Polski sędzia Tomasz Szmydt, jeden z bohaterów afery hejterskiej z czasów rządów PiS, zwrócił się do białoruskich władz o azyl. Komisja Europejska zapowiada zamknięcie procedury z artykułu 7 wobec Polski. Z kolei Sąd Rejonowy w Rybniku skazał byłego posła PiS Grzegorza J. na karę dwóch i pół roku więzienia. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 7 maja.
1. Sędzia Szmydt poprosił o azyl na Białorusi
Państwowa, propagandowa agencja informacyjna BiełTA opublikowała w poniedziałek relację z konferencji prasowej, na której polski sędzia Tomasz Szmydt poinformował, że zwrócił się do białoruskich władz o azyl. Po konferencji Szmydt rozmawiał jeszcze z białoruskimi mediami, a nagranie z fragmentem tej wypowiedzi pojawiło się na profilu "Szmydt Tomasz" na platformie X. Szmydt jest jednym z bohaterów afery hejterskiej z czasów rządów PiS, która dotyczy akcji szkalowania sędziów przeciwnych reformom Zjednoczonej Prawicy w sądownictwie.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak chce otrzymać raport służb w sprawie warszawskiego sędziego. Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że sprawa jest bulwersująca.
ABW wszczęła czynności kontrolne w celu zweryfikowania zakresu informacji niejawnych, do których miał dostęp sędzia WSA, który poprosił o azyl na Białorusi - poinformował w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
2. Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7 wobec Polski
Komisja Europejska oceniła, że ryzyko naruszenia praworządności przez rząd w Warszawie nie jest już poważne, co stanowi przesłankę do zamknięcia procedury z artykułu 7 wobec Polski. Procedura ta została uruchomiona w grudniu 2017 roku.
"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - tak europejskie media komentują decyzję KE.
3. Były poseł PiS skazany na więzienie
Na karę dwóch i pół roku więzienia skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Rybniku byłego posła PiS Grzegorza J. Uznał go za winnego przyjmowania łapówek w zamian za rekomendowanie znajomych na stanowiska w spółkach córkach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i nadużycia władzy. Wyrok jest nieprawomocny.
Grzegorz J., który był posłem w latach 2005-11 i 2013-19, został zatrzymany przez CBA w styczniu 2022 r. pod zarzutem przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej w latach 2016-18 oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i podejmowania się w zamian za łapówki pośrednictwa w załatwieniu spraw.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były poseł PiS skazany na więzienie
4. Cyberatak na brytyjski resort obrony
We wtorek parlamentarzyści zostaną poinformowani o masowym naruszeniu danych personelu ministerstwa obrony - podała brytyjska stacja Sky News.
Jak napisał Sky News, brytyjski rząd nie podaje nazwy kraju, który miał dokonać ataku, ale według telewizji są to Chiny. Pekin - podano - ma zostać oskarżony o dwie lub trzy próby hakowania.
5. Marsz Żywych w Oświęcimiu
55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. Do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata.
W pobliżu trasy marszu ustawiła się garstka propalestyńskich demonstrantów. - Chcieliśmy powiedzieć, że mamy prawo żyć normalnie. Mamy prawo żyć jak każdy naród na świecie. My nie chcemy wojny. Nie jesteśmy przeciwko Żydom - powiedział Omar Faris ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"
6. Izrael kontynuuje ostrzał "ostatniego bastionu Hamasu"
Izraelski gabinet wojenny jednogłośnie zatwierdził kontynuowanie operacji w Rafah na południu Strefy Gazy, by "wywrzeć presję na Hamas" - poinformowało w poniedziałek biuro premiera Benjamina Netanjahu. Media donoszą o trwającym bombardowaniu Rafah.
W poniedziałek rano izraelskie wojsko wezwało 100 tysięcy osób ze wschodniego Rafah do ewakuacji do wyznaczonych "stref humanitarnych" w pobliskich miejscowościach Chan Junus i Al-Mawasi. Było to powszechnie komentowane jako przygotowanie do od dawna zapowiadanej ofensywy na miasto.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Izrael kontynuuje ostrzał "ostatniego bastiony Hamasu"
Źródło: PAP, TVN24