W 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkają się w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Ogłoszono termin wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z kolei Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w związku z wybuchem granatnika w gabinecie byłego komendanta głównego policji generała Jarosława Szymczyka. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 12 marca.
1. 25 lat temu Polska wstąpiła do NATO
25 lat temu w Independence w stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), największego na świecie sojuszu wojskowego. Ministrowie spraw zagranicznych trzech państw - ze strony polskiej Bronisław Geremek - przekazali tzw. instrumenty ratyfikacyjne amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright.
Rząd amerykański jest depozytariuszem Traktatu północnoatlantyckiego, zwanego też waszyngtońskim, stanowiącego podstawę NATO. Polska, Czechy i Węgry zostały zaproszone do akcesji do Sojuszu podczas szczytu w Madrycie w lipcu 1997 r. Poszerzenie Traktatu waszyngtońskiego o te trzy kraje zostało następnie zatwierdzone przez władze wszystkich dotychczasowych sojuszników.
2. Duda i Tusk spotkają się z Bidenem
Premier Donald Tusk w poniedziałek wieczorem przybył do Waszyngtonu, gdzie we wtorek wraz z prezydentem Andrzejem Dudą spotka się w Białym Domu z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem. Spotkanie odbędzie się w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO.
Duda zapowiedział, że w USA będzie przekonywał sojuszników z NATO do wydawania co najmniej 3 proc. PKB na obronność. Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział też podjęcie wspólnie z rządem prac nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego. W telewizyjnym orędziu podkreślił, że członkostwo Polski w NATO jest symbolem naszej narodowej jedności.
3. Znamy datę wyborów do Parlamentu Europejskiego
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w tej sprawie - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Kancelaria Prezydenta opublikowała na swojej stronie dokument podpisany przez prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. "Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia" - czytamy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda ogłosił datę wyborów do Parlamentu Europejskiego
4. Asystentka Wawrzyka zeznawała przed komisją śledczą
Komisja śledcza do spraw afery wizowej przesłuchiwała w poniedziałek Marię Wiktorię Raczyńską, asystentkę w Gabinecie Politycznym Ministra Spraw Zagranicznych oddelegowaną do pełnienia zadań asystentki wiceministra Piotra Wawrzyka w okresie od kwietnia 2021 roku do 2023 roku.
Edgar Kobos przekazał mi kilka nazwisk, które przesłałam pani dyrektor Brzywczy. W późniejszym okresie na prośbę ministra Wawrzyka przekazywałam więcej takich informacji - powiedziała. W odpowiedzi na serię pytań od członków komisji wielokrotnie przekonywała, że nie pamięta dokładnie minionych wydarzeń lub nie chce spekulować.
Komisja przesłuchała też byłego dyrektora w MSZ Jakuba Osajdę, który 15 września 2023 r. został odwołany z funkcji dyrektora biura prawnego i zarządzania zgodnością MSZ. - Politycy Zjednoczonej Prawicy twierdzili, że nie ma afery wizowej, nie ma nawet aferki. Otóż nie ma jednej afery wizowej. Jest wiele afer, które krzyżują się lub nakładają się na siebie, a w innych zakresach zajmują autonomiczne pola składające się jednak na całościowy obraz - powiedział Osajda.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Na prośbę ministra przekazywałam więcej takich informacji". Była asystentka Wawrzyka przed komisją
5. Śledztwo ws. wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w związku z wybuchem granatnika w gabinecie byłego komendanta głównego policji generała Jarosława Szymczyka.
Do eksplozji w siedzibie KGP doszło w połowie grudnia 2022 roku po wizycie gen. insp. Szymczyka w Ukrainie. Były komendant - jak sam tłumaczył - od szefów tamtejszych służb dostał w prezencie granatniki, które miały być zużyte i które przywiózł do Polski. Jeden z nich wybuchł jednak na zapleczu jego gabinetu.
6. Oscary rozdane
W Dolby Theatre w Los Angeles odbyła się 96. ceremonia wręczenia dorocznych Nagród Akademii Filmowej. Miniony rok obfitował w filmy na najwyższym poziomie, również i oscarowe rozdanie było ciekawe do ostatniej chwili - nawet jeśli znakomita większość statuetek trafiła w ręce faworytów.
W tym roku najwięcej nominacji - 13 - otrzymał wybitny "Oppenheimer" Christophera Nolana. Nic więc dziwnego, że najnowszy film Nolana od lipca ubiegłego roku określany był wręcz jako oscarowy pewniak. Brytyjczyk nagrodzony został w kategorii najlepszy film oraz najlepsza reżyseria. "Oppenheimera" nagrodzono także za: najlepsze zdjęcia (Hoyte van Hoytema), najlepsza muzyka (Ludwig Göransson), najlepszy montaż (Jennifer Lame). Zgodnie z przewidywaniami nagrodzono również Cilliana Murphy'ego.
Dwa Oscary zdobyła polska koprodukcja "Strefa interesów". Najnowszy film Jonathana Glazera doceniony został w kategoriach: najlepszy dźwięk (Tarn Willers i Johnnie Burn) i najlepszy film międzynarodowy (Wielka Brytania).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oscary 2024. Najwięksi zwycięzcy gali. Kto otrzymał statuetkę?
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock