"To przypomina zabawę w kotka i myszkę". Przyłębska przekłada terminy, decyzji w sprawie dezubekizacji brak

Źródło:
tvn24.pl, Onet, Gazeta Wyborcza
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego apeluje o dymisję prezes Przyłębskiej
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego apeluje o dymisję prezes PrzyłębskiejFakty TVN
wideo 2/6
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego apeluje o dymisję prezes Przyłębskiej (materiał "Faktów" TVN z 20.11.2019 roku)Fakty TVN

Tak zwaną ustawę dezubekizacyjną uchwalono pod koniec 2016 roku, weszła w życie w 2017, a w 2018 roku warszawski Sąd Okręgowy zwrócił się z pytaniem prawnym o jej przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Prezes Julia Przyłębska pierwszy termin zajęcia się sprawą wyznaczyła na marzec bieżącego roku. Mijają kolejne miesiące, a orzeczenia ciągle nie ma. Zdaniem Onetu, prezes TK zwleka, ponieważ boi się, że sędziowie mogą orzec nie po myśli lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

W 2017 roku weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna (pełna nazwa: Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin).

Na mocy tego aktu prawnego prawie 40 tysiącom byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL - jak szacowano w październiku 2017 roku - obniżono emerytury i renty. Dotyczyło to także tych osób, które pozytywnie przeszły weryfikację i służyły w służbach III Rzeczypospolitej oraz ich rodzin. Do sądów wpłynęło kilka tysięcy spraw emerytowanych funkcjonariuszy, którzy argumentowali, że w sposób nielegalny zabrano im pieniądze. Na tej podstawie warszawski Sąd Okręgowy zwrócił się w 2018 roku z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego. Chciał zbadania, czy przepisy ustawy są zgodne między innymi z artykułem 2 i artykułem 30 konstytucji.

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ O USTAWIE DEZUBEKIZACYJNEJ (artykuł z 2017 roku)>>>

Decyzji brak, rozprawa ma się odbyć 6 października

Do tej pory Trybunał - mający orzec w tej sprawie w pełnym składzie sędziowskim, z prezes Julią Przyłębską jako przewodniczącą składu orzekającego - nie odpowiedział na te pytania prawne. Mimo, iż sprawa trafiła do TK w 2018 roku, pierwszy termin rozprawy wyznaczono na marzec bieżącego roku. Mijają miesiące, ale decyzji nadal nie ma. Jak wynika z wokandy na stronie Trybunału Konstytucyjnego, dwie rozprawy odbyły się się w lipcu i sierpniu. Według "Gazety Wyborczej", w wakacje udało się przesłuchać strony.

Onet i "Gazeta Wyborcza" twierdzą, że kolejna rozprawa dotycząca ustawy dezubekizacyjnej miała się odbyć w piątek 11 września i w ostatniej chwili została przeniesiona na 6 października. Taki też termin widnieje obecnie na stronie TK.

"To już przypomina zabawę w kotka i myszkę"

"To już przypomina zabawę w kotka i myszkę" - ocenia jeden z byłych funkcjonariuszy, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Zdzisław Czarnecki, szef Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, w rozmowie z dziennikiem zwraca uwagę, że dopiero po decyzji TK będzie można składać odwołania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. "Wiemy, że przegramy, ale chcemy, by w końcu ten wyrok ogłoszono. Dopiero po decyzji TK będziemy mogli skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. I dopiero tam liczymy na zakwestionowanie ustawy" - wskazuje.

"Przyłębska irytuje nawet sporą grupę sędziów z nadania PiS"

Nie wiadomo, jakie są konkretne powody przedłużania się drogi do wydania orzeczenia w tej sprawie. Według Onetu, chodzi o polityczny kontekst ustawy dezubekizacyjnej. Zdaniem portalu prezes Julii Przyłębskiej zależy na tym, żeby rozstrzygnięcie było po myśli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który chciałby, aby TK odpowiedział sądowi, że ustawa jest zgodna z konstytucją. Przypomina, że prezesa PiS i prezes Trybunału łączą więzi towarzyskie. Kaczyński w maju 2019 roku przyznał, że Julia Przyłębska jest jego "odkryciem towarzyskim" i często lubi bywać u niej w domu.

Julia Przyłębska pomagała Jarosławowi Kaczyńskiemu z założeniem słuchawek
Julia Przyłębska pomagała Jarosławowi Kaczyńskiemu z założeniem słuchawek (wideo z 02.09.2019 roku)

Onet pisze, że do tej pory osoby wybrane do TK głosami PiS w dużej mierze w swojej działalności orzeczniczej kierowały się wskazaniami Przyłębskiej. "Ale przy okazji prac nad ustawą dezubekizacyjną okazało się, że to się powoli kończy. Przyłębska irytuje nawet sporą grupę sędziów z nadania PiS, którzy nie zamierzają dłużej kierować się jej wskazaniami" - twierdzi portal.

Jako "buntowników" w Trybunale Konstytucyjnym wymienia Piotra Pszczółkowskiego, w przeszłości posła PiS, a także Jarosława Wyrembaka. O zarzutach, jakie ten drugi wysuwa pod adresem Julii Przyłębskiej, wielokrotnie informowaliśmy w tvn24.pl. Przytaczaliśmy między innymi sprawę z listopada 2019 roku, kiedy to podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego pytał o organizowanie "nieoficjalnych spotkań" z premierem "w konspiracji przed wieloma Sędziami Trybunału", namawianie do udziału w spotkaniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim czy o dyskredytowanie wszelkich zarzutów podnoszonych wobec jej praktyk.

"To jest kwalifikowane bezprawie". Sędzia TK pisze do prezes Przyłębskiej i chce jej dymisji>>>

Jarosław Wyrembak stawia zarzuty Julii Przyłębskiej. Kropiwnicki komentuje
Jarosław Wyrembak stawia zarzuty Julii Przyłębskiej. Kropiwnicki komentuje (wideo z 5.12.2019 roku)tvn24

"Proceduralne triki" miały prowadzić do umorzenia?

Onet pisze, że "początkowo plan Przyłębskiej na ustawę dezubekizacyjną polegał na doprowadzeniu do umorzenia sprawy, przy zastosowaniu proceduralnych trików". "Choćby tego, że na rozprawach nie pojawiali się przedstawiciele Sądu Okręgowego, który wniósł sprawę do TK. Umorzenie oznaczałoby w praktyce po prostu tyle, że ustawa obowiązuje" - zwraca uwagę.

"Okazało się jednak, że umorzenie popiera mniejszość sędziów - poza Przyłębską byli to dawni kontrowersyjni posłowie PiS Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, a także związani z Przyłębską sędziowie Michał Warciński oraz Bartłomiej Sochański. Taka 'piątka Przyłębskiej' od kilku miesięcy pozwala szefowej TK kontrolować mniejsze składy orzekające. Tyle, że to za mało na pełen skład Trybunału, który sądzi dezubekizację" - wskazuje Onet. Według jego ustaleń, reszta sędziów miałaby sprzeciwiać się umorzeniu sprawy, co - jak przekonuje portal - oznaczałoby "klęskę szefowej Trybunału". Donosi, że Przyłębska rozmawiała o tej ustawie z Kaczyńskim, "który obawia się, że sędziowie mogą ją uznać za niekonstytucyjną".

"Bunt w Trybunale Konstytucyjnym wynika z irytacji tym, co robi Julia Przyłębska">>>

"Do ostatniej chwili Przyłębska liczyła na to, że na rozprawie nie będzie kilku jej przeciwników"

"W tej sytuacji Przyłębska postanowiła zastosować trik i poprzednią rozprawę zwołała na 18 sierpnia, licząc, że części sędziów nie będzie i przy mobilizacji jej stronników uda się zamknąć sprawę po myśli prezesa PiS. Nie udało się - kolejna rozprawa miała się odbyć dziś (w piątek - red.). Ale została odwołana".

Julia Przyłębska "odkryciem towarzyskim" Jarosława Kaczyńskiego
Julia Przyłębska "odkryciem towarzyskim" Jarosława Kaczyńskiego (wideo z 14.05.2019 roku)tvn24

Według informacji zebranych przez Onet, "do ostatniej chwili Przyłębska liczyła na to, że na rozprawie nie będzie kilku jej przeciwników - zachorował sędzia Andrzej Zielonacki, a sędzia Pszczółkowski był na urlopie. Tyle że okazało się, iż zachorował także sędzia Sochański, stronnik Przyłębskiej", na domiar złego "Pszczółkowski gotów był przerwać urlop, by się stawić. Pani prezes wyliczyła, że w takim układzie znów jej przeciwnicy mają większość. Dlatego odwołała rozprawę" - twierdzi Onet.

"Przyczyną kolejnej zwłoki jest konflikt między Przyłębską a jej zastępcą Mariuszem Muszyńskim"

O powodach zwlekania z decyzją dotyczącą obniżenia emerytur dla byłych funkcjonariuszy pisze również piątkowa "Gazeta Wyborcza". Donosi, powołując się na swoje nieoficjalne ustalenia, że "przyczyną kolejnej zwłoki jest konflikt między Przyłębską a jej zastępcą Mariuszem Muszyńskim".

"Czy ja wyglądam na Jamesa Bonda?". Kariera wiceprezesa Trybunału>>>

"Ma on zastrzeżenia do tempa pracy Przyłębskiej - krytykuje ją za to, że Trybunał pod jej kierownictwem przerabia znacząco mniej spraw niż przed przejęciem go przez ludzi PiS" - pisze dziennik.

Dodatkowo "GW" wskazuje, że "w sprawie dezubekizacji Muszyński, który sam wywodzi się ze służb specjalnych, jest zwolennikiem pewnego złagodzenia przepisów". "Chce na przykład, by ustawa nie obejmowała funkcjonariuszy z krótkim stażem, którzy pracę podjęli z końcem lat 80., a potem przeszli pozytywną weryfikację. PiS, a z nim Przyłębska, nie chce o tym słyszeć" - pisze dziennik.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: tvn24.pl, Onet, Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości

W nocy z czwartku na piątek drony zaatakowały szereg obiektów w Kraju Krasnodarskim w Rosji - podały rosyjskie kanały na Telegramie. W pobliżu lotniska wojskowego w mieście Jejsk, skąd startują samoloty zrzucające pociski na Ukrainę, wybuchł pożar.

Atak w rejonie ważnego lotniska wojskowego w Rosji

Atak w rejonie ważnego lotniska wojskowego w Rosji

Źródło:
Ukraińska Prawda, The Moscow Times, tvn24.pl

Gwałtowne burze uderzą w piątek w Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju, przy czym ostrzeżenia najwyższego stopnia na terenie siedmiu województw. Wiatr w porywach ma osiągać prędkość 120 kilometrów na godzinę, możliwy jest grad o średnicy sześciu centymetrów.

Huraganowe porywy wiatru, 6-centymetrowy grad. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Huraganowe porywy wiatru, 6-centymetrowy grad. Ostrzeżenia najwyższego stopnia

Źródło:
IMGW

45-letni mężczyzna został śmiertelnie raniony nożem w Pruchniku (Podkarpacie). W sprawie zatrzymano dwie osoby, w tym jego 38-letnią partnerkę. Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci mężczyzny.

Zmarł 45-latek raniony nożem w obojczyk. Policja zatrzymała dwie osoby

Zmarł 45-latek raniony nożem w obojczyk. Policja zatrzymała dwie osoby

Źródło:
PAP

Fala upałów nęka Włochy, Grecję, Cypr, Rumunię, Serbię, Chorwację i Turcję. Temperatura w wielu miejscach przekracza 40 stopni Celsjusza. Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie na piątek.

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jest granica. To adopcja dzieci czy zrównanie statusu małżeństwa. Ja za tym nie będę głosował - powiedział w TVN24 wicepremier i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do projektu ustawy o związkach partnerskich. Szef MON skomentował też sprawę zatrzymania trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze przy granicy polsko-białoruskiej. Przyznał, że widział nagrania z tego zdarzenia i są one teraz w prokuraturze.

Kosiniak-Kamysz: Jest granica. To adopcja dzieci czy zrównanie statusu małżeństwa

Kosiniak-Kamysz: Jest granica. To adopcja dzieci czy zrównanie statusu małżeństwa

Źródło:
TVN24

W środę CBA weszło do Rządowego Centrum Legislacji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, realizując zlecenie zajęcia dokumentów. Chodzi o domniemane nielegalne finansowanie kampanii wyborczej byłego szefa RCL, obecnie posła PiS Krzysztofa Szczuckiego.

CBA w Rządowym Centrum Legislacji

CBA w Rządowym Centrum Legislacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Straż Graniczna czeka na wyjaśnienia w sprawie migrantów, których niemiecka policja miała w sobotę przywieźć do Polski przez most łączący Frankfurt nad Odrą i Słubice. - Zdarzenie mogło dotyczyć grupy obywateli Ukrainy - powiedział rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej Andrzej Juźwiak.

Niemieckie media o kolejnych zawróconych migrantach. Straż Graniczna chce wyjaśnień

Niemieckie media o kolejnych zawróconych migrantach. Straż Graniczna chce wyjaśnień

Źródło:
PAP
"Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

"Wszyscy czuliśmy presję, czuliśmy lęk". Teraz oczekiwania są ogromne

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce, w których udział biorą Kanada, Niemcy i Norwegia - poinformował w czwartek szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair. Potwierdził, że temat ten został poruszony podczas spotkania ministrów obrony NATO.

Niemcy zapraszają do nowego sojuszu. "Obrona w Arktyce będzie bardziej istotna niż kiedykolwiek"

Niemcy zapraszają do nowego sojuszu. "Obrona w Arktyce będzie bardziej istotna niż kiedykolwiek"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Joe Bidena wydała zakaz korzystania w USA z rosyjskiego oprogramowania do cyberbezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab. Departament Handlu USA poinformował w czwartek, że oprogramowanie budzi niepokój Waszyngtonu co najmniej od 2017 roku. Zgodnie z rosyjskim prawem rząd w Moskwie ma pełny dostęp do systemów Kaspersky'ego i tym samym do danych wszystkich klientów.

Rosyjskie oprogramowanie zakazane w USA. Działania "kluczowe dla bezpieczeństwa""

Rosyjskie oprogramowanie zakazane w USA. Działania "kluczowe dla bezpieczeństwa""

Źródło:
PAP

Mąż przyznał się do zabójstwa 39-letniej Natalii. Zmarł słynny aktor Donald Sutherland. Hiszpania awansowała do 1/8 finału Euro 2024. CBA weszło do siedziby Rządowego Centrum Legislacji. Zmarł noworodek z poważnymi obrażeniami głowy, jego rodzice i babcia zostali zatrzymani. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek

Źródło:
tvn24.pl

Zimbabwe zostało uznane przez Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) najdroższym krajem Afryki. Wydatki mieszkańców stolicy kraju, Harare, są wyższe niż osób mieszkających we włoskiej Parmie czy w stolicy Chile, Santiago.

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Źródło:
PAP

Słowacka większość parlamentarna przegłosowała kontrowersyjny projekt ustawy likwidującej publiczne media znane jako Radio i TV Słowacji (RTVS). Opozycja nie brała udziału w głosowaniu i wyszła z sali obrad. Słowacka telewizja publiczna przez lata była uznawana za najbardziej wiarygodne źródło informacji w kraju. Projekt zmian w mediach budzi sprzeciw Słowaków. Ulicami Bratysławy przeszło wiele demonstracji antyrządowych.

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Źródło:
PAP

Załoga luksusowego wycieczkowca Insignia uratowała na Oceanie Atlantyckim 68 migrantów. Łodzią rybacką chcieli oni dotrzeć na Wyspy Kanaryjskie. Pięciu osób nie udało się ocalić - poinformowały lokalne władze oraz operator rejsu.

Załoga luksusowego wycieczkowca uratowała 68 migrantów

Załoga luksusowego wycieczkowca uratowała 68 migrantów

Źródło:
PAP

Donald Tusk został laureatem dorocznej nagrody jednego z najważniejszych think tanków zajmujących się sprawami międzynarodowymi - londyńskiego Chatham House.

Donald Tusk laureatem nagrody brytyjskiego think tanku

Donald Tusk laureatem nagrody brytyjskiego think tanku

Źródło:
PAP

Jak wynika z raportu przygotowanego przez rząd Namibii, połowa mieszkańców tego kraju, liczącego 2,8 miliona ludności, stanie w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego w okresie od lipca do września tego roku.

Głód dotknie połowę ludności tego kraju. Rządowy raport

Głód dotknie połowę ludności tego kraju. Rządowy raport

Źródło:
PAP

Student z Filipin podczas transmitowanej na żywo dyskusji zaapelował do papieża, by ten "przestał używać obraźliwego języka wobec społeczności LGBTQIA+". Franciszek w odpowiedzi sprzeciwił się dyskryminacji, ale nie odniósł się do zarzutów o stosowanie homofobicznego języka.

Homofobiczne słowa papieża. Student zaapelował do niego podczas transmisji na żywo

Homofobiczne słowa papieża. Student zaapelował do niego podczas transmisji na żywo

Źródło:
Reuters

Dwie szesnastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym Kaczy Smug w Wiązownicy-Kolonii w województwie świętokrzyskim. - Odłączyły się od grupy i weszły do wody. Po chwili straciły grunt pod nogami i zniknęły pod wodą - relacjonowała młodszy aspirant Joanna Szczepaniak z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Dwie nastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym

Dwie nastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym

Źródło:
TVN24, PAP

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański aktor i producent filmowy Donald Sutherland zmarł w wieku 88 lat po długiej walce z chorobą. Wśród najpopularniejszych produkcji, w których zagrał, były "Igrzyska śmierci", "Duma i uprzedzenie" czy "Złoto dla zuchwałych".

Donald Sutherland nie żyje. Znany aktor zmarł po długiej chorobie

Donald Sutherland nie żyje. Znany aktor zmarł po długiej chorobie

Źródło:
BBC, Variety, Reuters

Trwają poszukiwania nastoletniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął w górzystym regionie Teneryfy. Jego matka przekazała, że to były jego pierwsze zagraniczne wakacje z przyjaciółmi. "Zachęcałam go do wyjazdu i mówiłam: Będziesz się świetnie bawił" - wspominała.​​ Lokalna dziennikarka podkreślała, że czwartek "to kluczowy dzień".

Brytyjczyk zaginął na Teneryfie. To był jego pierwszy wakacyjny wyjazd ze znajomymi

Brytyjczyk zaginął na Teneryfie. To był jego pierwszy wakacyjny wyjazd ze znajomymi

Źródło:
BBC, Sky News

- Kaczyński rozpoczyna wojnę o to, kogo mianuje na kandydata na prezydenta w PiS. To jest ostatnia waluta, którą ma dzisiaj w polityce Jarosław Kaczyński. Nikt z nas nie kwestionuje tego, że to będzie poważny kandydat bądź kandydatka - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). - Nie dziwię się, że wszyscy (politycy Suwerennej Polski - red.) zaczynają uciekać z tego tonącego, pirackiego okrętu. Prezes Kaczyński będzie przytulał niektórych - powiedziała Monika Wielichowska (KO).

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Już dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość - alarmują eksperci. I wskazują, że wciąż przybywa dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się otyłość, oraz jak krzywdząca jest związana z nią stygmatyzacja, mówi nowa kampania edukacyjna.

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

Źródło:
PAP

Sześć lat temu 13-letni wówczas Paweł poczuł się źle podczas szkolnej wycieczki. Lekarz początkowo zignorował jego stan i nie zdecydował od razu o zabraniu go do szpitala. Chłopiec został sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Lekarz stanął przed sądem.

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

Źródło:
PAP

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że mężowi 39-letniej Natalii przedstawiono zarzut zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Przyznał się do zbrodni. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zabił. Powiedział, że "coś w nim pękło". Został tymczasowo aresztowany, do 17 września.

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

849 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W ciągu ostatniej doby doszło do 128 starć bojowych - poinformował w czwartkowym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. 24 Samodzielna Brygada Zmechanizowana przerzuca siły w celu obrony miasta Czasiw Jar. W wyniku rosyjskich ataków na obiekty energetyczne w czterech obwodach Ukrainy bez prądu zostało ponad 200 tysięcy odbiorców. Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu 14. pakietu sankcji na Rosję. Rumunia przekazała Kijowowi system Patriot. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

128 starć bojowych w ciągu doby, brygada przerzucona na gorący odcinek

128 starć bojowych w ciągu doby, brygada przerzucona na gorący odcinek

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

W przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bazie danych o wypoczynku dzieci i młodzieży można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a także czy zgłosił on turnus do kuratorium oświaty. Kuratorzy zatwierdzili dotąd 16,5 tysiąca zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie ma skorzystać z nich 703 tysiące uczniów.

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Źródło:
PAP

W tym roku minęło 30 lat od polskiej premiery "Listy Schindlera". Film opowiedział światu historię niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował życie ponad tysiąca Żydów. Obraz został obsypany nagrodami. Wpłynął też na odrodzenie się społeczności żydowskiej w Polsce. Jak do tego doszło? O tym w reportażu dla amerykańskiej telewizji MSNBC opowiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który przy tej okazji rozmawiał z autorami filmu.

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, msnbc

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press. Doceniono go za reportaż "Gdzie on są?", opowiadający historię rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza, którzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie, co się stało z ich synem. Główną nagrodę otrzymała Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jestem wojną".

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl