Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w sezonie 2021/2022 między innymi dla personelu medycznego, wybranych grup pacjentów oraz osób, które skończyły 75. rok życia - to założenia zaprezentowane przez ministra zdrowia w projekcie rozporządzenia.
Bezpłatnym programem szczepień przeciwko grypie mają być objęte między innymi osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci, diagności laboratoryjni, nauczyciele akademiccy, wybrane grupy doktorantów i studentów, funkcjonariusze określonych służb, pracownicy i pensjonariusze domów pomocy społecznej, a także wybrane grupy pacjentów oraz osoby urodzonych nie później niż w 1946 roku.
Projekt rozporządzenia w tej sprawie ukazał się w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji i został przekazany do konsultacji publicznych.
Szczepienia na grypę mają być sfinansowane ze środków publicznych dedykowanych i zabezpieczonych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, które są w dyspozycji ministerstwa.
Grypa - zachorowało prawie cztery mln Polaków
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy podał, że w sezonie 2019/2020 w okresie od początku września 2019 roku do połowy lipca 2020 roku na grypę i zakażenia grypopodobne zachorowało 3 873 136 osób, a z powodu grypy i jej powikłań hospitalizowano 17 317 osób. Zmarło 65 osób (zgony dotyczyły głównie osób po 65. roku życia). Celem szczepień jest ograniczenie zachorowań na grypę i istotne zmniejszenie ryzyka narażenia na ciężki przebieg choroby - podkreśla resort zdrowia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock