W siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbyło się losowanie numerów list wyborczych komitetów, które zgłosiły listy kandydatów w więcej niż jednym okręgu wyborczym w związku wyborami do Parlamentu Europejskiego.
W pierwszej kolejności wylosowano numery komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych.
To numery list wyborczych wylosowane w siedzibie PKW dla ogólnopolskich komitetów:
1 dla Trzeciej Drogi,
2 dla Konfederacji,
3 dla Bezpartyjnych Samorządowców - Normalna Polska w Normalnej Europie,
4 dla Polexitu,
5 dla KO,
6 dla Lewicy,
7 dla PiS.
Numery list dla komitetów z listami zarejestrowanymi w części okręgów
W drugiej części losowano numery list dla komitetów z listami zarejestrowanymi jedynie w części okręgów. Numer 8 otrzymał Komitet Wyborczy Normalny Kraj, który zarejestrował listy w 5 okręgach wyborczych (obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, na Mazowszu, w Wielkopolsce, obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie oraz na Śląsku).
Numer 9 przypadł komitetowi Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, który zarejestrował swoje listy w 6 okręgach (obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, na Mazowszu (dwa okręgi), w Wielkopolsce, obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie oraz na Śląsku).
Numer 10 wylosował komitet Ruch Naprawy Polski, który zarejestrował listy na Mazowszu oraz na Śląsku
Z kolei Komitet Wyborczy Wyborców Głos Silnej Polski zgłosił kandydatów tylko w jednym okręgu (na Mazowszu); ten komitet nie wziął udziału w losowaniu.
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6–9 czerwca.
W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do europarlamentu.
Jedna lista kandydatów na europosłów
Komitet wyborczy w każdym okręgu wyborczym mógł zgłosić tylko jedną listę kandydatów na europosłów. Ich liczba na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Dodatkowo obowiązują kwoty - liczba kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 procent liczby wszystkich kandydatów na liście. Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy.
Każde zgłoszenie listy musiało być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów, chyba że komitet uzyskał zaświadczenie PKW uprawniające do zgłoszenia listy bez konieczności zbierania w danym okręgu podpisów poparcia. Zaświadczenie takie dostało 13 komitetów, które zarejestrowały listy w co najmniej siedmiu okręgach.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24