Sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć

Prezydenci USA i Ukrainy ogłosili podpisanie 10-letniego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa. Prokuratura Krajowa rozszerza zakres śledztwa w sprawie Pegasusa. Z kolei w Monachium rozpoczną się piłkarskie mistrzostw Europy. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 14 czerwca.

1. Porozumienie USA z Ukrainą

Prezydenci USA i Ukrainy - Joe Biden i Wołodymyr Zełenski - na wspólnej konferencji prasowej ogłosili podpisanie 10-letniego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa.

- Nie odpuszczamy. Stoimy razem, ramię w ramię, wbrew tej nielegalnej agresji - mówił Biden. Zełenski ocenił, że to "historyczny dzień". Przywódcy spotkali się na szczycie G7 we Włoszech.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Nie odpuszczamy". Ważna umowa z podpisami Zełenskiego i Bidena

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden
Wołodymyr Zełenski i Joe Biden
Źródło: ETTORE FERRARI/PAP/EPA

2. Ruszają mistrzostwa Europy w piłce nożnej

O godz. 21 w Monachium meczem zespołu gospodarzy ze Szkocją rozpocznie się 17. edycja piłkarskich mistrzostw Europy. Turniej zostanie rozegrany na 10 stadionach w 10 miastach z udziałem 24 drużyn, które w pierwszej fazie zostały podzielone na sześć grup.

Polacy zainaugurują występy w niedzielę od potyczki z Holandią w Hamburgu, a później zmierzą się jeszcze z Austrią i Francją. Tytułu wywalczonego trzy lata temu bronią Włosi. Jedyny debiutant to Gruzja. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebnych będzie 51 spotkań.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Euro 2024. Niemcy-Szkocja: Kiedy i o której godzinie mecz otwarcia?

3. Prokuratura rozszerza śledztwo w sprawie Pegasusa

Prokuratura Krajowa rozszerza zakres śledztwa w sprawie Pegasusa o nowe przestępstwa z Kodeksu karnego - dowiedział się Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl.

Śledczy badają między innymi, czy doszło do osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i czy w tym celu wprowadzono sąd w błąd co do założeń kontroli operacyjnej, przy której stosowany był Pegasus. Prokuratura bada też, czy w tej sprawie mogło dojść do kierowania, podżegania lub pomocnictwa w czynie zabronionym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prokuratura rozszerza śledztwo w sprawie Pegasusa

4. Bodnar odwołał prezesów rzeszowskich sądów

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał sędziów Waldemara Kroka i Grzegorza Plisia z funkcji prezesa i wiceprezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz sędziego Tomasza Berezowskiego z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Rzeszowie - poinformował resort sprawiedliwości.

Zdaniem resortu pełnienie tej funkcji przez Kroka "jawi się jako sprzeczne z dobrem wymiaru sprawiedliwości". Jeśli chodzi o dwóch pozostałych sędziów, MS nie podaje szczegółów dotyczących ich odwołania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bodnar odwołał prezesów rzeszowskich sądów

5. Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Przywódcy państw G7, obradujący we włoskim regionie Apulia, osiągnęli porozumienie w sprawie wypłaty 50 mld dolarów. Ukrainie z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - podała agencja Reutera.

Gościem szefów państw i rządów "siódemki" jest Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent napisał w serwisie X: "Jasne poparcie dla Ukrainy, prawa międzynarodowego i sprawiedliwego pokoju".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

6. Sejm za uchyleniem "martwej" ustawy

Koalicja Obywatelska, Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050 i Konfederacja opowiedziały się za projektem ustawy o uchyleniu ustawy o Państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, który formalnie zakończy działalność komisji.

Po objęciu władzy przez obecną koalicję członkowie komisji zostali odwołani, co wstrzymało jej prace, a osobna komisja badająca podobny obszar została powołana na poziomie rządowym i rozpoczęła prace w ostatnich tygodniach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm opowiedział się za likwidacją komisji do spraw wpływów rosyjskich

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: