Prezydent, minister zdrowia i pełnomocnik do spraw szczepień odpowiadają na pytania internautów
Prezydent Andrzej Duda, minister zdrowia Adam Niedzielski i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk odpowiadają na pytania internautów.
Po godzinie 13 ruszyła w Pałacu prezydenckim sesja pytań i odpowiedzi (Q&A). Andrzej Duda, Adam Niedzielski i Michał Dworczyk odpowiadają na pytania dotyczące koronawirusa i szczepień, które zadali internauci.
Relacja odświeża się automatycznie
- 14:27
Sesja pytań i odpowiedzi zakończyła się.
- 14:19
Dworczyk: Zaczęliśmy ostateczną batalię, ostatnią prostą, czyli szczepienia. To doprowadzi do tego, że będziemy mogli te maseczki zdjąć.
- 14:18
Kiedy zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek? Niedzielski: To nie jest tylko kwestia wyszczepienia. Maseczka nie jest żadnym zagrożeniem. Plotki o tym, że to wywołuje jakieś choroby płuc, są nieprawdziwe. Jeżeli maseczka jest używana właściwie, zmieniana, nie ma żadnego zagrożenia.
- 14:13
Dlaczego emertyka 60-letnia, która wychodzi tylko do sklepu, ma być szczepiona wcześniej niż nauczycielka w wieku 59 lat, która codziennie kontaktuje się z dziećmi, które nie noszą masek? Niedzielski: Dla nas punktem wyjścia przy tworzeniu grup było przede wszystkim ryzyko, które jest największe u osób starszych. Oczywiście jak schodzimy z wiekem w dół - od 80 latków, przez 70 latków, do 60 latków to to ryzyko się zmniejsza. Grupa nauczycieli jest również włożona do grupy pierwszej. Zrobimy wszystko, by do tego szczepienia doszło jak najszybciej.
- 14:10
- 14:03
Dworczyk: Wiemy, że wiele osób ma obawy przed szczepieniem. Dlatego dbamy o transparentność, codziennie przedstawiamy informacje o całym procesie szczepień.
- 13:55
Niedzielski: Mając świadomośc lęków społecznych, które nie zawsze są racjonalne, podjęliśmy strategiczną decyzję, by zapewnić możliwość odszkodowań dla osób, które będą miały niepożądane odczyny poszczepienne.
- 13:51
Dworczyk o szczepionkach: Te, które zostały dopusczone do obrotu, przeszły szczegółowe badania. Przyspieszone były tylko procedury administracyjne. Wszystkie wymagane badania były przeprowadzone.
- 13:46
Kiedy będą otwarte lokale gastronomiczne? Niedzielski: Opieramy się na konkretnych badaniach, które mówią o ryzyku otwierania poszczególnych branż. Zarówno branża gastronomiczna, jak i siłownie, są na szczycie tych miejsc, gdzie dochodzi do potencjalnego ryzyka transmisji koronawirusa. Nie ma łatwiej odpowiedzi, że zrobimy to zaraz. W pierwszej kolejności nasza strategia polega na przywracaniu edukacji. Handel też jest na górze.
- 13:43
Kiedy wszystkie dzieci wrócą do szkół? Niedzielski: Podejmując decyzję o powrocie uczniów z klas I-III, mieliśmy duszę na ramieniu, jest duża niepewność. Mamy do czynienia ze stabilizacją liczby zakażeń, ale temu towarzyszy duża liczba zgonów. Niestety, nie mogę na to pytanie konkretnie odpowiedzieć.
- 13:38
Niedzielski: Jesteśmy gotowi do tego, by było elektroniczne potwierdzenie szczepienia, ale to nie jest jeszcze "paszport zaszczepionego"
- 13:37
Czy osoby zaszczepione mogą przenosić koronawirusa? Odpowiada doktor Michał Sutkowski: Trwają badania, które mam nadzieję wykażą, że osoba, która zostanie zaszczepiona, nie będzie aktywnym, zakażającym nosicielem wirusa.
- 13:33
Dworczyk: Jest też możliwość szczepienia osób, które mają ograniczoną mobilność. Organizowany jest dowóz osób z ograniczeniami do punktów szczepień.
Jest też możliwość zamówienia zespołu mobilnego, wyjazdowego, który przyjeżdża do osoby leżącej.
- 13:29
Kiedy niepełnosprawni będą mogli się zaszczepić? Niedzielski: Zgodnie z programem szczepień mamy grupy, które będą szczepione po kolei. Są dwa wymiary: po pierwsze mamy różne osoby z chorobami współistniejącymi, mówię o ciężkich chorobach, które mogą wywoływać niepełnosprawność. Te osoby są w grupie drugiej.
W programie jest wskazane, że jeżeli ktoś jest seniorem z grupy pierwszej i jest obciążony niepełnosprawnością, to jest dla niego priorytet.
- 13:25
Duda: Pojawiają się pretensje, dlaczego Andrzej Duda nie załatwił szczepionki od Donalda Trumpa. Dlatego, że zdecydowaliśmy się na inny system, na rozwiązanie europejskie. Razem z innymi państwami UE będziemy się razem zaopatrywać w szczepionki.
- 13:23
Niedzielski: Dzięki systemowi zabezpieczania szczepionki na drugą dawkę, my jesteśmy zmuszeni w tym tygodniu tylko niewiele zwolnić tempo szczepień.
- 13:21
Dworczyk: Rzeczywiście są miejsca, gdzie do końca marca nie ma terminów. Zapewniam, że jeżeli uda nam się uzyskać dodatkowe szczepionki, będziemy uruchamiać dodatkowe punkty szczepień. Proszę o cierpliwość.
- 13:19
Co ze szczepieniem grupy 70+ w miastach, gdzie po zapisach grupy 80+ są zajęte terminy do końca marca? Dworczyk: Namawiam wszystkich seniorów, by korzystać z infolinii. To najłatwiejszy sposób na zarejestrowanie się na szczepienie. Chcielibyśmy, by miejsc było jak najwięcej. Stworzyliśmy taki system, że miesięcznie moglibyśmy wykonywać 4 miliony szczepień. Ogranicza nas tylko dostęp do szczepionki, prędkość, z jaką dostarczają ją producenci.
- 13:16
Duda: Na poziomie państwowym żadna obowiązkowość szczepienia nie będzie wprowadzana. Natomiast nikt z nas nie jest w stanie zagwarantować, że w funkcjonowaniu firm prywatnych nie będą wprowadzane takie elementy. Na przykład linie lotnicze, firmy przewozowe.
- 13:14
W sesji Q&A biorą udział Andrzej Duda, Michał Dworczyk i Adam Niedzielski.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce
Od piątku na szczepienie przeciw COVID-19 mogą zarejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia. Oznacza to, że będą mieli wyznaczoną datę i miejsce szczepienia. Taką opcję od 22 stycznia będą mieli seniorzy powyżej 70. roku życia. 25 ruszą szczepienia dla tych grup.
Rejestracja jest prowadzona na trzy sposoby:
- infolinia pod numerem 989; - strona internetowa pacjent.gov.pl; - osobista rejestracja w punkcie szczepień.
Od 15 stycznia jest także możliwość wypełnienia formularza zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób pełnoletnich. Można to zrobić na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie.
Według danych z wtorku przed południem, w Polsce przeciw COVID-19 zaszczepiono 495 164 osoby.
Autor:ads\mtom
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Trzy osoby nie żyją, a kilka innych zostało rannych w wyniku strzelaniny, do której doszło w czwartek na przedmieściach Jerozolimy – informują izraelskie media.
Wjazd do miasta, poranny szczyt. Padły strzały
Nam przede wszystkim zależy, żeby faktycznie wyjaśnić wpływy rosyjskie, bo nie ma innego kraju, który tak bardzo chce ingerować w politykę i losy innych krajów - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł KO Dariusz Joński, pytany o losy komisji "lex Tusk". Podkreślił też, że "ludzie chcą zmiany władzy", co pokazali 15 października i w związku z tym prezydent "nie ma żadnego wyjścia" przy kolejnym kroku powoływania rządu. - Może zdecydować, jakim długopisem podpisze - dodał.
Nie wszyscy kierowcy zatankują od 1 stycznia popularną benzynę 95. Już za miesiąc to paliwo będzie miało inny skład i nie będzie nadawało się do każdego samochodu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nawet specjalną wyszukiwarkę dla kierowców. Można na niej sprawdzić, do jakiego samochodu zmienione paliwo nie jest zalecane. Materiał programu "Polska i Świat".
Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana
- Autor:
- ŁukaszWieczorek
- Źródło:
- TVN24
Powołany na dwa tygodnie nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak to były prezydent Radomia, a jego nazwisko pojawia się przy okazji afery nazywanej układem radomskim. - Tego typu podejrzenia powinny oznaczać niechęć do pełnienia funkcji publicznych albo rezygnację z nich – uważa Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Nowy minister i sprawa sprzed lat. "Wszyscy zapomnieli, a teraz przyszedł cały na biało"
Zmarła nastolatka, która zaginęła we wtorek w Andrychowie (województwo małopolskie). Dziewczyna odnalazła się jeszcze tego samego dnia w centrum miasta. Wychłodzona i osłabiona trafiła do szpitala. Jak podały lokalne media, siedziała przed dużym sklepem kilka godzin, zanim udzielono jej pomocy.
Zmarła nastolatka, którą znaleziono wychłodzoną w centrum Andrychowa
62-letnia kobieta zginęła w czołowym zderzeniu dwóch samochodów osobowych, do którego doszło w środę w miejscowości Kosobudy (woj. lubelskie). Jak wynika z ustaleń policji kierujący Fordem 71-latek wpadł w poślizg i czołowo zderzył się z jadącym z naprzeciwka Citroenem, którym jechało pięć osób, w tym 62-latka.
Wpadł w poślizg, doprowadził do czołówki. Jedna osoba nie żyje, pięć trafiło do szpitala
"Czasem wychodzi zgrabnie, a czasem krindżowo". Językowy krem na zmarszczki
W wyniku pomyślnej akcji ukraińskiego wywiadu w telewizji na ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w środę portal RBK-Ukraina. Nagranie zawierało też wypowiedzi naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego i szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.
Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie
W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.
Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat
Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku 2023 roku wzrosła w Polsce o 360,6 procent rok do roku, do poziomu 9,725 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jak wyjaśniono, to najwyższa kwota w historii rynku.
Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"
- Autor:
- JW/dap
- Źródło:
- PAP
To ostatni rok, w którym firmy i przedsiębiorcy mogą skorzystać z wyższej ulgi na prezenty dla pracowników. Jak podaje "Rzeczpospolita", dzięki wyższym limitom zwolnień z PIT na świadczenia z funduszu socjalnego bez podatku można dostać prezent nawet za 2 tysiące złotych.
Wyższa ulga na prezent. Ostatnie chwile, żeby skorzystać
- Autor:
- JW/dap
- Źródło:
- "Rzeczpospolita"
Ostatnie godziny na dokumenty w sprawie tak zwanego 300 plus. W czwartek mija termin na składanie wniosków dotyczących rządowego programu Dobry start, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 złotych na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.
Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną
- Autor:
- /dap
- Źródło:
- PAP
Były dyrektor ds. profilaktyki w ministerstwie zdrowia w Rzymie Gianni Rezza ostrzega przed wzrostem hospitalizacji w związku z COVID-19. Jego zdaniem ministerialne dane na temat liczby zakażeń są niedoszacowane, a w okresie świątecznym może dojść do podwójnego szczytu zachorowań, bo dołączy też fala grypy.
Ekspert: COVID-19 znów podnosi łeb we Włoszech
Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. W klubie PiS, podobnie jak w poprzednich głosowaniach dotyczących tej sprawy, znów widoczne były podziały. Za przyjęciem głosował między innymi Mateusz Morawiecki. Premier przekonywał w Sejmie dziennikarzy, że zawsze popierał metodę in vitro.
Morawiecki: ja akurat zawsze za in vitro optowałem
W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.
Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby
- Autor:
- dg,ZiR/gp
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl, PAP
W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie kontynuowały ataki naziemne na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim i przesunęły się naprzód - przekazał w środowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW: Ukraińcy przerzucają grupy szturmowe na lewy brzeg Dniepru
Rosyjski generał Władimir Zawadski zginął na wojnie w Ukrainie po wejściu na minę – poinformował w środę niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii, powołując się na informacje organizacji absolwentów Moskiewskiej Wojskowej Wyższej Szkoły Dowódczej.
Rosyjski generał "został wysadzony w powietrze przez minę"
Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO.
Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii
- Autor:
- /dap
- Źródło:
- PAP
Prawdopodobną przyczyną śmierci czterech nastolatków z północnej Walii, których ciała odnaleziono 21 listopada w samochodzie, było utonięcie - przekazała koroner Kate Robertson. Dochodzenie w sprawie trwa.
Ciała czterech nastolatków wewnątrz samochodu. Podano prawdopodobną przyczyną śmierci
Prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci Gabriela Seweryna, gwiazdora "Królowych Życia" stacji TTV. Seweryn zmarł wczoraj w szpitalu w Głogowie, po nagłej akcji zatrzymania krążenia. W mediach społecznościowych pojawił się zapis relacji na jego Instagramie, prowadzonej po wezwaniu pogotowia, a przed trafieniem przez mężczyznę do szpitala. Widać na niej, jak projektant skarżył się na brak pomocy ze strony ratowników medycznych. Pogotowie przekazuje nam swoją wersję wydarzeń.
Śmierć Gabriela Seweryna. Pogotowie o nowych faktach. Jest reakcja prokuratury
Młodzi Koreańczycy są niechętni małżeństwom. Na ślub zdecydowało się mniej niż 20 procent osób w wieku 19-34 lat - podał we wtorek portal lokalnego dziennika "Chosun Ilbo". Poza liczbą zawieranych małżeństw znacząco spada także wskaźnik urodzeń.
Już ponad 80 proc. młodych osób żyje tam bez ślubu. Ogromna zmiana w ciągu ostatnich 20 lat
Za kilka dni na Trakcie Królewskim będzie można poczuć klimat świąt, w tym roku w stylu retro. Świąteczna iluminacja rozświetli się 6 grudnia. Z kolei 7 grudnia o godzinie 18 prezydent Warszawy uroczyście włączy choinkę na placu Zamkowym.
Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym
- Autor:
- mg/b
- Źródło:
- PAP
Cała ta sprawa cuchnie politycznie od samego początku i dzisiaj mamy tego puentę - powiedział w środę przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o raport komisji "lex Tusk". - Nawet osoby neutralnie komentujące te kwestie wiedziały od samego początku, do czego miała być ta komisja - dodał. Wieczorem Sejm odwołał członków komisji.
Donald Tusk: cała ta sprawa cuchnie
Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.
Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić
Wystąpienie 24-letniego posła Adama Gomoły było zakłócane okrzykami z sali sejmowej, w których wypominano mu jego młody wiek. Polityk Polski 2050 mówił na temat coraz trudniejszej sytuacji finansowej studentów i podkreślał, że jest "jedynym przedstawicielem pokolenia Z w tej izbie". Siedzących na sali posłów w pewnym momencie uciszać musiał marszałek Szymon Hołownia, nie powstrzymując się przy tym przed komentarzem wobec jednego z polityków.
Sejm wybrał w środę wieczorem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do komisji do spraw petycji. Z kolei prezes Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro nie uzyskał poparcia większości, gdy starał się o wybór do komisji regulaminowej i komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.
Sejmowe komisje nie dla Ziobry. Jarosław Kaczyński zajmie się petycjami
W królestwie paliw kopalnych i krainie ropy w czwartek rozpoczyna się COP28 - światowy szczyt klimatyczny. W Dubaju będą toczyły się rozmowy polityków i ekologów, jak ratować planetę. Decyzje potrzebne są tu i teraz, tym bardziej że szczyt w 2022 roku był kompletną klapą.
COP28 rusza w czwartek. "Lobby paliwowe będzie starało się wykorzystać ten szczyt"
- Źródło:
- Fakty TVN
Rosjanie wciąż prowokują przy wschodniej granicy NATO. Myśliwce krajów Sojuszu niemal codziennie podrywane są w powietrze, by przechwycić samoloty z czerwoną gwiazdą. Przykładem takiej bliskiej współpracy państw NATO jest misja Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie nieba nad Bałtykiem. Swoją misję kończą teraz Włosi, a zaczynają Francuzi.
Tak wygląda podniebna zmiana warty w ramach Baltic Air Policing
- Autor:
- ArturMolęda
- Źródło:
- Fakty po Południu TVN24
Spotify opublikowało właśnie muzyczne podsumowanie roku 2023. Najchętniej odtwarzanym na platformie wykonawcą w ostatnich miesiącach była Taylor Swift. Wśród polskich słuchaczy królował Taco Hemingway. Każdy użytkownik Spotify może też sprawdzić, kogo w minionym roku on sam słuchał najczęściej.
Podsumowanie 2023 roku w Spotify. Numerem jeden Taylor Swift, w Polsce dominuje rap
- Autor:
- kgo//am
- Źródło:
- Spotify
Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - podkreśla CNN.
Wojna elektroniczna na ukraińskim froncie. Tak Rosja zmniejsza potencjał nowoczesnej broni NATO
Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek i Robert Zieliński.