Podział najwyższych stanowisk w rządzie, marszałkowie mają być rotacyjni. Co w tej sprawie mówi umowa koalicyjna

16
Podpisanie umowy koalicyjnej
Źródło: TVN24

Podpisana przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy umowa koalicyjna przedstawia kandydatów na premiera i wicepremierów, wyszczególnia także szczegóły rotacyjności na stanowiskach marszałków Sejmu i Senatu.

W piątek po godzinie 12 doszło do podpisania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, szefa Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.

Co w umowie koalicyjnej. Szczegóły

W umowie potwierdzono, że kandydatem koalicji na premiera jest szef PO Donald Tusk (Koalicja Obywatelska).

Kandydatem na pierwszego wicepremiera jest Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), zaś na wicepremiera - Krzysztof Gawkowski (Lewica).

Kandydatem na marszałka Sejmu jest Szymon Hołownia (Trzecia Droga, Polska 2050), który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 roku. Od 14 listopada 2025 roku do końca kadencji marszałkiem będzie Włodzimierz Czarzasty.

Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 roku do dnia 13 listopada 2025 roku, z kolei od następnego dnia funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Szymon Hołownia potwierdził, że kandydatem PSL na wicemarszałka Sejmu będzie Piotr Zgorzelski.

Kompleks budynków Sejmu
Kompleks budynków Sejmu
Źródło: MrMR/Shutterstock

Funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 roku ma objąć Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska). Następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.

W przypadku prezydium Senatu, koalicja ma zgłosić czterech wicemarszałków, po jednym ze wskazanych przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę.

Umowa przewiduje, że wszystkie decyzje w ramach koalicji mają zapadać w drodze konsensusu, a wymienione kluby parlamentarne będzie obowiązywała dyscyplina głosowania nad przedstawianymi projektami ustaw i uchwał przygotowanych przez koalicyjny rząd oraz uzgodnionymi przez kluby parlamentarne projektami inicjowanymi przez grupę posłów.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: