Szkolna rzeczywistość bywa przytłaczająca i stresująca dla uczniów i uczennic w spektrum autyzmu. W ramach kampanii "Szkoła przyjazna dla autyzmu" przygotowano siedem postulatów, których realizacja może takim osobom pomóc. O pomysłach opowiedzieli we "Wstajesz i weekend" Sylwia Kowalska i Janek Gawroński z fundacji Autism Team.
- Polska szkoła jest pełna barier, nie tylko tych sensorycznych, które bardzo utrudniają dostęp do edukacji, chociażby jak głośne dzwonki czy poziom hałasu, ale jest też pełna barier mentalnych w takim mądrym podejściu do osób w spektrum autyzmu. Do uczniów z własnymi potrzebami edukacyjnymi wciąż brakuje nam takiej czujności, uważności na te potrzeby podstawowe . My często zajmujemy się tym żelaznym argumentem podstawy programowej, natomiast mniej zajmujemy się tym, na czym polega życie w szkole - mówiła we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Sylwia Kowalska z Fundacji Autism Team.
Podkreśliła, że należy pamiętać, że życie w szkole to nie tylko godziny lekcyjne, ale również czas przerw. - Tam znacząco brakuje zarówno wsparcia, jak i moderacji rówieśniczej, ale też realizacji zaleceń z orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego - dodała.
Siedem postulatów dla polskiej szkoły
Z myślą o takich uczniach i uczennicach przygotowano kampanię społeczną "Szkoła przyjazna dla autyzmu". Jej filarem są osobiste świadectwa młodych osób w spektrum autyzmu i ich rodzin, które próbują pomóc zrozumieć otoczeniu, z czym mierzą się na co dzień, i jakiego wsparcia potrzebują.
- Szkoła będzie otwarta na każde dziecko, jeżeli będziemy podejmować tematy najtrudniejsze i te niewygodne. Jeżeli przestaniemy zajmować się ułamkami i Dziadami, a zaczniemy zajmować się również potrzebami młodych ludzi i wsłuchamy się w ich głosy, bo oni doskonale i bardzo precyzyjnie mówią nam, czego potrzebują - zaznaczyła Kowalska.
Organizatorzy kampanii przygotowali siedem postulatów, które mają sprawić, że osoby w spektrum autyzmu będą mogły lepiej odnaleźć się w polskiej szkole.
- Apelujemy o likwidację głośnych dzwonków i wprowadzenie przyjaznych sensorycznie warunków w szkołach. Chcemy, żeby w każdej szkole był psycholog i dostępny dla wszystkich pokój wyciszeń. Naszym zdaniem edukacja powinna zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb uczniów. Zabiegamy też o zniesienia punktowej oceny zachowania, wprowadzenie obowiązkowych Lekcji Różnorodności oraz utworzenie instytucji Rzecznika Praw Ucznia w każdym mieście – wymienił Jan Gawroński, rzecznik Fundacji Autism Team.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl