Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Źródło:
tvn24.pl
Andrzej Zaucha o zachodniej pomocy dla Ukrainy
Andrzej Zaucha o zachodniej pomocy dla UkrainyTVN24
wideo 2/6
Andrzej Zaucha o zachodniej pomocy dla UkrainyTVN24

Dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę blisko 15 milionów osób pilnie potrzebuje pomocy organizacji humanitarnych - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Jakie są formy pomocy udzielanej przez wybrane organizacje z Polski, jak pomagały w ciągu ostatnich dwóch lat i jak możemy udzielić wsparcia tym, którzy ucierpieli w wyniku wojny?

W sobotę mijają dokładnie dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Działania wojenne Rosjanie rozpoczęli 24 lutego 2022 roku tuż przed godziną 5.00 (godz. 4.00 w Polsce), kilka minut po ogłoszeniu przez Władimira Putina "specjalnej operacji wojskowej" mającej na celu "demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy". Wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od wschodu i południa oraz od północy z terytorium Białorusi. Ukraina została również zaatakowana z okupowanego przez Rosję od 2014 roku Krymu i kontrolowanej przez zależnych od Moskwy separatystów części Donbasu.

W wyniku działań wojennych ucierpiały miliony Ukraińców. Polacy ruszyli z pomocą od pierwszych godzin inwazji - przyjmując ukraińskich uchodźców przekraczających setkami tysięcy naszą wschodnią granicę. Od początku mogli liczyć na schronienie przed agresją Putina w punktach pomocy organizowanych przez samorządy, czy organizacje pomocowe, ale przede wszystkim w polskich domach. Skala tej gościny, jakiej udzieliliśmy potrzebującym sąsiadom, zadziwiła świat.

Ale pomoc nadal jest potrzebna, i pewnie jeszcze długo będzie. Jak podaje Polska Akcja Humanitarna, blisko 15 mln osób pilnie potrzebuje pomocy organizacji humanitarnych - wśród nich znajduje się kilka milionów uchodźców wewnętrznych. Szacuje się, że aż 10 proc. ukraińskich domów zostało zniszczonych, a odbudowa kraju zajmie nawet dekadę.

Szacuje się, że aż 10 proc. ukraińskich domów zostało zniszczonychPolska Akcja Humanitarna

- Zapewnienie pomocy tu i teraz jest dla nas priorytetem, ale musimy myśleć o kolejnych latach - mówi Mathew Schraeder, dyrektor PAH w Ukrainie. - To maraton, nie sprint. Nie ukończymy go bez wsparcia Polaków - odbudowa życia po wojnie nie potrwa jeden dzień i wymaga współpracy nas wszystkich: ludzi, organizacji, rządów - podkreśla.

ZOBACZ TEŻ: Kolejny atak na Ukrainę. W Odessie zginęły trzy osoby

Pomoc dla Ukrainy. Polska Akcja Humanitarna

Jak wyglądała pomoc w ciągu ostatnich dwóch lat z perspektywy organizacji, które się nią zajmują? Koszt pomocy Polskiej Akcji Humanitarnej w Ukrainie tylko w 2022 roku wyniósł blisko 49,2 mln zł (raport PAH dot. pomocy Ukrainie za 2023 rok jest w przygotowaniu - red.). Od 2022 roku do dziś PAH dotarł z pomocą do ponad 600 tys. osób w Ukrainie. Jak wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl Magdalena Irzycka z PAH, są to dane szacunkowe - dokładne są trudne do wskazania ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację. PAH dociera w Ukrainie tam, gdzie potrzeby są największe, zapewniając wsparcie finansowe, psychologiczne, prawne. Dostarcza też czystą wodę, podstawowe artykuły higieniczne i żywność, wspiera remonty domów i instytucji oraz pomaga ofiarom ostrzałów.

PAH o wojnie w Ukrainie: Blisko 15 mln osób pilnie potrzebuje pomocy organizacji humanitarnychPolska Akcja Humanitarna

Koszt pomocy PAH dla uchodźców z Ukrainy w Polsce w 2022 roku przekroczył 66,6 mln zł. W pierwszym roku rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na naszego wschodniego sąsiada PAH dotarł z pomocą do blisko 1 ,2 mln osób z Ukrainy, które przybyły do Polski.

Działalność Polskiej Akcji Humanitarnej można wesprzeć, dokonując wpłat na stronie PAH, na stronie zbiórki PAH w serwisie siepomaga.pl lub robiąc przelew na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "Wpłacam na PAH".

Pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku wojnyPolska Akcja Humanitarna

ZOBACZ TEŻ: USA nałożą nowe sankcje na Rosję. Obejmą ponad 500 podmiotów

Pomoc dla Ukrainy. Polski Czerwony Krzyż

W ciągu ostatnich dwóch lat pomoc Ukrainie i uchodźcom niósł również Polski Czerwony Krzyż. W tym czasie pomoc od PCK otrzymało - w różnych formach - 1,8 mln Ukraińców. Wartość udzielonej pomocy przekroczyła 304 mln zł. Jak dotąd PCK zrealizował w Ukrainie 965 transportów humanitarnych, dostarczając produkty spożywcze, higieniczne oraz medyczne, a także potrzebne urządzenia, takie jak przemysłowe agregatory prądu, pozwalające działać szkołom i szpitalom.

Działania w ramach akcji #napomocUkrainiePolski Czerwony Krzyż

Na wsparcie na terenie Polski w pierwszych miesiącach konfliktu składała się głównie pomoc materialna, finansowa i żywnościowa. Wsparcie finansowe otrzymało w Polsce prawie 100 tys. ukraińskich rodzin. Obecnie - jak wskazuje PCK - najważniejsza stała się pomoc długofalowa. Jej cel to wspieranie działań na rzecz integracji osób z Ukrainy i Polski.

PCK prowadzi Centra Integracji, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą między innymi uczęszczać na kursy zawodowe i językowe, zdobywać uprawnienia i podwyższać kwalifikacje. Polski Czerwony Krzyż udziela także pomocy psychologicznej - stacjonarnie i telefonicznie. Obecnie 99,2 proc. dzwoniących na infolinię psychologiczną PCK, to Ukraińcy mieszkający w Polsce. Dzięki Międzynarodowemu Ruchowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, pomoc psychologiczną otrzymało do tej pory 1,2 mln Ukraińców. 

Darowizny na rzecz akcji #napomocUkrainie można przekazywać na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża.

ZOBACZ TEŻ: ISW: zachodniej pomocy nie ma, Rosja rozpoczęła natarcie na trzech odcinkach jednocześnie

Pomoc dla Ukrainy. Caritas Polska

Caritas Polska dotarł z pomocą do ponad miliona osób w Polsce i Ukrainie. W ubiegłym roku tylko z programu Paczka dla Ukrainy skorzystało 270 tys. osób. Organizacja podaje, że wartość pomocy przekazanej do Ukrainy w 2023 roku wyniosła 61 mln zł, a wartość pomocy przekazanej w Polsce osobom z Ukrainy w tym samym roku - 87 mln zł. "Dwa lata wojny zmieniły nasze odczucia, informacje z frontu spowszedniały. Ale wojna w Ukrainie trwa i zbiera śmiertelne żniwo" - podkreśla Caritas w rocznicę rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada. To, co na początku budziło grozę i przerażenie, powoli stało się codziennością. - Wojna, trochę już spowszedniała, chociaż nie powinna. Nie powinno tak być, że ona gdzieś odchodzi na dalszy plan - apeluje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wojna to odwrotność normalności, nie może być codziennością. - Myślę, że bardzo ważne jest to, żebyśmy byli ciągle solidarni z narodem ukraińskim i z uchodźcami w Polsce (…) Musimy pamiętać o tym, że ta wojna nie może "się znudzić". Nie możemy stać się ludźmi obojętnymi, bo pomoc, która dociera do najbardziej potrzebujących jest po prostu konieczna i to jest nasze zadanie. - dodaje dyrektor Caritas Polska. Ludzie w Ukrainie potrzebują wsparcia, na niektórych etapach może nawet bardziej niż na samym początku. - My widzimy te obrazy przede wszystkim z dużych miast. O wiele gorzej jest w mniejszych miejscowościach. Tam jest potrzebne po prostu wszystko - wyjaśnia ks. Marcin Iżycki.

Działania na rzecz pomocy Ukrainie można wesprzeć, wpłacając środki na stronie Caritas Polska, wybierając przelew tradycyjny na konto o numerze 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 tytułem wpłaty UKRAINA lub robiąc przelew BLIK na telefon o treści UKRAINA przesłany pod numer +48 668 070 000.

Pomoc dla Ukrainy. Grupa Awangarda

Wyjątkową formę pomocy zapewnia grupa Awangarda. Jak czytamy na stronie zrzutka.pl to działający od samego początku wojny zespół medyków przyfrontowych, który ratuje życie ukraińskich żołnierzy narażając jednocześnie swoje. Zbierają m.in. na karetki z napędem na cztery koła do ewakuacji w strefie przyfrontowej oraz ich serwis, pickupy do ewakuacji w strefie przyfrontowej, ochronę osobistą ratowników, lekarzy i wolontariuszy, ciepłą odzież i buty, śpiwory oraz sprzęt do bytowania na zewnątrz w ciężkich warunkach, drobny sprzęt tj. latarki, optyka, wyposażenie osobiste wojskowe i szpitalne środki medyczne, czy podniesienie kwalifikacji nowych członków zespołu.

Grupę Awangarda można wspomóc na stronie Zrzutka.pl

ZOBACZ TEŻ W TVN24 GO - reportaż o Grupie Awangarda "Droga do piekła"

Pomoc dla Ukrainy. Pomagam.pl

Fundacja Pomagam.pl dokładnie dwa lata temu uruchomiła zbiórkę "Solidarni z Ukrainą". W ciągu pierwszej doby zebrała ona milion złotych. Dziś zbiórka ma na koncie ponad 13 mln złotych i wsparło ją w sumie 90 tys. darczyńców. Jak podaje Pomagam.pl, wszystkie środki zostały przekazane organizacjom działającym na rzecz Ukrainy zarówno na terenach wojny, jak i pomagającym uchodźcom rozpocząć nowe życie w Polsce. 

Zbiórkę "Solidarni z Ukrainą" nadal można wesprzeć na stronie Pomagam.pl.

Serwis do zakładania darmowych zbiórek pieniędzy szacuje, że od wybuchu wojny Polacy wpłacili w sumie ok. 50 mln złotych na zbiórki prowadzone dla Ukrainy w serwisie Pomagam.pl, co pokazuje skalę niesionej pomocy. Jednak, jak podkreśla sam serwis, ta liczba może być jeszcze wyższa ze względu na trudności w oszacowaniu realnej, konkretnej kwoty przekazanej Ukrainie. 

ZOBACZ TEŻ: Zamrożone rosyjskie aktywa generują miliardy zysków. Unia decyduje, co zrobić z tymi pieniędzmi

Pomoc dla Ukrainy. Fundacja Otwarty Dialog

Fundacja Otwarty Dialog od 24 lutego 2022 roku dostarczyła do Ukrainy blisko 78 tys. sztuk sprzętu obronnego i ratującego życie oraz pomogła ponad 27 tys. osób, relokowała 11 tys., a 11 tys. zapewniła dom w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch lat fundacja pomagała osobom z Ukrainy w znalezieniu pracy, zapewniała także pomoc psychologiczną. Wartość pomocy przekazanej przez Fundację Otwarty Dialog przekroczyła już 40 mln zł, w tym 5 mln zł zebrane na publicznych zbiórkach na portalu Zrzutka.pl.

Działania Fundacji Otwarty Dialog na rzecz Ukrainy można wesprzeć na stronach zbiórek: Pomoc Ukrainie oraz Wesprzyj Domy SamoDzielnych Matek z Ukrainy.

To tylko część działań polskich organizacji dla potrzebujących wsparcia Ukraińców. Kancelaria Premiera prowadzi stronę internetową, na której również można znaleźć różne formy pomocy, wraz z informacją, jak dołożyć do niej również swoją cegiełkę.

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Polska Akcja Humanitarna

Pozostałe wiadomości

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Kirgistan wystosował notę protestacyjną w związku z incydentem, do jakiego doszło w Moskwie - poinformowało w piątek MSZ w Biszkeku. Chodzi o wtargnięcie rosyjskiej policji do domu radcy kirgiskiej ambasady.

Rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty

Rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty

Źródło:
PAP, WczK-OGPU, tvn24.pl

Z terytorium Libanu w piątek wieczorem wystrzelono w kierunku Izraela około 40 pocisków - poinformowały izraelskie siły zbrojne. Do ataku przyznała się libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah, wspierana przez Iran.

Hezbollah wystrzelił w kierunku Izraela około 40 rakiet

Hezbollah wystrzelił w kierunku Izraela około 40 rakiet

Źródło:
PAP

Łukasz Mejza (klub PiS) z mównicy sejmowej powiedział, że to on był "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym, na którą skarżyli się mieszkańcy. Mówił, że jest "oburzony" krytyką za przywracanie tradycji, polegającej na "na wspólnym, chóralnym śpiewaniu polskich patriotycznych piosenek, przeplatanych nieco bardziej humorystyczno-biesiadnym repertuarem".

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Źródło:
tvn24.pl

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Działdowa zatrzymali w piątek 28-letnią kobietę, której przedstawiono zarzut zbezczeszczenia zwłok. Zatrzymanie ma związek ze znalezieniem dzień wcześniej w sortowni śmieci ciała noworodka.

Ciało noworodka w sortowni śmieci. Zatrzymano kobietę

Ciało noworodka w sortowni śmieci. Zatrzymano kobietę

Źródło:
PAP

Ministra edukacji Barbara Nowacka odpowiedziała na pismo rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka, w którym zgłasza on wątpliwość co do terminu ogłoszenia wyników tegorocznych matur. Nastąpi to w tym roku zbyt późno w stosunku do terminarza rekrutacji na uczelnie wyższe w m.in. Danii i Szwecji - podkreśla RPO. Szefowa MEN wskazała m.in. na czasochłonność procesu sprawdzania matur oraz możliwość wystawienia w tej sprawie specjalnego zaświadczenia. Ministerstwo zwróciło się też do m.in. do ambasadorów Szwecji i Danii z prośbą o uwzględnienie możliwości późniejszego złożenia dokumentów przez polskich maturzystów.

Wątpliwości wokół terminów ogłaszania wyników tegorocznych matur. Ministra edukacji odpowiada RPO

Wątpliwości wokół terminów ogłaszania wyników tegorocznych matur. Ministra edukacji odpowiada RPO

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny w piątek opublikował ostrzeżenia przed trzema partiami herbat różnych marek. W dwóch przypadkach stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, a w jednym przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu.

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Źródło:
tvn24.pl

Mateusz Morawiecki w piątek zagłosował za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu dotyczącego powrotu do kompromisu aborcyjnego. Tymczasem jeszcze niedawno mówił, że "zawsze był zwolennikiem kompromisu aborcyjnego". Niedługo po głosowaniu były premier wytłumaczył swoje głosowanie "omyłką".

Morawiecki tłumaczy się po głosowaniu w sprawie aborcji. "Omyłkowo zagłosowałem"

Morawiecki tłumaczy się po głosowaniu w sprawie aborcji. "Omyłkowo zagłosowałem"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Pocztowy - to banki, w których w najbliższych dniach zaplanowano prace serwisowe. Klienci muszą przygotować się na utrudnienia.

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Panie premierze, macie większość? - zapytała reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska szefa rządu Donalda Tuska wchodzącego do Sejmu, przed rozpoczynającym się dziś o godzinie 14 blokiem głosowań. Premier niemal nie mógł mówić.

Reporterka "Faktów" TVN: panie premierze, macie większość? Tusk: straciłem głos

Reporterka "Faktów" TVN: panie premierze, macie większość? Tusk: straciłem głos

Źródło:
TVN24

Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego został wykluczony z szeregów stowarzyszenia przez sprzedaż czekana, który należał do zmarłej dziewczyny. - To najwyższa kara, jaką możemy zastosować - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Mieczysław Ziach, zastępca naczelnika TOPR.

Ratownik sprzedał czekan zmarłej turystki. Został wyrzucony z TOPR

Ratownik sprzedał czekan zmarłej turystki. Został wyrzucony z TOPR

Źródło:
tvn24.pl, "Tygodnik Podhalański"

Polskie MSZ ostrzega podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu. W komunikacie resortu wskazano, że "nie można wykluczyć" eskalacji zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu regionu.

MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych"

MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych"

Źródło:
PAP

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

W czasie piątkowej dyskusji na temat zmiany prawa aborcyjnego doszło w Sejmie do spięcia pomiędzy Adamem Gomołą i Jarosławem Kaczyńskim. - Zamiast zamawiać sobie obiady u pani magister Przyłębskiej, zamówił pan sobie wyrok skazujący kobiety na zmuszanie do heroizmu - mówił Gomoła do prezesa PiS. W odpowiedzi Kaczyński oskarżył go o rozpowszechnianie "goebbelsowskiej propagandy".

Spięcie prezesa PiS z najmłodszym posłem. Oskarżenia o "goebbelsowską propagandę"

Spięcie prezesa PiS z najmłodszym posłem. Oskarżenia o "goebbelsowską propagandę"

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie zdecydowali o skierowaniu wszystkich czterech projektów w sprawie aborcji do dalszych prac. Większość parlamentarna odrzuciła w piątkowych głosowaniach wnioski PiS i Konfederacji aby natychmiast zakończyć prace nad zmianami liberalizującymi zasady dokonywania aborcji w Polsce.

Sejm zagłosował w sprawie aborcji

Sejm zagłosował w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24, PAP

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

W nocy ze środy na czwartek w hotelu sejmowym odbyła się głośna impreza z udziałem posłów. Jej hitem miała być przeróbka utworu zespołu Myslovitz, która nawiązuje do skandalu z udziałem Grzegorza Brauna z Konfederacji. - Byłem tam tylko przez chwilę. Czy głośno śpiewałem? Nie - powiedział "Super Expressowi" poseł klubu PiS Kamil Bortniczuk.

"Dzika impreza" i piosenka o Grzegorzu Braunie w hotelu sejmowym

"Dzika impreza" i piosenka o Grzegorzu Braunie w hotelu sejmowym

Źródło:
"Super Express", tvn24.pl
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Joaquín Guzmán, były baron narkotykowy znany jako "El Chapo", prosi o pozwolenie na odwiedziny żony. Napisał w tej sprawie odręczny list do sędziego, którego treść przytaczają amerykańskie media. Wieloletni przywódca meksykańskiego kartelu z Sinaloa odbywa karę dożywotniego więzienia w więzieniu w Kolorado.

El Chapo pisze list do sędziego. "Przepraszam, że ponownie zawracam panu głowę"

El Chapo pisze list do sędziego. "Przepraszam, że ponownie zawracam panu głowę"

Źródło:
ABC News, tvn24.pl

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich mają dość nadmiernej turystyki. W piątek na wyspach rozpoczął się strajk głodowy, który ma zwrócić uwagę na problemy windowania cen i niszczenia środowiska naturalnego. Zjawiska te, zdaniem mieszkańców, są konsekwencją rosnącej liczby osób co roku odwiedzających Wyspy Kanaryjskiej.

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Źródło:
CNN, Euronews

Jak przedstawiciele pokolenia Z widzą swoją przyszłość? Między innymi o to zapytali młodych Polaków autorzy raportu "Gen Z o sobie i otaczającym ich świecie. Jakie są polskie zetki?". Rodzina dla nich "nie stanowi ultrapriorytetu", inne wartości stawiają wyżej.

Ślub, dzieci, kariera? Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość

Ślub, dzieci, kariera? Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość

Źródło:
TVN24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Patrzeć na ręce politykom i nie lekceważyć roli sztucznej inteligencji. Fact-checkerzy i eksperci opisujący dezinformację dyskutują o największych wyzwaniach mediów i edukacji. Komentują również drugą edycję raportu "Dezinformacja oczami Polaków. Edycja 2024". Do serwisów fact-checkingowych apelują o lepszą komunikację, a do całego społeczeństwa o stawianie na edukację medialną.

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

Źródło:
Konkret24