Kwestia wieloletnich ram finansowych i funduszu odbudowy może zdominować szczyt Unii Europejskiej, który początkowo miał być poświęcony pandemii. W środę kierownictwo Parlamentu Europejskiego zaapelowało do państw członkowskich, by jak najszybciej przyjąć projekt budżetu, bo dalszych ustępstw z jego strony nie będzie. Niemiecka prezydencja UE szuka rozwiązania sporu o budżet.
Podczas czwartkowego szczytu w sprawie koronawirusa unijni liderzy zajmą się między innymi sytuacją dotyczącą wieloletnich ram finansowych i funduszu odbudowy, po tym jak Polska i Węgry zablokowały dalsze prace nad nimi ze względu na mechanizm dotyczący praworządności, który oba kraje kwestionują. Wspólny sprzeciw obu państw nie wpływa jednak na zatrzymanie całej procedury.
W Brukseli i nie tylko padają pytania i sugestie w sprawie obejścia weta Warszawy i Budapesztu i zawarcia umowy międzyrządowej w kwestii funduszu odbudowy w ramach 25 państw członkowskich. - Z niemiecką prezydencją w Unii Europejskiej szukamy praktycznych rozwiązań, ale w razie potrzeby, w ostateczności, przyjrzymy się temu, jak postępować bez blokujących krajów - powiedział w środę cytowany przez AFP minister do spraw europejskich Francji Clement Beaune.
Niemiecka prezydencja UE wciąż szuka rozwiązania sporu w Unii Europejskiej o budżet i fundusz naprawczy, który ma na celu uwolnienie miliardów euro dla gospodarek dotkniętych pandemią, powiedział w czwartek niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.
- Wiele krajów w Europie czeka na uwolnienie pieniędzy - powiedział z kolei w czwartek niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. - Istnieje duża presja ze wszystkich stron, aby szybko znaleźć rozwiązanie - dodał.
Dyskusja na temat walki z koronawirusem
Czwartkowa wideokonferencja ma być już kolejną, podczas której przywódcy Unii Europejskiej mają rozmawiać o potrzebie wzmocnienia wspólnych wysiłków w walce z pandemią COVID-19. Od poprzedniego spotkania szefów państw i rządów Komisja Europejska podpisała w imieniu państw członkowskich umowy na dostawy kolejnych potencjalnych szczepionek, a producenci ogłaszają, że dotychczasowe wyniki dają obiecujące rezultaty, jeśli chodzi o odporność.
W środę Komisja Europejska przedstawiła rekomendacje w sprawie szybkich testów antygenowych pod kątem COVID-19. Choć są one mniej dokładne niż testy PCR, to Komisja Europejska ma nadzieję, że ich bardziej powszechne zastosowanie mogłoby pokazać, jak się rozwija pandemia.
Koordynacja między państwami członkowskimi, o której będą rozmawiać liderzy, ma pomóc w lepszym reagowaniu na pojawiające się nowe ogniska zakażeń koronawirusem. Kraje Unii Europejskiej mają różne zasady dotyczące testów antygenowych i wiele z nich niechętnie odnosi się do przyjęcia wspólnych standardów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock