Kiedy pierwszy punkt szczepień powszechnych? Dworczyk podał datę

Źródło:
TVN24, PAP
Dworczyk: w czwartek przedstawimy ostatecznie, ile punktów szczepień powstanie i w jakich dokładnie miejscach
Dworczyk: w czwartek przedstawimy ostatecznie, ile punktów szczepień powstanie i w jakich dokładnie miejscach
wideo 2/25
Dworczyk: w czwartek przedstawimy ostatecznie, ile punktów szczepień powstanie i w jakich dokładnie miejscach

19 kwietnia zostanie otwarty pierwszy punkt szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu. Kolejne w następnych tygodniach - powiedział na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Jak mówił, celem jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa pełnomocnika rządu do spraw szczepień Michała Dworczyka, rzecznika rządu Piotra Muellera, wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy i pełniącego obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Dworczyk przypomniał, że od poniedziałku na szczepienia mogą rejestrować się osoby urodzone w roku 1962, a od wtorku od północy takiej rejestracji mogą dokonywać osoby urodzone w 1963 roku. - Przez ten czas łącznie zapisało się z tych dwóch roczników ponad 153 tysiące osób. System działa bez zarzutu i wierzymy, że tak nadal będzie funkcjonował - powiedział minister.

Dworczyk: od wczoraj mogą się rejestrować osoby urodzone w roku 1962, a od dzisiaj - w 1963
Dworczyk: od wczoraj mogą się rejestrować osoby urodzone w roku 1962, a od dzisiaj - w 1963TVN24

Szef KPRM dodał, że "w ogóle od wczoraj zapisało się ponad 550 tysięcy osób na szczepienia". - To jest dobra informacja, dlatego że po pewnym spowolnieniu świątecznym dynamika zapisów wraca i z tego bardzo się cieszymy - oświadczył.

Poinformował ponadto, że łącznie wykonano ponad 7,7 miliona szczepień. - Każdego tygodnia będziemy przyspieszać tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę miliona wykonanych szczepień - zapowiedział Dworczyk.

Dworczyk: celem wykonanie 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał, że "celem Narodowego Programu Szczepień, tym najbliższym, to jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału".

- Zaszczepienie pierwszą dawką, tu też nic się nie zmienia, 100 procent chętnych osób z całej populacji planujemy do końca sierpnia - poinformował. - To oczywiście będzie możliwe, kiedy wywiążą się producenci ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie" - dodał.

Minister przekazał także, że w czwartek zostanie przedstawione, ile punktów szczepień powstanie i w jakich dokładnie miejscach. Według Dworczyka 19 kwietnia nastąpi otwarcie pierwszego punktu szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu.

Dworczyk: w czwartek przedstawimy ostatecznie, ile punktów szczepień powstanie i w jakich dokładnie miejscach
Dworczyk: w czwartek przedstawimy ostatecznie, ile punktów szczepień powstanie i w jakich dokładnie miejscach

Wskazał, że następne punkty – których będzie kilkaset – będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. - Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkty – wyjaśnił Dworczyk.

Zaznaczył, że "6,5 tysiąca punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować". 

W każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu mają funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień o dużej wydajności. W Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tysięcy mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie około 200 zastrzyków. Punkty w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.

Populacyjne punkty szczepień będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.). Szczepionki będą również podawane w przygotowanych do tego celu namiotach (np. przy lokalnych supermarketach), punktach drive-thru i innych, wskazanych przez samorządy.

Dworczyk potwierdził także, że na czwartek 15 kwietnia planowane jest uruchomienie pierwszego punktu drive-thru w Polsce. - Wtedy zostaną wydane też ostateczne wytyczne GIS-u i Ministerstwa Zdrowia dotyczące zasad funkcjonowania tych punktów. Jestem przekonany, że od 15 kwietnia będzie przybywać tego rodzaju funkcjonujących punktów - mówił.

Michał Dworczyk o uruchomieniu pierwszego punktu drive-thru w Polsce
Michał Dworczyk o uruchomieniu pierwszego punktu drive-thru w PolsceTVN24

Dworczyk: w czwartek informacja o liczbie i miejscach punktów szczepień

Dworczyk przekazał, że w czwartek zostanie przedstawiona informacja o liczbie i lokalizacji punktów szczepień powszechnych.

Dodał, że sieć zostanie dostosowana do potencjału istniejących punktów, w których prowadzi się szczepienia przeciw COVID-19. Poinformował, że przedstawiciele NFZ, wojewodów i samorządów w całym kraju omawiają kwestię organizacji punktów szczepień powszechnych. - Dzisiaj w całej Polsce odbywają się, w ramach poszczególnych województw, spotkania przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawicieli wojewodów i samorządowców. Te spotkania poświęcone są tworzeniu punktów szczepień powszechnych – mówił Dworczyk. - Dziękujemy samorządowcom, że odpowiedzieli na apel rządu i wspólnie możemy takie punkty przygotowywać – powiedział.

Szczepienia na Stadionie NarodowymTVN24

Dodał, że "powstało nieco nieporozumień i zupełnie niepotrzebnych emocji związanych z przygotowaniem tych punktów szczepień, pojawiły się deklaracje ze strony włodarzy niektórych miast" dotyczące utworzenia punktów, a także pytania o zasadność ograniczeń.

- Musimy tworzyć siatkę punktów szczepień, która będzie odpowiadała rzeczywistym potrzebom – zadeklarował Dworczyk, dodając, że "mamy miejsca, gdzie potencjał do szczepień jest już bardzo duży i hamuje go wyłącznie brak szczepionek, na które czekamy, natomiast są takie miejsca, gdzie tych punktów jest mniej, tam w szczególności takie punkty szczepień powszechnych są potrzebne". - O tym wszystkim dzisiaj właśnie przedstawiciele NFZ rozmawiali z samorządowcami – mówił.

Podał przykład Warszawy z 285 punktami szczepień, których jest "tak dużo, że jeżeli ktoś chce się zapisać na szczepienie, to może nawet zgłosić się na dzisiejszy wieczór". Dodał, że także w Łodzi terminy szczepień są dostępne na ten sam dzień. - Natomiast jeśli chodzi o Legnicę, to tam trzeba się zgłosić dopiero za 34 dni, dlatego w Legnicy będzie stworzony jeden z pierwszych punktów szczepień powszechnych – powiedział. - W Białymstoku najbliższe szczepienia są proponowane za 28 dni – dodał.

Harmonogram pilotaży nowych form szczepieńKPRM

Według szefa KPRM tam, gdzie punktów szczepień jest wiele, "tworzenie dużej liczby nowych punktów nie ma sensu, wystarczy wypełnić szczepionkami ten potencjał, który został przez ostatnie trzy miesiące stworzony". Jego zdaniem działania NFZ "można nazwać dostosowaniem do realiów i realnych potrzeb siatki punktów szczepień".

Zapowiedział przedstawienie w czwartek ostatecznej informacji, "jak to uzupełnienie będzie wyglądało, ile punktów szczepień i w jakich miejscowościach powstanie".

Nowak: wyróżniliśmy powiaty, w których czas na wyszczepienie całej populacji jest znacznie dłuższy

Pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podczas konferencji przekazał, że punkty szczepień w kraju mają duży potencjał, jest ich - jak podał - 6,5 tys. Mówił, że możliwość szczepień jest znacznie większa niż dostawy szczepionek. - Spodziewamy się, że w maju tych szczepionek będzie już znacznie większa ilość. W związku z tym samorządowcy zostali poproszeni, żeby wspólnie z podmiotami leczniczymi utworzyli dodatkowe tak zwane powszechne punkty szczepień - powiedział Nowak.

Dodał, że NFZ przygotował mapę potrzeb szczepiennych, w której zróżnicowano powiaty, gdzie tempo szczepień - w zależności od miejsca - jest większe lub mniejsze.

Podkreślił, że "najbardziej pożądana sytuacja jest taka, że mieszkańcy mają możliwość zaszczepienia się w swoim powiecie lub w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania lub pracy". - Dlatego też wyróżniliśmy te powiaty, w których czas na wyszczepienie całej populacji jest znacznie dłuższy niż średnia w kraju i przede wszystkim zalecaliśmy i prosiliśmy samorządowców o pomoc w stworzeniu punktów powszechnych właśnie w tych powiatach - powiedział Nowak.

Nowak: NFZ przygotował mapę potrzeb szczepiennych
Nowak: NFZ przygotował mapę potrzeb szczepiennych

Dodał, że w mapie potrzeb szczepiennych skupiono się m.in. na dorosłej populacji mieszkańców danego obszaru, która nie jest jeszcze zaszczepiona dwiema dawkami.

- Często zadawano nam pytania, jaki szacujemy procent wyszczepienia populacji w danym powiecie. Z racjonalnego punktu widzenia zakładamy, że zaszczepi się 100 procent mieszkańców, bo po pierwsze, ta chęć zaszczepienia wzrasta (...), dodatkowo wracają do szczepień ozdrowieńcy, a poza tym, gdyby jednak były jakieś wahania, jeśli chodzi o dostawy (szczepień - red.), to lepiej spróbować zaproponować nieco szerszy ten harmonogram - tłumaczył Nowak.

Szef KPRM Michał Dworczyk doprecyzował przy tym, że założenie o 100 procent zaszczepienia populacji to "teoretyczna wartość przyjęta wyłącznie na potrzebę utworzenia algorytmu i obliczeń". - Nie chciałbym, żeby ktokolwiek pomyślał, że zakładamy że 100 procent Polaków zaszczepi się, bo to jest niemożliwe w żadnym kraju, w Polsce również - powiedział.

Szef NFZ: zakładamy, że do końca sierpnia uda się zaszczepić pierwszą dawką wszystkich chętnych Polaków

Szef NFZ zapowiedział, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca sierpnia uda się zaszczepić pierwszą dawką wszystkich chętnych Polaków.

- Przyjmujemy, że jeżeli w maju rozpoczniemy masowe szczepienia w punktach powszechnych, już po tych, które zostaną uruchomione pilotażowo, to potrzebujemy 19 tygodni, żeby wszystkich chętnych mieszkańców naszego kraju wyszczepić pierwszą dawką do końca sierpnia - powiedział Nowak.

Zwrócił uwagę, że dzięki współpracy z samorządami udało się uruchomić 500 nowych punktów szczepień i zwiększyć potencjał w 161. - To jest blisko 700 nowych punktów szczepień, co po dodaniu do tych 6,5 tysiąca daje nam ogromny potencjał i możliwość zwiększenia tempa szczepienia - dodał szef NFZ. Podziękował też samorządowcom za merytoryczną współpracę

Dworczyk: pilotaż szczepień w zakładach pracy możliwy w połowie maja

Podczas konferencji Dworczyk był pytany m.in. o to, jak zostaną zorganizowane szczepienia w zakładach pracy oraz czy decyzje odnośnie ich kolejności będą mogli np. podejmować pracodawcy.

Minister odpowiedział, że trwają prace w zespole roboczym nad dokładnymi zasadami szczepienia w zakładach pracy. - Umówiliśmy się po wczorajszym spotkaniu z przedsiębiorcami, że przekażemy materiał do konsultacji. W przyszłym tygodniu chcielibyśmy już dopracowywać ten dokument tak, by wszystkie zasady szczepień w zakładach pracy były znane do końca tego miesiąca - poinformował.

Dworczyk: pilotaż szczepień w zakładach pracy możliwy w połowie maja
Dworczyk: pilotaż szczepień w zakładach pracy możliwy w połowie majaTVN24

Dodał, że ze względu na dostępność szczepionek pilotaż szczepień w zakładach pracy będzie możliwy w połowie maja. - Natomiast dopiero pod koniec maja czy na przełomie maja i czerwca ruszymy szerzej z tymi szczepieniami i oczywiście te zasady, które chcemy wprowadzić, nie będą na pewno w żaden sposób dyskryminujące dla kogokolwiek - zapewnił pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Dworczyk pytany był również o szczepionkę firmy Johnson & Johnson, która - jak zapowiadano wcześniej - ma być skierowana m.in. do osób z ograniczoną mobilnością. Na pytanie, czy tę jednodawkową szczepionkę otrzymają też jakieś inne grupy, odparł: - Planujemy dla wszystkich osób z ograniczoną mobilnością przeznaczyć tę szczepionkę. Po drugie, czekamy też na rekomendacje Rady Medycznej w zakresie stosowania jej w pozostałych przypadkach. 

Nowe formy i miejsca szczepień w II kwartale 2021 rokuKPRM

Dworczyk: każdy punkt szczepień musi być i jest wyposażony w zestaw przeciwwstrząsowy

Szef KPRM został zapytany także o odmowy lekarzy szczepień pacjentów preparatem AstraZeneki w przychodniach, które nie dysponują oddziałami intensywnej terapii, w przypadku gdy istnieje prawdopodobieństwo uczulenia czy wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, bo podobne reakcje zdarzały się u danego pacjenta np. po szczepieniu przeciw grypie oraz czy takie osoby będą szczepione w szpitalach.

- Odmowa szczepienia AstraZenecą czy jakąkolwiek inną szczepionką jest decyzją indywidualną lekarza, osoby, która prowadzi kwalifikacje - powiedział Dworczyk. Jak dodał, to lekarz musi ocenić, czy istnieje ryzyko, z którego powodu zrezygnuje z podania szczepionki lub odeśle pacjenta do zaszczepienia się w szpitalu, dysponującym oddziałem intensywnej terapii.

- Każdy punkt, w którym prowadzone jest szczepienie, jest i musi być, zgodnie z wytycznymi i obowiązującymi przepisami, wyposażony w elementy niezbędne do bezpiecznego prowadzenia szczepień, w tym w zestaw antywstrząsowy, który wykorzystywany jest w przypadku wstrząsu anafilaktycznego - dodał minister. 

Dworczyk o szczepieniach dzieci: najpierw trzeba zakończyć szczepienia osób dorosłych

Dworczyk został zapytany, czy Polska przystąpi do szczepień dzieci w wieku od 12-15 lat szczepionką koncernu Pfizer, który zakończył testy dla tej grupy. - Dzisiaj o godzinie 15 odbędzie się Rada Medyczna z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Być może już dzisiaj właśnie stanie się to jednym z tematów - powiedział.

Podkreślił jednak, że na razie trzeba zakończyć szczepienia zaplanowane w Narodowym Programie Szczepień, czyli blisko 31 milionów osób powyżej 18. roku życia.

- Tak, jak zapowiadaliśmy, do końca sierpnia chcemy, by każdy zainteresowany Polak mógł przyjąć przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki - mówił Dworczyk.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl