USA nałożą nowe sankcje na Rosję. Obejmą ponad 500 podmiotów

Źródło:
Reuters, PAP

Stany Zjednoczone nałożą w piątek sankcje na ponad 500 podmiotów w ramach akcji upamiętniającej drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę - powiedział w czwartek zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo.

- Stany Zjednoczone nałożą setki sankcji na Rosję, ale ważne jest aby pamiętać, że nie tylko Ameryka podejmuje takie działania - powiedział zastępca sekretarza skarbu USA Wally Adeyemo. Jak wyjaśnił, sankcje obejmą ponad 500 rosyjskich podmiotów.

Akcja, podjęta we współpracy z innymi krajami, będzie skierowana do rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, a także do przedsiębiorstw w krajach trzecich, które pomagają Rosji w ułatwieniu dostępu do potrzebnych jej towarów - powiedział Adeyemo.

Dodał, że Waszyngton stara się pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wojnę i śmierć lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

Adeyemo: Kongres musi działać, aby zapewnić Ukrainie potrzebne zasoby i broń

Agencja Reutera przypomniała, że administracja Joe Bidena wyczerpała środki zatwierdzone wcześniej dla Ukrainy, a prośba o dodatkowe fundusze wisi w kontrolowanej przez republikanów Izbie Reprezentantów.

- Sankcje i kontrole eksportu mają na celu spowolnienie Rosji i utrudnienie jej prowadzenia wojny na Ukrainie - wskazał Adeyemo. - Ostatecznie, aby wesprzeć Ukrainę i dać jej możliwość samoobrony, Kongres musi działać - dodał.

Eksperci ostrzegają, że sankcje nie wystarczą, aby powstrzymać ataki Moskwy. - To, co Kongres zrobi, aby przekazać Ukrainie dodatkową pomoc wojskową, będzie miało o wiele większe znaczenie niż cokolwiek innego, co mógłby zrobić na froncie sankcji - powiedział Peter Harrell, były urzędnik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Zamrożą aktywa

Departament Sprawiedliwości USA przekazał również, że Stany Zjednoczone zamierzają skonfiskować rosyjskie zamrożone aktywa o łącznej wartości 700 mln dolarów w ramach polityki sankcji. Departament ogłosił "serię nowych zarzutów, aresztowań i konfiskat wobec siatek przestępczych napędzających rosyjską machinę wojenną".

Prokurator generalny USA Merrick Garland powiedział, że Departament Sprawiedliwości "bardziej niż kiedykolwiek zaangażował się we współpracę z naszymi partnerami na Ukrainie w celu stawienia czoła rosyjskiej agresji".

"Żądamy konfiskaty aktywów o wartości prawie 700 milionów dolarów objętych sankcjami oligarchów i innych pełnomocników rosyjskiego reżimu" - stwierdził Merrick Garland.

Autorka/Autor:asty

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock