Dworczyk: zaszczepiliśmy już 94 procent lekarzy, którzy zgłosili taką chęć

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24
Dworczyk: zaszczepiliśmy już 94 procent wszystkich lekarzy w Polsce
Dworczyk: zaszczepiliśmy już 94 procent wszystkich lekarzy w PolsceTVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk: zaszczepiliśmy już 94 procent wszystkich lekarzy w Polsce

W Polsce wykonano już blisko 1,2 miliona szczepień przeciwko COVID-19. Wpisuje się to w nasz program zaszczepienia trzech milionów Polaków do końca kwartału - powiedział szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Przekazał, że 94 procent lekarzy, którzy zgłosili taką chęć, zostało już zaszczepionych. Poinformował również, że "przed 10 lutego" rząd spodziewa się dostawy szczepionki wyprodukowanej przez firmę AstraZeneca.

Dworczyk podał w poniedziałek na konferencji prasowej statystyki dotyczące szczepień w Polsce. Łącznie - przekazał - wykonano 1 176 904 szczepienia. 976 367 osób przyjęło pierwszą dawkę szczepionki, a 200 537 obydwie.

2979 dawek szczepionki zostało zutylizowanych, odnotowano 871 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Dworczyk zapewniał, że takie tempo szczepienia "wpisuje się w nasz program, zakładający, że do końca kwartału zaszczepimy trzy miliony Polaków". - Na tyle pozwalają nam szczepionki zagwarantowane przez dostawców. Do końca marca mieliśmy otrzymać ponad dziewięć milionów dawek. Otrzymamy nieco ponad sześć milionów - zaznaczył.

- Oczywiście to się może jeszcze zmieniać. Mamy nadzieję, że tylko na plus, ale cały czas trzeba mieć w tyle głowy nasze doświadczenia z ograniczeniem i opóźnianiem dostaw - powiedział Dworczyk.

Dworczyk: 94 procent lekarzy w Polsce zostało zaszczepionych

Szef KPRM poinformował też, że już 94 procent lekarzy zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Później - dopytywany przez dziennikarzy - sprecyzował, że "ta liczba dotyczy wszystkich lekarzy, którzy zgłosili się do szczepienia".

Preparat dostało również ponad 80 procent podopiecznych wszystkich Domów Pomocy Społecznej - przekazał minister.

Podczas konferencji prasowej Dworczyk poinformował, że obecnie "działa ponad 6100 punktów szczepień populacyjnych w skali całej Polski". W akcję jest zaangażowanych ponad siedem i pół tysiąca zespołów szczepiennych.

Przekazał, że zapewniony jest także dowóz dla osób, które mają ograniczoną mobilność. - W ponad 2400 gminach uruchomione zostały infolinie wspierające organizację transportu, ponad 12 000 jednostek ochotniczej straży pożarnej jest zaangażowanych w transport pacjentów, ma taką gotowość albo już je realizują - mówił.

Dworczyk: przed 10 lutego spodziewamy się dostawy szczepionki AstraZeneki

Dworczyk zapowiedział na konferencji, że "w najbliższym czasie, przed 10 lutego, możemy się spodziewać dostawy szczepionki firmy AstraZeneca".

- Wiemy, że ta szczepionka ma określone ograniczenia, czekamy na rekomendację rady medycznej przy premierze. Wtedy będziemy podejmować ostateczne decyzje, dla jakich grup ta szczepionka będzie przeznaczona - zastrzegł pełnomocnik do spraw szczepień.

Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Pozostałe wiadomości