Zamrożone rosyjskie aktywa generują miliardy zysków. Unia decyduje, co zrobić z tymi pieniędzmi

Źródło:
CNN
Tusk: Dzisiaj potrzebujemy wzmocnić naszą jedność wokół Ukrainy. Tutaj nie ma miejsca na kompromis
Tusk: Dzisiaj potrzebujemy wzmocnić naszą jedność wokół Ukrainy. Tutaj nie ma miejsca na kompromisTVN24
wideo 2/4
Tusk: Dzisiaj potrzebujemy wzmocnić naszą jedność wokół Ukrainy. Tutaj nie ma miejsca na kompromisTVN24

Zamrożone rosyjskie aktywa, które znajdują się na europejskich kontach, generują miliardy dolarów zysków w postaci odsetek. Można je skierować na pomoc Ukrainie, chociażby w odbudowie zniszczonej przez wojnę gospodarki. Unia Europejska podjęła właśnie krok, który umożliwia takie rozwiązanie - podaje CNN.

Po napaści Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku zachodnie państwa zamroziły prawie połowę zagranicznych aktywów pochodzących z Moskwy - około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro ulokowano w Unii Europejskiej - głównie w Euroclear, instytucji finansowej, która zapewnia bezpieczeństwo aktywów bankom, giełdom i inwestorom.

Przywódcy UE uzgodnili w czwartek kluczowy pakiet finansowania dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro i zbliżyli się do sfinalizowania planu wykorzystania zysków gromadzących się na rachunkach Euroclear.

W oświadczeniu wydanym na zakończenie szczytu przywódcy UE stwierdzili, że "mogą zostać wygenerowane potencjalne dochody… w związku z wykorzystaniem nadzwyczajnych dochodów posiadanych przez podmioty prywatne, pochodzących bezpośrednio z unieruchomionych aktywów Centralnego Banku Rosji".

Sankcje zamroziły środki

Belgijska spółka Euroclear ujawniła w czwartek, że zarobiła 5,2 miliarda euro odsetek od dochodów wygenerowanych przez rosyjskie aktywa, które są objęte sankcjami od czasu ich zamrożenia przez UE i G7 w 2022 roku.

"Liczba sankcji i kontrsankcji wprowadzonych od lutego 2022 r. jest bezprecedensowa i nadal ma znaczący wpływ na codzienną działalność Euroclear" – stwierdziła grupa w oświadczeniu.

Unia Europejska i jej sojusznicy są zdecydowani włączyć Rosję do kolosalnego rachunku za odbudowę Ukrainy, szacowanego rok temu przez Bank Światowy na 411 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady.

Jedna z propozycji Komisji Europejskiej zakłada wykorzystanie specjalnej opłaty w celu pobrania nieoczekiwanych dochodów z odsetek, które następnie wpłacane byłyby do budżetu UE na odbudowę Ukrainy.

Plan ten został opóźniony ze względów prawnych i finansowych, a niektóre państwa członkowskie UE i Europejski Bank Centralny obawiały się, że nawet staranne ukierunkowane środków może stać w sprzeczności z prawem międzynarodowym i zachwiać zaufaniem do euro, jako drugiej co do wielkości waluty rezerwowej na świecie. UE starała się przeciwstawić nielegalność inwazji Rosji poprzez własne ścisłe przestrzeganie praworządności.

Jak powiedział CNN jeden z unijnych dyplomatów kraje członkowskie UE zasadniczo zgodziły się na wykorzystanie tych nieoczekiwanych dochodów z odsetek, chociaż szczegóły praktycznego wykonania tej operacji muszą jeszcze zostać dopracowane. Prawnicy pracują nad tekstem umowy, zanim zostanie ona przedstawiona państwom członkowskim UE do ostatecznego zatwierdzenia.

Odsetki z rosyjskich pieniędzy rosną

W swoim rachunku zysków i strat spółka Euroclear – która rozlicza transakcje transgraniczne i zabezpiecza aktywa o wartości około 40 bilionów euro – stwierdziła, że ​​koncentruje się na "minimalizowaniu potencjalnego ryzyka prawnego i operacyjnego", które może wynikać z propozycji urzędników UE przekazania pieniędzy Ukrainie.

Euroclear podało, że stan środków pieniężnych w jego bilansie wzrósł rok do roku o 38 miliardów euro - do 162 miliardów euro, do czego przyczyniły się płatności związane z zamrożonymi rosyjskimi aktywami, w tym obligacjami. Płatności te obejmują na przykład odsetki płacone od obligacji, czy też wpływy generowane przez papiery wartościowe, których termin ważności dobiegł końca i są ponownie inwestowane.

W normalnych okolicznościach płatności te zostałyby dokonane na rosyjskie rachunki bankowe, ale zostały zablokowane przez sankcje i generują ogromne kwoty odsetek – tym bardziej, jeśli pod uwagę weźmie się niedawną falę podwyżek stóp procentowych.

Jak zauważa CNN obecnie Euroclear jest uwikłany w kilka postępowań prawnych dotyczących sankcji – prawie wyłącznie przed sądami rosyjskimi – ponieważ powodowie starają się uzyskać dostęp do aktywów zablokowanych w jej księgach. Spółka oświadczyła, że ​​w dalszym ciągu zatrzymuje zyski związane z tymi aktywami "do czasu wydania dalszych wytycznych dotyczących podziału takich zysków lub zarządzania nimi".

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: CNN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP