Trwają obchody 31-lecia Radia Maryja. Do Torunia przybyło kilka tysięcy wiernych z całego kraju. Tradycyjnie punktem kulminacyjnym jest msza święta w miejscowej hali widowiskowo-sportowej. Jak co roku uczestniczą w niej najwyżsi przedstawiciele władz państwowych, między innymi wicepremierzy Mariusz Błaszczak i Jacek Sasin, czy też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę w południe w hali przy ulicy Generała Józefa Bema od modlitwy różańcowej. Po niej zgromadzeni w hali pielgrzymi uczestniczyli w koncertach m.in. Śpiewającej Rodziny Kaczmarków oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpoczęła się o godzinie 15.30. Tradycyjnie na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli obozu władzy. Obecni są m.in.: wicepremierzy Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, a także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.
List od prezesa
"Dziękujemy Panu Bogu za ten wielki dar, jakim dla milionów wiernych są Radio Maryja oraz inne wspaniałe przedsięwzięcia rozwijane po auspicjami czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka i toruńskich ojców redemptorystów. Wielkość i rozległość tego dzieła — by wymienić: Telewizję Trwam, "Nasz Dziennik", Akademię Kultury Społecznej i Medialnej, liczne fundacje i wspólnoty czy niedawno oddana do użytku ciepłownia geotermalna - wzbudza podziw" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który do Torunia nie przyjechał. Jego list podczas uroczystości w Toruniu odczytał wicepremier Błaszczak.
"Dziękujemy również Stwórcy za ten dar, przez który działa Opatrzność — za osobę czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. To jego śmiałej wyobraźni i odważnych myśli wspieranych przez charyzmę, żelazną wolę i pragnienie całkowitego oddania się służbie Panu Bogu i ojczyźnie, zawdzięczamy, że to wielkie dzieło nieustająco się rozwija" - dodał Kaczyński.
Prezes PiS podziękował o. Rydzykowi za wszystko, co uczynił dla Kościoła i Ojczyzny, a także jego duchownym i świeckim współpracownikom współkształtującym wszystkie przedsięwzięcia. Podziękował też słuchaczom Radia Maryja i członkom Rodziny Radia Maryja, widzom Telewizji Trwam, czytelnikom "Naszego Dziennika" oraz uczestnikom i odbiorcami pozostałych inicjatyw.
"Bóg zapłać, szanowni państwo, za to, że jesteście, że tworzycie tę wspaniałą wspólnotę serc, za to, że wierni Panu Bogu i ojczyźnie pięknie zaznaczacie swoją obecność w polskim życiu duchowym, społecznym i politycznym. Bóg zapłać również za państwa jakże dobitnie wyrażaną niezgodę na to, co złe w przestrzeni publicznej, na to, co godzi w naszą wiarę, co szkodzi interesom naszej ojczyzny, co jest wymierzone w polską rację stanu, co kwestionuje polskość i ten szczególny związek dziejowy chrześcijaństwa i państwa polskiego" - napisał Kaczyński.
Pielgrzymi z całej Polski
Mszy przewodniczy metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda. Do Torunia przyjechały setki autobusów, łącznie kilka tysięcy wiernych z całej Polski, a także przedstawicieli Polonii.
Już od piątku zorganizowane grupy pielgrzymów odwiedzają w Toruniu m.in. siedzibę Radia Maryja, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Akademię Kultury Społecznej i Medialnej oraz Park Pamięci poświęcony Polakom, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.
- Radia Maryja słucham od samego początku. Na te spotkania w Toruniu przyjeżdżamy także od samego początku. To już nasz rytuał - mówiła parafianka z Bielska-Białej.
Wierna z Sokołowa Podlaskiego podkreśliła, że Radio Maryja jest dla niej "wszystkim", "skarbem", który "jej codziennie ładuje baterie".
Pielgrzym z Lublińca wyraził podziw dla ojców redemptorystów za ich "wytrwałość", "siłę", a także "samozaparcie", gdyż w jego ocenie prowadzenie takiej działalności od lat wymaga takich cech.
31 lat w eterze
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.
Źródło: PAP