopez Aguilar: W UE jesteśmy klubem, w którym gra się zgodnie z zasadami.

17:21

Zgłosił się Jose Fernando Lopez Aguilar - Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

17:20

Kaufmann: Jestem zaniepokojona działaniem polskiego rządu, jeśli chodzi o praworządność. Niepokojące jest to, jak obsadza się stanowiska w mediach, kulturze, rządzie. Wiadomości o tym dotarły do Berlina. Mamy nadzieję, że rząd Polski będzie otwarty na słowa krytyczne.

17:19

Przemawia Niemka Sylvia-Yvonne Kaufmann - Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

17:18

Przemawia Josef Weidenholzer - Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

17:16

Vistisen: W UE nie można podżegać do konfliktów. KE powinna współpracować z rządem. Panie Timmermans, jest pan narzędziem politycznym skierowanym przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi.

17:15

Vistisen: Większość w tym parlamencie uważa, że może osądzać demokrację. Większość prowadzi nagonkę na polski rząd.

17:14

Przemawia Duńczyk Anders Primdahl Vistisen - Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

17:14

Liberadzki: Polacy nie zasługują na to, by wątpiono w ich wiarę i nadzieję pokładane w Unii. To nieprawda, że odwracają się od Unii. Mają prawo żyć w państwie, w którym nie stosuje się odpowiedzialności zbiorowej; w którym prawo nie działa wstecz.

17:12

Przemawia Bogusław Liberadzki - Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

17:12

Kudrycka przytacza słowa Jarosława Kaczyńskiego o uchodźcach, Trybunale Konstytucyjnym i opozycji. - Znamy to już z historii, czy to nie jest groźne?

17:11

Przemawia Barbara Kudrycka - Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci).

17:08

Kamall: Pomocna dłoń zaczyna przypominać pięść, która chce kontrolować.

17:08

Kamall: Kiedy poucza się rząd, który wygrał demokratyczne wybory, to poucza się też obywateli, którzy na nich zagłosowali. Lewica lubi pouczać. Prowadzenie takiej debaty wprowadza niepotrzebną polaryzację.

17:07

Przemawia Brytyjczyk Syed Kamall - Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

17:06

Fajon: Nie mogę zachować milczenia, gdy pogwałcane są prawa kobiet, widzimy prawicowy ekstremizm; mamy do czynienia z praworządnością, która jest niszczona. To debata wymierzona w pewne postępowania polskiego rządu.

17:05

Fajon: To nie jest debata przeciwko Polsce, to debata na rzecz interesu Polski.

17:05

Przemawia Tanja Fajon ze Słowenii - Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

17:05

Corazza Bildt: Proszę o to, żeby Polska przemyślała swoją decyzję o wycofaniu się z tej konwencji.

17:04

Corazza Bildt: Czy polskie kobiety już nie będą mogły protestować? Rząd chce się wycofać z konwencji stambulskiej. Apeluję, żeby rozpocząć konstruktywny dialog. Powinniśmy prowadzić dialog w oparciu o fakty, a nie ideologie.

17:03

Przemawia Szwedka Anna Maria Corazza Bildt - Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci).

17:03

Korwin-Mikke: Co można powiedzieć o Polsce w minutę, skoro wy nic o Polsce nie wiecie? Ja w Polsce mogę nazwać Afropolaka odpowiednim słowem, a tu muszę płacić karę. To w Polsce jest wolność słowa, tu jej nie ma.

17:02

Przemawia Janusz Korwin-Mikke, europoseł niezrzeszony.

16:59

Marusik: Będziemy wolnym krajem i wolnym narodem. Do ciebie wołam, Polsko, ojczyzno moja, wstań z kolan!

16:59

Marusik: Krytyczne uwagi pod adresem wewnętrznych spraw Polski są niedopuszczalne. Narody chcą same o sobie decydować.

16:58

Przemawia Michał Marusik - Grupa Europa Narodów i Wolności.

16:57

Iwaszkiewicz: Potrzebujemy wolności od uwag unijnych posłów, unijnych komisarzy. Polska potrzebuje wolności od całej waszej Unii Europejskiej. Polska potrzebuje wolności do spokojnej pracy, życia w zgodzie z tradycją i historią. Wy, którzy atakujecie Polskę, jesteście po stronie opresji. Ja jestem po stronie wolności.

16:56

Iwaszkiewicz: Przedłużający się stan wyjątkowy - to dzisiejsza Francja i Belgia. Widzę ludzi mordowanych przez terrorystów. Widzę powtórzone wybory z powodu nieprawidłowości. Czy to Polska? Nie, to Austria. Czy to nie są problemy, które powinniśmy rozwiązywać? Polska nie potrzebuje waszych uwag. Zajmijcie się bałaganem w waszych państwach. Czego potrzebuje Polska? Wolności.

16:54

Przemawia Robert Iwaszkiewicz - Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

16:52

Reintke: Czy Komisja podejmie zdecydowane kroki? Trzeba Polsce powiedzieć, że to, co się dzieje, wymaga działań na szczeblu europejskim.

16:51

Reintke: Wolałabym, żeby tej debaty nie było, ale czy mamy przymykać oczy?

16:51

Reintke: W ciągu ostatnich miesięcy znowu doszło do protestów w polskich miastach. Solidaryzujemy się z tymi ruchami obywatelskimi w Polsce, to walka o prawa podstawowe.

16:50

Reintke: Każde dziecko na historii uczy się o pokojowej rewolucji, jaka miała miejsce w Polsce. Ja sama zostałam ukształtowana w taki sposób, te obrazy miały na mnie wpływ.

16:49

Przemawia Niemka Terry Reintke - Grupa Zielonych/ Wolne Przymierze Europejskie.

16:49

Bjork: Polski rząd nie spuścił z tonu, nadal chce atakować prawa kobiet. Teraz słyszymy, że chce się wycofać z konwencji stambulskiej. Mówimy tutaj o poszanowaniu podstawowych praw człowieka. Widzimy, jak wiele osób demonstruje na ulicach. Teraz ograniczone zostanie prawo o zgromadzeniach.

16:47

Przemawia Szwedka Malin Bjork - Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica.

16:46

Sophie in 't Veld: Wspieramy obywateli, którzy wyszli na ulice, żeby wczoraj protestować. Oni protestują przeciwko erozji ich praw. Jak wszyscy obywatele Europy mają prawo do niezawisłości sądów, kobiety muszą mieć prawo do decydowania o własnym ciele. Rząd Polski pozbawia obywateli ich swobód. Czy tego chcieli Polacy, kiedy głosowali w zeszłym roku? Nie sądzę.

16:44

Przemawia Holenderka Sophie in 't Veld - Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

16:42

Ryszard Legutko pytany o stosunek do konwencji stambulskiej i ataki wobec kobiet w Polsce.

16:39

Do zadania pytania zgłosił się Tadeusz Zwiefka: - Czy przyzna pan, że ta znienawidzona i brzydka Europa cieszy się największym poparciem właśnie w Polsce? Drugie pytanie: czy nadal będzie pan twierdził, że trzech sędziów wybranych prawidłowo ma tworzyć jakąś większość?

Legutko: - To prawda, że w Polsce mamy bardzo duże poparcie. Ale jeżeli Komisja i Frans Timmermans będą dalej robili to, co robią, to z pewnością ono spadnie.

16:37

Ryszard Legutko odpowiada na pytanie jednej z europarlamentarzystek na temat praw kobiet.

16:33

Legutko: To wszystko jest fragment większej całości. UE jest coraz bardziej rozkołysana, a państwo ponosicie za to większość odpowiedzialności. Zamiast szukać sojuszników, produkujecie wrogów. To nie może trwać wiecznie.

16:31

Legutko: Nie przestrzegacie traktatów. Wyalienowanie elit europejskich jest faktem głęboko zasmucającym i źle rokuje.

16:30

Legutko: Komisja Wenecka nie raczyła się nawet spotkać z sędziami TK, którzy mają odmienne zdanie. Nie mówcie, że chodzi tu o wolność i prawa. Chodzi wam o zachowanie monopolu jednej strony.

16:29

Legutko: W UE od czasów niepamiętnych rządzi jedna konstelacja polityczna i tak się przyzwyczailiście do tego, że jeśli gdzieś wystąpi jakieś zróżnicowanie, to traktuje to jako anomalię.

16:28

Legutko: Pan przewodniczący Timmermans ciągnie z niezrozumiałym dla mnie uporem sprawę Trybunału Konstytucyjnego, domagając się tego, by TK był zdominowany przez delegatów jednej strony politycznej.

16:28

Legutko: Jeśli chodzi o przemoc wobec kobiet, Polska jest na ostatnim miejscu w Europie w tym niechlubnym rankingu. Pana ojczyzna, panie Timmermans, jest natomiast bardzo wysoko. Może zajmiemy się takimi krajami jak Holandia? Przyjedźcie do Polski.

16:27

Legutko: Znowu robicie państwo orwellowski spektakl. Jak poprzednio, cała ta debata jest bezsensowna, skrajnie stronnicza. Nie ma żadnego problemu z ustawą o zgromadzeniach. Nie ma żadnych ograniczeń prawa do demonstracji w Polsce. Nie ma. Dlaczego zatem zawracacie ludziom głowę? Wstydźcie się.

16:26

Przemawia Ryszard Legutko - Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy.

16:25

Sippel: Żadna większość demokratyczna nie uprawnia rządu do niszczenia demokracji. Słusznie się stało, że Komisja uruchomiła mechanizm praworządności wobec Polski. Ale rząd Polski tego nie rozumie, nasze apele wciąż trafiają na mur oporu. Polska powinna być przedmiotem obrad Rady. W Polsce powstaje systemowe niebezpieczeństwo dla praworządności. To byłby sygnał, nawet jeśli nie dojdzie do konkretnych sankcji.

16:24

Przemawia Niemka Birgit Sippel - Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

16:23

Lewandowski: Będziemy głosem milionów ludzi, którzy dobrze czują się w UE i rozumieją ją jako gwarancję bezpieczeństwa i szans rozwoju.

Lewandowski: jesteśmy chorym ogniwem tej wspólnoty
Lewandowski: jesteśmy chorym ogniwem tej wspólnoty EBS
16:23

Lewandowski: Jesteśmy chorym ogniwem tej wspólnoty, cenę płaci cała Polska. Będziemy dawali świadectwo prawdzie.

16:22

Lewandowski: Nowa ustawa o zgromadzeniach dławi prawo o zgromadzeniach, o które walczyła "Solidarność". To wszystko jest doskonale widoczne dla wolnego świata po obu stronach Atlantyku. Nie spuści się nowej żelaznej kurtyny.

16:21

Lewandowski: Wczoraj dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec obecnej władzy.

16:20

Przemawia Janusz Lewandowski - Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci).

16:20

Timmermans: Dziękuję Parlamentowi Europejskiemu za wysiłki, które są podejmowane. Gwarantowanie praworządności jest wspólną misją wszystkich instytucji. Jest to konflikt, który prowadzi Komisja Europejska z rządem polskim, a nie narodem polskim.

"To nie jest kwestia polityczna, chodzi o podstawowe wartości"
"To nie jest kwestia polityczna, chodzi o podstawowe wartości"EBS
16:19

Timmermans: Rozwój sytuacji napawa mnie głębokimi obawami, może się przyczynić do pogłębienia kryzysu konstytucyjnego. Apeluję, by nie wprowadzać w życie nowej ustawy, dopóki Trybunał Konstytucyjny nie będzie mógł przeanalizować przepisów. Zwracam się do prezydenta, by przyjął zaprzysiągł sędziów. Apeluję do rządu, by publikował orzeczenia Trybunału. Kolegium komisarzy trzyma rękę na pulsie, wkrótce będziemy się zastanawiać, jak rozwiązać ten problem. To nie jest kwestia polityczna, chodzi o podstawowe wartości. Bez względu na to, co zawiera program rządu, wszystko musi być wdrażane zgodnie z konstytucją.

16:14

Frans Timmermans przedstawia informację o stanie dialogu z rządem. Od czasu przyjęcia zaleceń KE sytuacja w Polsce się nie poprawiła. Polski rząd nie przyjął opinii Komisji Weneckiej, choć sam o nią poprosił.

16:13

Rozpoczyna się debata o Polsce.

16:09

Debata rozpocznie się od informacji Komisji Europejskiej na temat stanu dialogu z polskim rządem. Przedstawi ją wiceszef KE Frans Timmermans. Przypominamy jego sylwetkę:

16:03

Początek debaty o Polsce zaplanowano na godzinę 16. Na sali wciąż trwa jednak jeszcze poprzednia dyskusja.

15:49

W związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego Komisja Europejska wszczęła wobec polskiego rządu procedurę w sprawie praworządności. Przypominamy, na czym ona polega:

Procedura ochrony państwa prawa w Unii Europejskiej europa.eu
15:41

Głos w czasie debaty zabiorą: Janusz Lewandowski, Birgit Sippel, Ryszard Legutko, Sophie in 't Veld, Malin Bjork, Terry Reintke, Robert Iwaszkiewicz, Michał Marusik, Janusz Korwin-Mikke, Anna Maria Corazza Bildt, Tanja Fajon, Syed Kamall, Ulrike Lunacek, Bogusław Liberadzki, Anders Primdahl Vistisen, Josef Weidenholzer i Sylvia-Yvonne Kaufmann.

15:28

Debatę rozpocznie Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

15:26

Na konferencji prasowej w Strasburgu europoseł PiS Ryszard Legutko stwierdził, że "nie ma najmniejszego powodu", by debata się odbyła. - Nic się nie dzieje w Polsce takiego, co by ją usprawiedliwiało - ocenił.

15:24
Debata w Parlamencie Europejskim o Polsce
Debata w Parlamencie Europejskim o Polsce tvn24

Środowa debata na temat Polski będzie czwartą w tym roku. Od stycznia Komisja Europejska prowadzi wobec polskiego rządu procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pod koniec lipca opublikowała zalecenia, na które rząd w Warszawie odpowiedział pod koniec października, podkreślając, że nie widzi prawnych możliwości ich wdrożenia. KE mogłaby przejść do kolejnego, trzeciego etapu procedury, czyli uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu i wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Wniosek taki może zgłosić także Parlament Europejski. Artykuł 7 umożliwia w ostateczności nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady rządów prawa są naruszane.

Autor: kg / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa Europy ma sytuacja w Ukrainie" - przekonuje w komentarzu na łamach "Sueddeutsche Zeitung" dziennikarz Daniel Broessler. Wymienia także "dwa sygnały", które w tym tygodniu Niemcy wysłały w kierunku Moskwy.

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Dwa sygnały Niemiec w kierunku Moskwy

Źródło:
PAP

Eurowizja 2024 - czyli 68. Konkurs Piosenki Eurowizji - już po pierwszym półfinale. O dziesięć miejsc w sobotnim koncercie konkurowało 15 piosenek. Tegoroczna polska reprezentantka Luna z utworem "The Tower" nie awansowała do finału.

Eurowizja 2024. Polska poza finałem. Oto zwycięska dziesiątka

Eurowizja 2024. Polska poza finałem. Oto zwycięska dziesiątka

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

Dziecko w wieku przedszkolnym spacerowało samotnie w Zielonej Górze. Jak przekazała policja, wyszło niezauważone z przedszkola. Sprawę będzie wyjaśniać policja. Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dziecko wyszło niezauważone z przedszkola w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko wyszło niezauważone z przedszkola w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
Kontakt 24

Aktorka porno Stormy Daniels mówiła przed nowojorskim sądem o spotkaniu z Donaldem Trumpem i kontakcie seksualnym, do jakiego miało między nimi dojść. To właśnie miało zapoczątkować wydarzenia, które doprowadziły do trwającego teraz procesu dotyczącego zapłaty za milczenie Daniels i sfałszowania dokumentów księgowych.

Satynowa piżama Donalda Trumpa, klaps na jego prośbę i seks w pokoju hotelowym. Co zeznała Stormy Daniels

Satynowa piżama Donalda Trumpa, klaps na jego prośbę i seks w pokoju hotelowym. Co zeznała Stormy Daniels

Źródło:
Reuters

- Myślę, że Tomasza Szmydta czeka na Białorusi dobre, dostatnie życie. Życzę mu, żeby nigdy nie wrócił do Polski - tak o sprawie polskiego sędziego mówił w "Tak jest" w TVN24 Witold Jurasz, były chargé d'affaires RP na Białorusi. - Szmydt jest teraz gumą do żucia, która ma na początku jakiś smak, a później się ją wypluwa - komentował opozycjonista Paweł Łatuszka, wskazując na potencjalną użyteczność Polaka dla białoruskich służb.

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

"Guma do żucia", która może stracić smak. Jaki los czeka Szmydta na Białorusi?

Źródło:
TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

Portal Onet napisał, powołując się na swoje źródła, że sędzia Tomasz Szmydt, który wyjechał na Białoruś i chce tam prosić o azyl, "był w ścisłym zainteresowaniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego co najmniej od kilku miesięcy". Koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, a wcześniej jego rzecznik Jacek Dobrzyński, zaprzeczają jednak tym informacjom.

Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW"? Koordynator służb specjalnych komentuje

Szmydt "był w ścisłym zainteresowaniu ABW"? Koordynator służb specjalnych komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, TVN24

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim. Opublikował nagranie, na którym wystąpił ze Ślązaczką i aktorką Grażyną Bułką.

"To sie biere dugopis i sie tak szkryflo". Apel do prezydenta

"To sie biere dugopis i sie tak szkryflo". Apel do prezydenta

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W podlaskim sejmiku doszło do nieoczekiwanego przewrotu. PiS stracił tam większość, bo dwoje radnych wybranych z list tej partii przeszło na stronę koalicji rządzącej. Jacek Sasin, szef partyjnych struktur w tym regionie, oskarżył ich o "zdradę". A to właśnie on miał "pilnować" większości w sejmiku.

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Sasin "nie dowiózł" większości na Podlasiu. Przeciwnicy drwią i gratulują "dobrej roboty"

Źródło:
tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w poniedziałek myśliwce z bazy w Malborku przechwyciły samolot Federacji Rosyjskiej Ił-20, który wystartował z lotniska w obwodzie królewieckim.

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Dowództwo Operacyjne: myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Źródło:
PAP

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Hinduska oskarżyła swojego męża o wielokrotne zmuszenie jej do "nienaturalnego seksu". Choć - jak wynika z sądowych dokumentów - mąż groził jej rozwodem, jeśli komukolwiek o tym powie. Sąd uznał jednak, że gwałt w małżeństwie nie jest przestępstwem. Wyrok ten na nowo rozgrzał dyskusję na temat luki w indyjskim prawie, przez którą nie zapewnia ono należytej ochrony kobietom.

"Niewidzialne" przestępstwo w Indiach. "Zgoda żony nieistotna"

"Niewidzialne" przestępstwo w Indiach. "Zgoda żony nieistotna"

Źródło:
CNN

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

- Niezależność mediów na Słowacji jest zagrożona - twierdzą politycy tamtejszej opozycji, eksperci i dziennikarze. Ostatni ruch populistyczno-nacjonalistycznego rządu Roberta Fico - zapowiedź gruntownych zmian w publicznych mediach - wzbudza kontrowersje. Słowacy masowo wyszli na ulice.

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Obawy o niezależność mediów na Słowacji

Źródło:
Deutsche Welle, Reuters, TVN24

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Zeszyty należące najprawdopodobniej do pisarki Magdaleny Samozwaniec z domu Kossak znaleziono podczas remontu w stropie klatki schodowej Kossakówki - willi tej rodziny w centrum Krakowa. Choć konserwatorzy chcieliby umieścić ręczne zapiski literatki na wystawie, nie zgadza się na to spadkobierca artystki.

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Podczas remontu domu Kossaków znaleźli w stropie klatki schodowej zeszyty słynnej pisarki

Źródło:
SKOZK, krakow.pl

Środek tygodnia będzie słoneczny, a później pogoda się pogorszy. Weekend zacznie się deszczowo. Do Polski dociera chłodne powietrze. W niektórych regionach termometry będą wskazywać niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Płynie arktyczny chłód. Czekają nas też opady deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pasjonaci historii zajrzeli pod podłogę domu Goeringa na terenie Wilczego Szańca (woj. warmińsko-mazurskie) i znaleźli tam ludzkie szczątki. Zbadali je biegli, wyniki już są.

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Ludzkie szczątki pod podłogą w domu Goeringa w Wilczym Szańcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. O śmierci muzyka poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Jan Ptaszyn Wróblewski nie żyje. Słynny jazzman miał 88 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

We wtorek na gali w Warszawie zostały rozdane nagrody Press Club Polska. Laureatami zostali między innymi autorzy reportaży o Ukrainie, publikacji o systemie odroczonych płatności i serii tekstów o redakcji Andrzeja Skworza.

Nagrody Press Club Polska rozdane

Nagrody Press Club Polska rozdane

Źródło:
PAP

- Przeprowadzenie wyborów w pełni korespondencyjnych było rozwiązaniem najlepszym, żeby nie powiedzieć najmniej złym - mówił Adam Bielan, europoseł PiS, przed komisją śledczą badającą okoliczności przygotowań do przeprowadzenia wyborów kopertowych w czasie pandemii COVID-19. Przyznał, że w tej sprawie, w jego partii, w 2020 roku był podział. Opowiadał też o swojej rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podczas której chciał przekonać go, by "rozważyć" możliwość zorganizowania wyborów na wzór Bawarii.

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Bielan: Był podział w partii. Mówiłem Kaczyńskiemu, że trzeba rozważyć wybory korespondencyjne

Źródło:
TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24