ISW: zachodniej pomocy nie ma, Rosja rozpoczęła natarcie na trzech odcinkach jednocześnie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Opóźnienia w nadaniu Ukrainie zachodniej pomocy umożliwiły Rosji rozpoczęcie działań ofensywnych na kilku odcinkach frontu jednocześnie - ocenia w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Zdaniem amerykańskich ekspertów, celem jest wywarcie presji na siły ukraińskie na kilku kierunkach.

Według analityków ISW, wojska rosyjskie prowadzą obecnie co najmniej trzy operacje ofensywne: wzdłuż granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego (w szczególności na kierunkach kupiańskim i łymańskim), w okolicach Awdijiwki, a także nieopodal wioski Robotyne na zachodzie obwodu zaporoskiego.

Instytut Studiów nad Wojną, który powołuje się na opinie ukraińskich i zachodnich ekspertów, po opuszczeniu przez siły ukraińskie Adwijiwki, ocenia, że opóźnienia w nadaniu Ukrainie zachodniej pomocy w zakresie bezpieczeństwa, w tym amunicji artyleryjskiej i systemów obrony powietrznej, uniemożliwiły obronę tego miasta przed rosyjską ofensywą.

Wywieranie presji na siły ukraińskie

Amerykańscy eksperci wskazują, że krytyczny niedobór uzbrojenia dostarczanego przez Zachód i obawy przed całkowitym zakończeniem amerykańskiej pomocy wojskowej, zmusiły siły ukraińskie do oszczędnego gospodarowania sprzętem wojskowym wzdłuż całej linii frontu. Prawdopodobnie zachęciło to siły rosyjskie do wykorzystania tej sytuacji.

"Rosyjskie dowództwo wojskowe zdaje sobie zapewne sprawę z tego, że pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy od jej partnerów europejskich (w szczególności - obiecane dostawy amunicji artyleryjskiej) zacznie przynosić efekty w perspektywie krótkoterminowej prawdopodobnie (dopiero) przed jesienią 2024 roku" - ocenili eksperci ISW. Jak zauważyli, z tego powodu dowództwo rosyjskie "próbuje wykorzystać odczuwany obecnie przez Ukrainę niedobór amunicji, by wywierać presję na oddziały ukraińskie na całym obszarze walk".

Ofensywa poza Awdijiwką

ISW podaje, że Rosjanie rozpoczęli ofensywę poza zajętą Awdijiwką – na granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego, a także w zachodniej części obwodu zaporoskiego. Rosyjska ofensywa - prognozuje Instytut Studiów nad Wojną - prawdopodobnie uniemożliwi siłom ukraińskim przygotowanie personelu i sprzętu do wznowienia działań kontrofensywnych.

Jednocześnie ISW nie wyklucza, że siłom ukraińskim prawdopodobnie uda się utworzyć nowe linie obronne w pobliżu Awdijiwki, co prawdopodobnie doprowadzi do kulminacji rosyjskiej ofensywy na tym odcinku frontu.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: