Migranci na granicy. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: wpuszczenie ich to przekroczenie prawa

Źródło:
TVN24
Przydacz: wpuszczenie tych ludzi jest przekroczeniem prawa i ustępstwem wobec Łukaszenki
Przydacz: wpuszczenie tych ludzi jest przekroczeniem prawa i ustępstwem wobec ŁukaszenkiTVN24
wideo 2/21
Przydacz: wpuszczenie tych ludzi jest przekroczeniem prawa i ustępstwem wobec ŁukaszenkiTVN24

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz odniósł się we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 do sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej. - Za tą grupą 50 osób przyjdzie kolejna setka, za tą setką przyjdzie kolejny tysiąc i w ten sposób dzięki naciskowi aktywistów czy mediów pokażemy, że szlak północny migracyjny jest otwarty - powiedział.

Na granicy polsko-białoruskiej od ponad 20 dni dni koczuje grupa migrantów. Przejście do Polski uniemożliwia im Straż Graniczna i wojsko. Teren kilkaset metrów od tego miejsca, gdzie są media i wolontariusze organizacji pozarządowych, zabezpiecza dodatkowo policja. Według informacji Straży Granicznej w obozowisku jest 24 lub nieco więcej osób. Fundacja Ocalenie, której pracownicy i wolontariusze komunikują się z migrantami przez megafony, podaje, że w obozie są 32 osoby.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Migranci koczują na granicy od 20 dni. Nad Usnarzem Górnym przeszła ulewa
Migranci koczują na granicy od 20 dni. Nad Usnarzem Górnym przeszła ulewaTVN24

Przydacz: za tą grupą 50 osób przyjdzie kolejna setka

- Wpuszczenie tych ludzi jest przekroczeniem prawa, to po pierwsze - mówił w TVN24 Przydacz. - Po drugie jest ustępstwem tak naprawdę wobec (prezydenta Białorusi Alaksandra - red.) Łukaszenki - dodał.

Po trzecie - argumentował gość TVN24 - "za tą grupą 50 osób przyjdzie kolejna setka, za tą setką przyjdzie kolejny tysiąc i w ten sposób dzięki naciskowi aktywistów czy mediów pokażemy, że szlak północny migracyjny jest otwarty".

Prowadzący program Konrad Piasecki przypomniał, że rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek uważa, że nieprzyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową od cudzoziemców przebywających w strefie przygranicznej stanowi naruszenie prawa. Przydacz odpowiedział, że nie zgadza się z tym stanowiskiem. - Jest w doktrynie inne stanowisko, które mówi, że żeby złożyć wniosek o azyl czy o ochronę międzynarodową, trzeba znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej albo w polskiej placówce. Okrzyki wydawane spoza terytorium Polski (...) nie są tak naprawdę wnioskiem o ochronę międzynarodową - dodał.

Patowa sytuacja w Usnarzu Górnym
Patowa sytuacja w Usnarzu GórnymTVN24

Zdaniem wiceministra RPO spogląda na to "z perspektywy prawno-człowieczej i praw podstawowych, a niestety kodeks Schengen mówi jasno: granicę przekraczać należy w miejscach do tego wyznaczonych".

- Te osoby mają prawo złożyć wniosek. Nieopodal jest konsulat w Grodnie - mówił Przydacz.

Przydacz: osoby na granicy są rotowane

Na pytanie, czy jest przekonany, że w tej grupie nie ma Afgańczyków, odpowiedział, że nie wie, kto się tam znajduje. - To są osoby rotowane. Zmieniały się tam przez ostatnie tygodnie. O Irakijczykach mówimy dlatego, że wiemy, że przylatują samoloty z Iraku - dodał.

- Ci uchodźcy z Afganistanu, których my przecież ściągaliśmy w ostatnich tygodniach, to jest kwestia naprawdę ostatnich dni, tygodni, kiedy ta sytuacja w Afganistanie się pogorszyła i ze względów politycznych ludzie musieli wyjeżdżać z Afganistanu. A my z tą sytuacją na granicy spotkaliśmy się już w czerwcu - wyjaśniał wiceszef MSZ.

Zdaniem Przydacza "Łukaszenka też nie jest głupi" i "oczywistym jest, że próbuje rozgrywać nas i was tym argumentem, że to przecież są ludzie z Afganistanu - biedni, którzy z wojny uciekli". - Jeśli to są ludzie z Afganistanu, mogli trafić do wszystkich placówek po drodze - w Uzbekistanie, w Rosji i na Białorusi i złożyć wniosek o azyl, bo są w niebezpieczeństwie politycznym - powiedział.

ETPCz: Polska ma zapewnić migrantom wodę, żywność i opiekę medyczną
ETPCz: Polska ma zapewnić migrantom wodę, żywność i opiekę medycznąTVN24

Zaznaczył, że "stanowisko państwa polskiego jest takie, że granica musi być szczelna i nie ma możliwości przekroczenia jej w miejscach nielegalnych". - Im dłużej będziemy akcelerować tę debatę, tym bardziej Łukaszenka będzie tych ludzi wykorzystywał jako narzędzie - dodał.

Mówił również, że ma nadzieję, że do czasu, aż w tym miejscu będzie budowane ogrodzenie na granicy, obecne tam osoby będą mogły złożyć wnioski w odpowiednich placówkach i "ta sytuacja zostanie rozwiązana".

Przydacz o ewakuacji z Afganistanu

Gość TVN24 był również pytany o osoby, które były ewakuowane z Afganistanu w czerwcu. - Te osoby, które się zgłosiły wówczas do strony polskiej z chęcią ewakuacji zostały ewakuowane - powiedział. - Demokratyczne państwo afgańskie wówczas jeszcze funkcjonowało, talibowie byli gdzieś daleko. Ci ludzie nie chcieli wyjeżdżać. W momencie, kiedy się siły talibańskie zbliżały, a w momencie, kiedy zdobyły Kabul, nagle sytuacja się zmieniła i nagle tych wniosków spłynęło do nas dużo więcej - wyjaśnił.

Dodał, że "oczywistym jest", że w momencie, w którym do miasta weszli talibowie, dawni współpracownicy państw zachodnich "rozpierzchli się, uciekli". - Następnie się odnaleźli, znaleźliśmy do nich kontakt telefoniczny, mailowy, przez inne osoby. Odnaleźliśmy te osoby, sprowadziliśmy je do Kabulu i zostały ewakuowane - tłumaczył.

Odniósł się również do zbiórek dla uchodźców, które organizują gminy, do których trafiają osoby ewakuowane z Afganistanu. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiadało za ewakuację tych osób - zaznaczył. - Nie wyobrażam sobie, żeby Urząd do Spraw Cudzoziemców nie zapewniał im żywności. Zresztą wydał stosowne oświadczenie - trzy posiłki dziennie. Rozmawiałem też wczoraj jeszcze z moimi kolegami z MSW i oni zapewniają mnie, że wszystko w tym zakresie jest w porządku - dodał.

Szef MON Mariusz Błaszczak wita wracających z Afganistanu żołnierzy
Szef MON Mariusz Błaszczak wita wracających z Afganistanu żołnierzyTVN24

Podkreślił, że zależy mu, aby te osoby były tutaj jak najlepiej traktowane. - Wyciągnęliśmy tych ludzi z wojny nie po to, żeby oni tutaj mieli jakieś dodatkowe problemy - powiedział. Stwierdził, że dodatkowe zbiórki czyta jako "próbę podważania tego sukcesu, tej dobrej roboty, którą wykonało państwo polskie".

- Wydaje mi się to absolutnie niewiarygodne i niemożliwe. Urząd do Spraw Cudzoziemców setki tych cudzoziemców przyjmuje i do tej pory nigdy nie było skarg - podsumował.

Przydacz o słowach Ziobry o wojnie hybrydowej

Odniósł się również do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o procesie "wojny hybrydowej ze strony Unii Europejskiej wymierzonej w polski system prawny i system demokratyczny". - Spotykam się na co dzień z działaniami hybrydowymi, widzę je, natomiast widzę je z kierunku innego, z kierunku wschodniego - powiedział.

Ziobro: mamy do czynienia z procesem wojny hybrydowej ze strony Unii Europejskiej wymierzonej w polski system prawnySiódma9

- To jest opinia pana ministra Zbigniewa Ziobry, nie opinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych - podkreślił. - Ja uważam, że Unia Europejska w tej perspektywie, którą ja się zajmuję - polityką wschodnią, polityką bezpieczeństwa, polityką azjatycką - w wielu kwestiach jest mi pomocna jako narzędzie, jako instrument, jako nasza unia. Jeśli trzeba było odpowiedzieć na agresywne działania Łukaszenki, zrobiliśmy to na forum unijnym, sankcjami unijnymi - dodał Przydacz.

- Minister sprawiedliwości odpowiada za kwestię wymiaru sprawiedliwości i być może w tej kwestii Unia Europejska rzeczywiście prowadzi takie działania, które z perspektywy ministra Ziobry nie są akceptowalne - ocenił.

Autorka/Autor:mart, karol

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl