Rodzice osób z niepełnosprawnościami czują się oszukani. Postulowane przez nich zmiany w ustawie o świadczeniu wspierającym zostały odrzucone przez sejmową komisję. Poprawek było 13, 12 z nich przepadło. - Każdy powinien sobie zdać sprawę, że jest to bardzo krzywdzące dla całego środowiska - zauważyła posłanka Iwona Hartwich.
W piątek odbyło się krótkie posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, na którym odrzucono zdecydowaną większość poprawek do ustawy o świadczeniu wspierającym osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
Przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami mają żal do wiceministra rodziny i polityki społecznej Pawła Wdówika. - Pan Wdówik niestety, można powiedzieć, ograł nas wszystkich. Niestety te poprawki nie przeszły - powiedziała w Sejmie Iwona Hartwich, posłanka Koalicji Obywatelskiej i mama Jakuba z niepełnosprawnością.
- Myślę, że każdy powinien sobie zdać sprawę, że jest to bardzo krzywdzące dla całego środowiska. Pana Wdówika nie przekonują żadne argumenty, a przede wszystkim grupy, która była z nim w dialogu. Cała ta zmiana została przygotowana na to, żeby rząd oszczędził - zauważyła.
Śniadek: proszę nas nie pouczać
Poseł PiS Janusz Śniadek, członek sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, przekonywał reportera TVN24 Bartłomieja Ślaka, że "nigdy żaden rząd tak wiele świadczeń na rzecz osób niepełnosprawnych nie robił, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości". - Więc tutaj proszę nas nie pouczać - oświadczył.
Poseł PiS uznał, że posłanka Hartwich "rozgrywa sprawę nieszczęść ludzkich politycznie". Na zwrócenie uwagi przez reportera TVN24, że to cała grupa przedstawicieli osób z niepełnosprawnościami twierdzi, że czują się oszukane przez ministra Wdówika, nie odpowiedział, odwracając się plecami do dziennikarza. - Też pana lubię - oświadczył po chwili ciszy.
Biejat: świadczenia służą całej rodzinie
Posłanka Lewicy Magdalena Biejat, również należąca do komisji, zwróciła uwagę, że "świadczenia, które dzisiaj pobierają rodzice, służą całej rodzinie, również tej osobie, którą się opiekują". - W sytuacji, w której nie będzie żadnego wsparcia, nie będzie wsparcia asystencji osobistej, nie będzie wsparcia instytucjonalnego i jednocześnie rodzina straci pieniądze, to sytuacja osób z niepełnosprawnościami się pogorszy - zaznaczyła.
Posłowie w Sejmie już w piątek wieczorem będą głosowali nad poprawkami Senatu do ustawy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24