Trwają obchody 31-lecia Radia Maryja. Do Torunia przybyło kilka tysięcy wiernych z całego kraju. Tradycyjnie punktem kulminacyjnym jest msza święta w miejscowej hali widowiskowo-sportowej. Jak co roku uczestniczą w niej najwyżsi przedstawiciele władz państwowych, między innymi wicepremierzy Mariusz Błaszczak i Jacek Sasin, czy też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Obchody 31. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę w południe w hali przy ulicy Generała Józefa Bema od modlitwy różańcowej. Po niej zgromadzeni w hali pielgrzymi uczestniczyli w koncertach m.in. Śpiewającej Rodziny Kaczmarków oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpoczęła się o godzinie 15.30. Tradycyjnie na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli obozu władzy. Obecni są m.in.: wicepremierzy Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, a także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.
OBEJRZYJ: 29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza.
List od prezesa
"Dziękujemy Panu Bogu za ten wielki dar, jakim dla milionów wiernych są Radio Maryja oraz inne wspaniałe przedsięwzięcia rozwijane po auspicjami czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka i toruńskich ojców redemptorystów. Wielkość i rozległość tego dzieła — by wymienić: Telewizję Trwam, "Nasz Dziennik", Akademię Kultury Społecznej i Medialnej, liczne fundacje i wspólnoty czy niedawno oddana do użytku ciepłownia geotermalna - wzbudza podziw" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który do Torunia nie przyjechał. Jego list podczas uroczystości w Toruniu odczytał wicepremier Błaszczak.
"Dziękujemy również Stwórcy za ten dar, przez który działa Opatrzność — za osobę czcigodnego ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. To jego śmiałej wyobraźni i odważnych myśli wspieranych przez charyzmę, żelazną wolę i pragnienie całkowitego oddania się służbie Panu Bogu i ojczyźnie, zawdzięczamy, że to wielkie dzieło nieustająco się rozwija" - dodał Kaczyński.
Prezes PiS podziękował o. Rydzykowi za wszystko, co uczynił dla Kościoła i Ojczyzny, a także jego duchownym i świeckim współpracownikom współkształtującym wszystkie przedsięwzięcia. Podziękował też słuchaczom Radia Maryja i członkom Rodziny Radia Maryja, widzom Telewizji Trwam, czytelnikom "Naszego Dziennika" oraz uczestnikom i odbiorcami pozostałych inicjatyw.
"Bóg zapłać, szanowni państwo, za to, że jesteście, że tworzycie tę wspaniałą wspólnotę serc, za to, że wierni Panu Bogu i ojczyźnie pięknie zaznaczacie swoją obecność w polskim życiu duchowym, społecznym i politycznym. Bóg zapłać również za państwa jakże dobitnie wyrażaną niezgodę na to, co złe w przestrzeni publicznej, na to, co godzi w naszą wiarę, co szkodzi interesom naszej ojczyzny, co jest wymierzone w polską rację stanu, co kwestionuje polskość i ten szczególny związek dziejowy chrześcijaństwa i państwa polskiego" - napisał Kaczyński.
Pielgrzymi z całej Polski
Mszy przewodniczy metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda. Do Torunia przyjechały setki autobusów, łącznie kilka tysięcy wiernych z całej Polski, a także przedstawicieli Polonii.
Już od piątku zorganizowane grupy pielgrzymów odwiedzają w Toruniu m.in. siedzibę Radia Maryja, Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Akademię Kultury Społecznej i Medialnej oraz Park Pamięci poświęcony Polakom, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej.
- Radia Maryja słucham od samego początku. Na te spotkania w Toruniu przyjeżdżamy także od samego początku. To już nasz rytuał - mówiła parafianka z Bielska-Białej.
Wierna z Sokołowa Podlaskiego podkreśliła, że Radio Maryja jest dla niej "wszystkim", "skarbem", który "jej codziennie ładuje baterie".
Pielgrzym z Lublińca wyraził podziw dla ojców redemptorystów za ich "wytrwałość", "siłę", a także "samozaparcie", gdyż w jego ocenie prowadzenie takiej działalności od lat wymaga takich cech.
31 lat w eterze
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie.
Autorka/Autor: ib/gp
Źródło: PAP