Zamrożone rosyjskie aktywa generują miliardy zysków. Unia decyduje, co zrobić z tymi pieniędzmi

Źródło:
CNN
Tusk: Dzisiaj potrzebujemy wzmocnić naszą jedność wokół Ukrainy. Tutaj nie ma miejsca na kompromis
Tusk: Dzisiaj potrzebujemy wzmocnić naszą jedność wokół Ukrainy. Tutaj nie ma miejsca na kompromisTVN24
wideo 2/4
Tusk: Dzisiaj potrzebujemy wzmocnić naszą jedność wokół Ukrainy. Tutaj nie ma miejsca na kompromisTVN24

Zamrożone rosyjskie aktywa, które znajdują się na europejskich kontach, generują miliardy dolarów zysków w postaci odsetek. Można je skierować na pomoc Ukrainie, chociażby w odbudowie zniszczonej przez wojnę gospodarki. Unia Europejska podjęła właśnie krok, który umożliwia takie rozwiązanie - podaje CNN.

Po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku zachodnie państwa zamroziły prawie połowę zagranicznych aktywów pochodzących z Moskwy - około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro ulokowano w Unii Europejskiej - głównie w Euroclear, instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom.

Przywódcy UE uzgodnili w czwartek kluczowy pakiet finansowania dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro i zbliżyli się do sfinalizowania planu wykorzystania zysków gromadzących się na rachunkach Euroclear.

W oświadczeniu wydanym na zakończenie szczytu przywódcy UE stwierdzili, że "mogą zostać wygenerowane potencjalne dochody… w związku z wykorzystaniem nadzwyczajnych dochodów posiadanych przez podmioty prywatne, pochodzących bezpośrednio z unieruchomionych aktywów Centralnego Banku Rosji".

Sankcje zamroziły środki

Belgijska spółka Euroclear ujawniła w czwartek, że zarobiła 5,2 miliarda euro odsetek od dochodów wygenerowanych przez rosyjskie aktywa, które są objęte sankcjami od czasu ich zamrożenia przez UE i G7 w 2022 roku.

"Liczba sankcji i kontrsankcji wprowadzonych od lutego 2022 r. jest bezprecedensowa i nadal ma znaczący wpływ na codzienną działalność Euroclear" – stwierdziła grupa w oświadczeniu.

Unia Europejska i jej sojusznicy są zdecydowani włączyć Rosję do kolosalnego rachunku za odbudowę Ukrainy, szacowanego rok temu przez Bank Światowy na 411 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady.

Jedna z propozycji Komisji Europejskiej zakłada wykorzystanie specjalnej opłaty w celu pobrania nieoczekiwanych dochodów z odsetek, które następnie wpłacane byłyby do budżetu UE na odbudowę Ukrainy.

Plan ten został opóźniony ze względów prawnych i finansowych, a niektóre państwa członkowskie UE i Europejski Bank Centralny obawiały się, że nawet staranne ukierunkowane środków może stać w sprzeczności z prawem międzynarodowym i zachwiać zaufaniem do euro, jako drugiej co do wielkości waluty rezerwowej na świecie. UE starała się przeciwstawić nielegalność inwazji Rosji poprzez własne ścisłe przestrzeganie praworządności.

Jak powiedział CNN jeden z unijnych dyplomatów kraje członkowskie UE zasadniczo zgodziły się na wykorzystanie tych nieoczekiwanych dochodów z odsetek, chociaż szczegóły praktycznego wykonania tej operacji muszą jeszcze zostać dopracowane. Prawnicy pracują nad tekstem umowy, zanim zostanie ona przedstawiona państwom członkowskim UE do ostatecznego zatwierdzenia.

Odsetki z rosyjskich pieniędzy rosną

W swoim rachunku zysków i strat spółka Euroclear – która rozlicza transakcje transgraniczne i zabezpiecza aktywa o wartości około 40 bilionów euro – stwierdziła, że ​​koncentruje się na "minimalizowaniu potencjalnego ryzyka prawnego i operacyjnego", które może wynikać z propozycji urzędników UE przekazania pieniędzy Ukrainie.

Euroclear podało, że stan środków pieniężnych w jego bilansie wzrósł rok do roku o 38 miliardów euro - do 162 miliardów euro, do czego przyczyniły się płatności związane z zamrożonymi rosyjskimi aktywami, w tym obligacjami. Płatności te obejmują na przykład odsetki płacone od obligacji, czy też wpływy generowane przez papiery wartościowe, których termin ważności dobiegł końca i są ponownie inwestowane.

W normalnych okolicznościach płatności te zostałyby dokonane na rosyjskie rachunki bankowe, ale zostały zablokowane przez sankcje i generują ogromne kwoty odsetek – tym bardziej, jeśli pod uwagę weźmie się niedawną falę podwyżek stóp procentowych.

Jak zauważa CNN obecnie Euroclear jest uwikłany w kilka postępowań prawnych dotyczących sankcji – prawie wyłącznie przed sądami rosyjskimi – ponieważ powodowie starają się uzyskać dostęp do aktywów zablokowanych w jej księgach. Spółka oświadczyła, że ​​w dalszym ciągu zatrzymuje zyski związane z tymi aktywami "do czasu wydania dalszych wytycznych dotyczących podziału takich zysków lub zarządzania nimi".

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: CNN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

ChatGPT pojawił się nagle i zawojował nie tylko internet, ale także naszą wyobraźnię. Temat sztucznej inteligencji, jeszcze do niedawna tak odległy, stał się codziennością. Jednak nie jesteśmy skazani na rozwiązania zza oceanu. W Polsce powstały już trzy alternatywy dla niego - Trurl, Qra i Bielik, a czwarty, który ma być największy, jest w drodze.

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Polacy nie gęsi i swój ChatGPT mają. A nawet kilka

Źródło:
tvn24.pl

Dziś wjazd do lasu pojazdem silnikowym, tam gdzie nie wolno, może zakończyć się karą w wysokości od 20 do 500 złotych. W skrajnych przypadkach, kiedy zniszczona zostanie przyroda, mandat od straży leśnej czy też policji może się zwiększyć do 1000 złotych. Pojawił się jednak pomysł zaostrzenia tych kar. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

Źródło:
TVN Turbo

100 złotych za wydanie prawa jazdy. Tyle płacimy w urzędach od przeszło dekady. W międzyczasie sporo się zmieniło. Ministerstwo Infrastruktury zauważa sprawę i nie wyklucza, że jeśli już podniesienie stawek by nastąpiło, to mogłoby ono objąć więcej dokumentów. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Ta opłata nie zmieniła się od ponad dekady. Czy za wydanie dokumentów zapłacimy więcej?

Ta opłata nie zmieniła się od ponad dekady. Czy za wydanie dokumentów zapłacimy więcej?

Źródło:
TVN Turbo

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zakazał wprowadzenia na polski rynek ponad 20 ton malin importowanych z Ukrainy - podał w sobotę w mediach społecznościowych Inspektorat.

"Pleśń i nietypowa barwa". Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu

"Pleśń i nietypowa barwa". Mrożone maliny niedopuszczone do obrotu

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia chipsów olejem termalnym. Inspektorat został poinformowany o prowadzonym przez producenta Intersnack Poland wycofaniu określonych partii chipsów.

Zanieczyszczone chipsy. Wycofano kilkadziesiąt partii

Zanieczyszczone chipsy. Wycofano kilkadziesiąt partii

Źródło:
PAP

Holenderski statek cargo osiadł na mieliźnie w kanale Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca w pobliżu Montrealu, blokując drogę innym statkom - podały w piątek kanadyjskie media. To ważna trasa handlowa między Atlantykiem a Wielkimi Jeziorami.

Statek cargo zablokował ważną trasę handlową

Statek cargo zablokował ważną trasę handlową

Źródło:
PAP

Opłaty za żłobki rosną w kolejnych miastach, i to skokowo, co powoduje zrozumiały niepokój wśród rodziców. Tymczasem założenie jest takie, że sfinansuje je nowy rządowy program "Aktywny rodzic". - Co do zasady jest bardzo dobry - mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. - Ma wspierać rodziców, ale też samorządy - wyjaśnia.

Burza w sprawie podwyżek. "Tak nie powinno być"

Burza w sprawie podwyżek. "Tak nie powinno być"

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty duże firmy energetyczne mają obowiązek oferować tak zwane dynamiczne taryfy. Jak wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Magdalena Dąbrowska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki, w ich przypadku "cena energii będzie się zmieniać wraz z wahaniami cen na Towarowej Giełdzie Energii". Jest to zatem alternatywna dla obecnie dostępnych taryf ze stałą stawką za prąd.

Nowy obowiązek firm energetycznych

Nowy obowiązek firm energetycznych

Źródło:
tvn24.pl

Czternasta emerytura niebawem zasili portfele emerytów i rencistów. Część otrzyma świadczenie już w przyszłym tygodniu - na koniec sierpnia. Jednocześnie maleje liczba seniorów uprawnionych do świadczenia. - Ustalenie zamrożonego kryterium jest ogromnym i fundamentalnym błędem - ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl dr Tomasz Lasocki z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Na dodatek jego zdaniem problemów z czternastą emeryturą jest więcej.

Pułapki czternastej emerytury. "Fundamentalny błąd"

Pułapki czternastej emerytury. "Fundamentalny błąd"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano natomiast wygraną drugiego stopnia w wysokości niemal trzech milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 23 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Zadłużona na ponad miliard dolarów firma kosmetyczna Avon Products Inc. (API) złożyła wniosek o upadłość - poinformował amerykański "Forbes", zwracając uwagę na setki pozwów, w których podnoszono, że talk zawarty w niektórych produktach był zanieczyszczony azbestem, czemu firma zaprzecza. "Zarówno temat upadłości, jak i pozwów sądowych w USA dotyczących talku, odnoszą się wyłącznie do spółki holdingowej Avon Products, Inc. (API), działającej w Ameryce Północnej" - wyjaśnia Avon Cosmetics Poland.

Wniosek o upadłość. Polska spółka komentuje

Wniosek o upadłość. Polska spółka komentuje

Źródło:
PAP

Nie może być tak, że przesyłają klientowi faktury na horrendalną kwotę po kilku latach bez informacji, bez wyjaśnień - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Izabela Bobrowska, mieszkanka Konina. Pod koniec kwietnia dostała od sprzedawcy prądu osiemnaście dodatkowych faktur za ubiegłe lata, bo - jak napisała spółka - "stwierdzone zostały błędy" w podłączeniu licznika. Firma za zamieszanie przeprasza, ale przypomina jednocześnie, że to korekta rozliczeń uwzględniająca faktyczne zużycie prądu przez klientkę.

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia przestępstwa, polegającego na wyrządzeniu spółce szkody w wielkich rozmiarach. Zawiadomienie dotyczy między innymi nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej - poinformowała w piątek spółka. Jak wyjaśniono, "zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania fundacji".

Zmuszeni do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację. Jest zawiadomienie

Zmuszeni do milionowych wpłat na kontrowersyjną fundację. Jest zawiadomienie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Chińska platforma sprzedażowa Shein poinformowała, że w zakładach jej dostawców wykryto dwa przypadki zatrudniania dzieci - podaje BBC. Po licznych kontrowersjach i krytyce, Shein zaostrzył w ostatnim czasie kontrole nad swoimi partnerami biznesowymi.

Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia

Wykorzystywano pracę dzieci. Gigant e-handlu ujawnia

Źródło:
BBC

Średnio 6,2 procent droższe niż przed rokiem są szkolne wyprawki. O 15 procent więcej zapłacić trzeba za artykuły papiernicze, jak bloki czy zeszyty. Ale jednocześnie o 18 procent wzrosła liczba promocji - zauważa w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Wyprawka dla dziecka wydrenuje kieszenie

Wyprawka dla dziecka wydrenuje kieszenie

Źródło:
PAP

Jest drogo i to bardzo. Portal Rynekpierwotny.pl przygotował zestawienie, które pokazuje, ile metrów kwadratowych nowego mieszkania można kupić za miesięczną średnią pensję w 17 miastach. I to nie napawa optymizmem. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

W Warszawie niewiele ponad pół metra, w Zielonej Górze prawie metr. Na ile mieszkania nas stać?

Źródło:
PAP

W niedzielę 25 sierpnia sklepy będą otwarte. Kolejne dwie niedziele handlowe będą 15 i 22 grudnia. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów, dopuszczającym dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Zbliża się wyjątkowa niedziela. Na kolejną taką trzeba będzie długo czekać

Źródło:
PAP

Około 3,2 miliona numerów telefonów i identyfikatorów użytkowników WhatsApp w Belgii zostało wystawionych na sprzedaż na forum w dark webie. Stwarza to niebezpieczeństwo różnych cyberataków, w tym oszustw finansowych - podał w czwartek portal Brussels Times.

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Źródło:
PAP