Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku komisji ds. Pegasusa o przymusowe doprowadzenie na posiedzenie byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotra Pogonowskiego - poinformowała przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD). Przesłuchanie zaplanowano na 2 grudnia - dodała.
Piotr Pogonowski nie stawił się trzykrotnie na posiedzenie komisji ds. Pegasusa, powołując się na wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające prace komisji za niekonstytucyjne.
Po zasięgnięciu opinii ekspertów prawnych komisja stwierdziła, że sytuacja kwalifikuje się do zastosowania środków przymusu w postaci przymusowego doprowadzenia świadka.
Sąd postanowił o przymusowym doprowadzeniu
- W środę komisja ds. Pegasusa otrzymała informację, że Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie, zgodnie z którym pan Piotr Pogonowski został ukarany karą 3 tysięcy złotych za ostatnie niestawiennictwo i równocześnie przychylił się do wniosku komisji o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka na posiedzenie - przekazała szefowa komisji Magdalena Sroka (PSL-TD).
Jak poinformowała, przesłuchanie Pogonowskiego zaplanowano na 2 grudnia o godz. 10. - To posiedzenie planowane jest w części jawnie, ale w drugiej części w formule niejawnej - dodała.
Sroka tłumaczyła, że były szef ABW jest ważnym świadkiem, ponieważ odpowiadał za Agencję w momencie, gdy kupowany był system Pegasus. Wskazała, że ABW również korzystała z oprogramowania szpiegowskiego.
Pogonowski i sprawa zakupu systemu Pegasus
Piotr Pogonowski pełnił funkcję szefa ABW od 2016 do 2020 roku. Obecnie jest członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie odpowiada za departamenty administracji, bezpieczeństwa oraz controllingu. W przeszłości był również dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego oraz bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PiS w 2011 roku.
Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP/EPA