"To nie będzie jedna wielka katastrofa, to będzie seria katastrof pogłębiających się"

Źródło:
TVN24
Zielińska: W naszych rękach dzisiaj jest to, czy to będzie kurs na absolutną katastrofę. A to nie będzie jedna wielka katastrofa
Zielińska: W naszych rękach dzisiaj jest to, czy to będzie kurs na absolutną katastrofę. A to nie będzie jedna wielka katastrofaTVN24
wideo 2/7
Zielińska: W naszych rękach dzisiaj jest to, czy to będzie kurs na absolutną katastrofę. A to nie będzie jedna wielka katastrofaTVN24

Dzisiaj to gorące lato jest najchłodniejszym z tych, które nas czekają - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" posłanka Zielonych Urszula Zielińska. - Konsekwencje zmian klimatu będziemy odczuwać wszyscy - dodawała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza.

Gośćmi sobotniego wydania "Faktów po Faktach" w TVN24 były posłanki - Urszula Zielińska (Zieloni, Koalicja Obywatelska) oraz Marcelina Zawisza (Razem, Lewica). W obliczu wyjątkowo upalnej soboty w całym kraju (w niektórych miejscach w Polsce odnotowano 35 stopni) rozmawiały o globalnym ociepleniu i o tym, co politycy mogą z tym zrobić.

Konsekwencje zmian klimatu "będziemy odczuwać wszyscy"

Zielińska zaznaczyła, że "niestety, wiemy na pewno, ze wszelkich badań i informacji, choćby z kolejnych raportów międzyrządowego panelu do spraw zmian klimatu, że dzisiaj to gorące lato jest najchłodniejszym z tych, które nas czekają".

Przypomniała, że "w zeszłym tygodniu padły trzy rekordy temperatury globalnej". - Poprzedni rekord pochodzi z sierpnia 2016 roku, tak że widać, że to ocieplenie przyspiesza i to dosyć gwałtownie i dramatycznie - przyznała.

Zawisza zwróciła przy tym uwagę, że konsekwencje zmian klimatu "będziemy odczuwać wszyscy".

- Bo to nie tylko są temperatury odczuwalne w dużych miastach, gdzie nie da się w zasadzie wyjść, ponieważ jest tak gorąco, że dostajemy SMS-y, żeby seniorzy i dzieci nie wychodzili, chronili się w cieniu i pili dużo wody, ale to także jest kwestia tego, że za chwilę będziemy znowu mieli problemy z suszą, ze zbiorami i z tym, że bezpieczeństwo żywności ludzi i również bezpieczeństwo ekonomiczne tych, którzy tą żywność produkują, będzie zagrożone - powiedziała.

Dodała, że w związku z tym "znowu będziemy na tym etapie, gdzie państwo będzie musiało wymyślać, w jaki sposób pomóc rolnikom, a z drugiej strony w jaki sposób rozwiązać problem z ograniczoną dostępnością żywności dla ludzi".

Marcelina Zawiesza i Urszula Zielińska w "Faktach po Faktach"TVN24

"Jesteśmy na ścieżce podgrzania temperatury ziemi o cztery stopnie"

Zielińska w programie przypomniała, że "średnio w Polsce, przez ostatnie 30 lat, mieliśmy średniorocznie około dziesięciu dni upalnych". - Mówimy o dniach upalnych, o temperaturach ponad 30 stopni - wyjaśniła.

- Raport IPCC [Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu - przyp. red.] mówi o tym, że po przekroczeniu podgrzania ziemi o półtora stopnia ta liczba dni zwiększy się dwukrotnie, czyli w Warszawie to będzie około 20 dni. Te 20 dni już odnotowaliśmy w zeszłym roku, czyli Warszawa już widziała te poziomy upalnych dni i miasta podobnej wielkości, co raport IPCC przewiduje jako jakiś cel, gdzieś tam, który mamy osiągnąć do 2030 roku - zaznaczyła posłanka.

Co więcej, jak mówiła, "jesteśmy na ścieżce podgrzania temperatury Ziemi o cztery stopnie, a przy podgrzaniu o cztery stopnie ta liczba dni upalnych zwiększy się ośmiokrotnie". - Czyli z dziesięciu dni dla Warszawy wzrośnie do 80 dni upalnych, ponad 30 stopni - wytłumaczyła.

- To jest naprawdę szokujące - przyznała.

Temperatura powietrza w Polsce 15 lipca o godzinie 17cmm.imgw.pl

"To porażka tego rządu"

W rozmowie padło pytanie, czy przytoczone dane nie są wielką porażką decyzyjnych polityków.

- Pierwszą rzeczą, którą sobie pomyślałam odnośnie miast, to były słowa Mateusza Morawieckiego, który chciał walczyć z betonozą - odparła Zawisza. - Ja przypominam, że to był jego pomysł, żeby wprowadzić ustawowe regulacje mające na celu systemową walkę z betonowaniem naszych miast, z wycinaniem drzew, z wylewaniem betonu, gdzie popadnie, tylko i wyłącznie po to, żeby umożliwić lepszą komunikację - zwróciła uwagę.

Jej zdaniem "to porażka tego rządu". - Mówimy o rządzie, który ograniczył możliwość stawiania wiatraków i kiedy jednym z kamieni milowych odblokowania KPO [Krajowego Planu Odbudowy - red.] było to, żeby ta ustawa wiatrakowa została poluzowana, to oni przecież na kolanie napisali poprawkę, żeby jeszcze bardziej tutaj doregulować, pomimo tego, że już przecież wszystko było ustalone i te wiatraki miały stawiać - przypomniała.

- Patrząc na Prawo i Sprawiedliwość, nie mam wątpliwości, że to nie jest partia, która uchroni nas, uchroni rolników, uchroni mieszkańców miast, miasteczek i wsi przed skutkami katastrofy klimatycznej - oświadczyła posłanka Lewicy.

"Na to realnie musimy się dzisiaj szykować"

Zielińska dalej zwracała uwagę, że "naprawdę w naszych rękach dzisiaj jest to, czy to będzie kurs na absolutną katastrofę". - To nie będzie jedna wielka katastrofa, to będzie seria katastrof pogłębiających się, to będą bardzo głębokie, coraz dłużej trwające susze, to będą na poziomie powodzi tysiąclecia, którą pamiętamy w Polsce południowej. One będą się zdarzały już bardzo niedługo, dwukrotnie częściej - wymieniała.

- Czyli na to realnie musimy się dzisiaj szykować - dodała.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rosyjski dyktator Władimir Putin przybył we wtorek do Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un. Przed wizytą Putin podziękował Korei Północnej za wsparcie w wojnie przeciw Ukrainie i mówił, że liczy na podpisanie "wieloaspektowego strategicznego traktatu o partnerstwie".

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Władimir Putin z wizytą w Korei Północnej. Na lotnisku przywitał go Kim Dzong Un

Źródło:
PAP, Reuters

Siedem osób zginęło we wtorek wieczorem w wypadku samochodowym w pobliżu Chartres w środkowej Francji - poinformowała lokalna prefektura w Regionie Centralnym-Dolinie Loary. Pięcioro zmarło w płonącym aucie, a dwie z drugiego pojazdu z powodu siły uderzenia. Nie są na razie znane przyczyny wypadku.

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Źródło:
PAP, Le Figaro

Sekta religijna w zachodniej części Zimbabwe ukryła pod grządkami kilkadziesiąt grobów dzieci. Makabrycznego odkrycia dokonały służby medyczne, po weryfikacji zgłoszeń o trwających w tym regionie epidemiach cholery, świnki i odry. - Mieszkańcy wioski każdego ranka widzieli nowe ogrody warzywne i zieleniejące grządki, nieświadomi, że pod żyzną glebą leży kolejne martwe dziecko, któremu odmówiono pomocy medycznej - przekazał Celestino Dhege, szef służb medycznych prowincji.

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały we wtorek, że zatwierdzone zostały plany ofensywy na Liban i podjęto decyzję o "stałym zwiększaniu gotowości wojsk" lądowych. Portal Times of Israel przypomina, że Izrael ostrzegał, iż nie będzie tolerował obecności libańskiego Hezbollahu przy swej północnej granicy.

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Izraelska armia zatwierdziła plany ofensywy na Liban

Źródło:
PAP

- Te nieszczęsne małpki na stacjach benzynowych muszą niestety pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych? - pytała w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia zapowiadała wprowadzenia na nich zakazu sprzedaży alkoholu. Mówiła też o programie pilotażowym, który ma zapobiegać nieodwoływaniu wizyt u specjalistów.

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

Źródło:
TVN24

- Mamy 25 rannych żołnierzy i mamy żołnierza, który tam zginął - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, odnosząc się do sytuacji na granicy Polski i Białorusi. Mówił, że "służby białoruskie i rosyjskie szkolą ludzi przeciwko polskim żołnierzom". - Uczą ich, co żołnierze mogą, a czego nie, jakie techniki powinni stosować ci ludzie - wskazywał.

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Tomczyk o białoruskich i rosyjskich służbach: oni ich szkolą, co mogą nasi żołnierze, a czego nie

Źródło:
TVN24

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba zmarła, a dwie, w tym dziecko, trafiły do szpitala.. Przyczyny wypadku bada policja.

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Jedna osoba nie żyje, kobieta i dziecko w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skłaniam się do tego, żeby raczej powiedzieć ministrowi Radosławowi Sikorskiemu: Zostań, dalej pomagasz. Tu, na miejscu - przyznał Donald Tusk, pytany, czy szef MSZ zostanie unijnym komisarzem do spraw obronności lub obejmie inne wysokie zagraniczne stanowisko. Premier ocenił, że "dzisiaj polski minister spraw zagranicznych to jest naprawdę ważna polityczna figura w układzie europejskim".

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Będzie komisarzem do spraw obronności? Tusk o "najbardziej prawdopodobnym scenariuszu" dla Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef resortu sprawiedliwości wszczął procedurę odwoławczą wobec osób z kierownictwa trzech sądów. Wśród nich jest prezes Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafał Puchalski, wiceprzewodniczący nowej KRS.

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Ministerstwo o kierownictwie trzech sądów. Bodnar wszczął procedurę

Źródło:
PAP
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Justin Timberlake został zatrzymany w poniedziałek - poinformowała stacja ABC News, powołując się na funkcjonariuszy policji. Po spędzeniu nocy w areszcie we wtorek stanął przed sądem, gdzie postawiono mu zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - informuje CNN.

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Media: Justin Timberlake opuścił policyjny areszt. Postawiono mu jeden zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, ABC News

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelborna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Skierowaliśmy do Adama Bodnara zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej - poinformował wiceminister obrony Cezary Tomczyk. - Rozpoczęły się dwa śledztwa, sprawa jest w prokuraturze - dodał.

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Jest zawiadomienie w sprawie podkomisji smoleńskiej. "Trafiliśmy na bardzo ciekawy materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki protestują przeciwko ogromnemu napływowi turystów na wyspę. - Blokowali turystom dostępu do plaży i wznosili wrogie okrzyki wobec lokalnych władz - przekazała policja w Palma de Mallorca. W 2023 r. zamieszkana przez 900 tys. osób Majorka była jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów udających się do Hiszpanii.

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Blokują dostęp do plaży, wznoszą wrogie okrzyki. Mieszkańcy mają dość turystów

Źródło:
PAP

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl