Donald Tusk o sprawie Tomasza L.: pojawia się znowu pytanie, ile jest Rosji w Polsce

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: zawsze znajdzie się twarz Macierewicza, kiedy pojawia się wielkie ryzyko dla naszej ojczyzny
Tusk: zawsze znajdzie się twarz Macierewicza, kiedy pojawia się wielkie ryzyko dla naszej ojczyznyTVN24
wideo 2/10
Tusk: zawsze znajdzie się twarz Macierewicza, kiedy pojawia się wielkie ryzyko dla naszej ojczyznyTVN24

Aresztowanie Tomasza L. jest kropką nad i całego ciągu wydarzeń, w których zawsze gdzieś znajdzie się twarz Antoniego Macierewicza, jego cyniczny uśmiech - mówił Donald Tusk. W trakcie wystąpienia w sobotę, na wydarzeniu "Meet Up: Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej" lider PO komentował, że "pojawia się znowu pytanie, ile jest tej Rosji w Polsce". W Warszawie Tusk mówił także o wypowiedziach Jarosława Kaczyńskiego.

Tomasz L. został zatrzymany w marcu 2022 roku przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej. Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie, 16 lat wcześniej, w 2006 roku był członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Dysponujemy odpowiednimi dokumentami, w tym składem komisji, w jakiej pracował, oraz zarządzeniami z jego zadaniami, które bezdyskusyjnie potwierdzają zaangażowanie Tomasza L. w proces likwidacji WSI. Nie wiadomo jednak, czy w czasie zasiadania w komisji prowadził jakąkolwiek działalność na rzecz obcego wywiadu. 

OGLĄDAJ REPORTAŻ "HISTORIA AGENTA" W TVN24 GO >>>

CZYTAJ TEKST PREMIUM: Tomasz L. z komisji likwidacyjnej WSI. Tajemnica urzędnika stołecznego ratusza

Tusk: pojawia się znowu pytanie, ile jest tej Rosji w Polsce

O sprawie tej wspomniał przewodniczący PO w swym wystąpieniu na zorganizowanym w sobotę wydarzeniu "Meet Up: Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej". - Pojawia się znowu pytanie, ile jest tej Rosji w Polsce. (…) Mógłbym wymienić kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt zdarzeń, które składają się na akt oskarżenia wobec Antoniego Macierewicza, żeby nie mieć wątpliwości, ile wpływów bezpośrednich, agenturalnych Rosja ma dzisiaj w Polsce - mówił Donald Tusk.

Aresztowanie Tomasza L. - mówił lider PO - "jest kropką nad i całego ciągu wydarzeń, gdzie zawsze w tle Antoni Macierewicz, najbardziej zaufana postać w tym politycznym krajobrazie Jarosława Kaczyńskiego, zawsze gdzieś znajdzie się tam jego twarz, jego cyniczny uśmiech wtedy, kiedy pojawia się wielkie ryzyko dla naszej ojczyzny".

- Zacznijmy od tego najcięższego oskarżenia pod adresem Antoniego Macierewicza, czyli trwały, bolesny podział zbudowany na kłamstwie smoleńskim, nad którym Macierewicz konsekwentnie pracuje i mimo już ewidentnych dowodów, że całą swoją energię poświęcił na to, żeby budować konflikt oparty na kłamstwie w tej sprawie, nadal zajmuje się tym, dokładnie z takim, a nie innym efektem. Gorący, nasycony niezwykłymi emocjami konflikt, który dzieli Polaków - największy z możliwych prezentów z punktu widzenia naszych wrogów, szczególnie Kremla - ocenił Tusk.

Afera szpiegowska i pytania o dostęp do informacji niejawnych >>>

Pytania o agenta w komisji likwidacyjnej WSI
Pytania o agenta w komisji likwidacyjnej WSITVN24

- Kiedy patrzymy z niepokojem na nasze niebo, (…) to pamiętamy zerwanie kontraktu na francuskie śmigłowce, a następnie wizję budowania śmigłowców dla polskiego wojska z - jak się okazało - rosyjskim agentem wydalonym z Ukrainy - powiedział, przywołując zerwanie negocjacji na zakup francuskich caracali.

Wymienił również "kompletną dezorganizację jeśli chodzi o korpus oficerski i generalski". - Atak przy pomocy osławionego pana [Bartłomieja - przyp. red.] Misiewicza na natowską instytucję w Polsce. To było pierwsze, czym się zajął Antoni Macierewicz - mówił lider Platformy Obywatelskiej i były premier.

- Antoni Macierewicz i całe to zamieszanie dotyczące fundamentalnej kwestii bezpieczeństwa państwa jest ilustracją szerszego problemu, właśnie tego, o którym generał [były dowódca Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Piotr - red.] Pytel powiedział, że Rosja już tu jest - zaznaczył.

Historia agenta. Fragment reportażu "Czarno na białym"
Historia agenta. Fragment reportażu "Czarno na białym"TVN24

Tusk: chcemy być częścią politycznej Rosji czy świata Zachodu?

Szef Platformy Obywatelskiej wskazał, że "nie chodzi tu wyłącznie o kwestię agentury i bezpieczeństwa". Przypomniał, że w sobotę przypada międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. - Mam w uszach i w oczach te wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, gdzie właściwie nie ma akapitu, nie ma ani jednej wypowiedzi, która nie podkreślałaby identyczności poglądów na kluczowe kwestie dotyczące praw człowieka, kiedy słuchamy Kaczyńskiego i kiedy porównujemy je z wypowiedziami na przykład Putina - powiedział Tusk.

- Czy my chcemy być w sensie kulturowym, w sensie wartości politycznych, ludzkich, częścią politycznej Rosji, czy świata Zachodu - pytał uczestników wydarzenia.

- Czy posłuchacie Putina, czy Kaczyńskiego, czy Orbana, zawsze znajdziecie teksty przeciw mniejszościom, obsesje przeciwko LGBT, te figury retoryczne, które mówią, że "Zachód jest złem i zagrożeniem, bo deprawuje ludzi" - mówił Tusk. - Znacie tę narrację Kaczyńskiego i PiS-u. Ona jest nie podobna, ona jest identyczna; to jest jeden do jeden przekaz, który został zbudowany i przygotowany na Kremlu wiele lat temu - dodał.

Tusk o retoryce Jarosława Kaczyńskiego

- To, co nas bardzo uderza, to pogardliwy rechot, kiedy pan prezes Kaczyński mówi o ludziach, którzy potrzebują pomocy, o ludziach, którzy mają prawo czuć się zdezorientowani w dzisiejszej rzeczywistości - powiedział Donald Tusk.

- Miałem okazję z wami dyskutować o tym, co takiego stało się w Polsce, że dzisiejsza 17-latka, 20-latek, 30-latkowie jako pierwszą potrzebę wskazują coraz częściej potrzebę psychoterapii. My wszyscy, ale wasze pokolenie zostało szczególnie mocno dotknięte sytuacjami, które są trudne do zniesienia. Pandemia, lockdown, drożyzna, wojna u naszych granic, władza, która pogardza słabszymi, władza, która zamiast wyciągnąć rękę wobec tych wszystkich, którzy pomocy potrzebują, piętnuje ich i stygmatyzuje, okraszając to wyjątkowo nieestetycznym, ohydnym rechotem - mówił.

Tusk przywołał wyniki ankiety przeprowadzonej w - jak powiedział - jednym liceów z Kaszub. - Ponad 90 procent ankietowanych uczennic i uczniów liceum wskazało potrzebę psychoterapii i zagrożenie depresją jako priorytet. W tym samym czasie szef partii rządzącej pozwala sobie na nieustanną powtórkę, w jego mniemaniu, z rozrywki na stygmatyzowanie, naznaczenie pogardliwymi sformułowaniami tych, którzy mają szczególne powody, by oczekiwać od państwa pomocy - zaznaczył Tusk. - To jest polityczna Rosja - podsumował, precyzując, że chodzi mu o "pogardę dla jednostki".

- Mimo że mamy do czynienia w jakimś sensie z karykaturą dyktatury w Polsce, to po tych ostatnich słowach, wypowiedzianych przez Kaczyńskiego w Chojnicach, u mnie, na Kaszubach, mi nie jest do śmiechu - mówił dalej. Tusk nawiązał do słów szefa PiS, który mówił oświadczył między innymi: "Polska nie może być silnym narodem, nie może mieć silnego państwa, bo to się nie podoba naszym sąsiadom. Otóż nie, będziemy mieli silne państwo, i zniszczymy tych ludzi".

Tusk zauważył, że Kaczyński "powiedział to wprost". - To nie jest przejęzyczenie - zaznaczył. - Można powiedzieć, że w Polsce na pewno nie mamy do czynienia z dyktaturą, to jest taka połowiczna dyktatura. Mój ulubiony Alberto Moravia miał taki cytat, że "Dyktatura to państwo, w którym wszyscy boją się jednego, a ten jeden wszystkich". To my mamy taką połowiczną dyktaturę: my się na pewno go nie boimy, ale na pewno on się boi wszystkich - skwitował.

"Jestem gotów całe moje życie temu właśnie poświęcić, abyście mieli swoje prawa"

Tusk podziękował młodym za to, że "nie skapitulowali w tej być może najważniejszej sprawie w życiu publicznym każdego narodu, a więc sprawie wolności ludzi, praw człowieka, praw mniejszości, kobiet, dzieci". - W tej kwestii od pierwszych dni to własne wy podnieśliście głos, to właśnie wy, kiedy trzeba było, wyszliście na ulice wraz z innymi, choć oczywiście nie brakowało też ludzi mojego pokolenia - mówił.

Ocenił, że młodzi Polacy stają się obywatelami, którzy wiedzą, na czym polegają ich prawa i obowiązki. -Staliście się obywatelami przez duże "O". Obywatelami świadomymi, że wasze prawa to jest to, o co w trudnych momentach jesteście w stanie się bić - opisywał.

Podkreślił, że młode pokolenie dobrze rozróżnia to, co jest "dobrą polską tradycją". - Wiem, jak dobrze czujecie, ile znaczy dla was wolność i prawa człowieka, możliwość decydowania o swojej przyszłości, o sposobie życia, możliwość decydowania o swoim ciele, o swoich poglądach, o swojej orientacji - wymieniał.

Dodał, że to młodzi nauczyli starsze pokolenia, że to wszystko nie są fanaberie, przypomnieli im, że "wielka polska przygoda z wolnością zaczęła się od pragnienia praw człowieka, praw indywidualnych i pluralizmu.

Tusk zwracał przy tym uwagę na obronę praw obywatelskich. - Zorganizowaliśmy się po to i ja jestem gotów całe moje życie temu właśnie poświęcić, abyście mieli swoje prawa, abyście tych praw mogli skutecznie strzec i bronić. Chciałbym bardzo pomóc wam w przywróceniu waszych praw i wolności, dzisiaj zagarnianych przez coraz bardziej zachłanną równocześnie przerażoną władze - zapewniał.

Tusk: Giertych nie wybiera się stanowisko prokuratora generalnego

Tusk w bloku pytań zapytany został o współpracę z Romanem Giertychem. - Mam swój bardzo krytyczny pogląd (...). Gdy w 2007 roku pojawiła się szansa obalenia rządu PiS, ale wymagałoby to współpracy ścisłej z Giertychem i Samoobroną, to mimo, że byłem namawiany przez autorytety do udziału w takim przedsięwzięciu, powiedziałem kategorycznie "nie" - wspomniał.

Oświadczył, że dzisiaj jest gotowy współpracować z Romanem Giertychem i ludźmi takimi jak Giertych. - Z tego co wiem, on nie wybiera się na stanowisko prokuratora generalnego, a ja nie proponuję Giertychowi tego typu stanowiska, i to się nie zmieni - zapewnił.

Tusk dodał, że woli Giertycha, mimo jego radykalnej politycznej przeszłości, ale który dziś mówi, że warunkiem odzyskania w Polsce wolności jest odsunięcie PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego od władzy, od osób mających "pełne usta frazesów" liberalnych lub lewicowych, a jednocześnie "kolaborujących z Kaczyńskim i PiS-em".

Szef PO ocenił też, że Giertych jest niezłym i bardzo zdeterminowanym prawnikiem. - Ma polityczne, osobiste, intelektualne powody, żeby udowodnić sobie i całemu światu, że też chce uwolnić Polskę od PiS-u i tego wszystkiego, co kiedyś robił sam - przyznając się, że robił złe rzeczy - powiedział.

Autorka/Autor:ft, akw/now

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24