Prezydent Andrzej Duda, minister zdrowia Adam Niedzielski i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk odpowiadają na pytania internautów.
Po godzinie 13 ruszyła w Pałacu prezydenckim sesja pytań i odpowiedzi (Q&A). Andrzej Duda, Adam Niedzielski i Michał Dworczyk odpowiadają na pytania dotyczące koronawirusa i szczepień, które zadali internauci.
Sesja pytań i odpowiedzi zakończyła się.
Dworczyk: Zaczęliśmy ostateczną batalię, ostatnią prostą, czyli szczepienia. To doprowadzi do tego, że będziemy mogli te maseczki zdjąć.
Kiedy zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek? Niedzielski: To nie jest tylko kwestia wyszczepienia. Maseczka nie jest żadnym zagrożeniem. Plotki o tym, że to wywołuje jakieś choroby płuc, są nieprawdziwe. Jeżeli maseczka jest używana właściwie, zmieniana, nie ma żadnego zagrożenia.
Dlaczego emertyka 60-letnia, która wychodzi tylko do sklepu, ma być szczepiona wcześniej niż nauczycielka w wieku 59 lat, która codziennie kontaktuje się z dziećmi, które nie noszą masek? Niedzielski: Dla nas punktem wyjścia przy tworzeniu grup było przede wszystkim ryzyko, które jest największe u osób starszych. Oczywiście jak schodzimy z wiekem w dół - od 80 latków, przez 70 latków, do 60 latków to to ryzyko się zmniejsza. Grupa nauczycieli jest również włożona do grupy pierwszej. Zrobimy wszystko, by do tego szczepienia doszło jak najszybciej.
Michał Dworczyk, Andrzej Duda, Adam Niedzielski
Dworczyk: Wiemy, że wiele osób ma obawy przed szczepieniem. Dlatego dbamy o transparentność, codziennie przedstawiamy informacje o całym procesie szczepień.
Niedzielski: Mając świadomośc lęków społecznych, które nie zawsze są racjonalne, podjęliśmy strategiczną decyzję, by zapewnić możliwość odszkodowań dla osób, które będą miały niepożądane odczyny poszczepienne.
Dworczyk o szczepionkach: Te, które zostały dopusczone do obrotu, przeszły szczegółowe badania. Przyspieszone były tylko procedury administracyjne. Wszystkie wymagane badania były przeprowadzone.
Kiedy będą otwarte lokale gastronomiczne? Niedzielski: Opieramy się na konkretnych badaniach, które mówią o ryzyku otwierania poszczególnych branż. Zarówno branża gastronomiczna, jak i siłownie, są na szczycie tych miejsc, gdzie dochodzi do potencjalnego ryzyka transmisji koronawirusa. Nie ma łatwiej odpowiedzi, że zrobimy to zaraz. W pierwszej kolejności nasza strategia polega na przywracaniu edukacji. Handel też jest na górze.
Kiedy wszystkie dzieci wrócą do szkół? Niedzielski: Podejmując decyzję o powrocie uczniów z klas I-III, mieliśmy duszę na ramieniu, jest duża niepewność. Mamy do czynienia ze stabilizacją liczby zakażeń, ale temu towarzyszy duża liczba zgonów. Niestety, nie mogę na to pytanie konkretnie odpowiedzieć.
Niedzielski: Jesteśmy gotowi do tego, by było elektroniczne potwierdzenie szczepienia, ale to nie jest jeszcze "paszport zaszczepionego"
Czy osoby zaszczepione mogą przenosić koronawirusa? Odpowiada doktor Michał Sutkowski: Trwają badania, które mam nadzieję wykażą, że osoba, która zostanie zaszczepiona, nie będzie aktywnym, zakażającym nosicielem wirusa.
Sutkowski: szczepionek starczy dla nas wszystkich, nie tylko dla grupy "0" i "1"
Dworczyk: Jest też możliwość szczepienia osób, które mają ograniczoną mobilność. Organizowany jest dowóz osób z ograniczeniami do punktów szczepień.
Jest też możliwość zamówienia zespołu mobilnego, wyjazdowego, który przyjeżdża do osoby leżącej.
Kiedy niepełnosprawni będą mogli się zaszczepić? Niedzielski: Zgodnie z programem szczepień mamy grupy, które będą szczepione po kolei. Są dwa wymiary: po pierwsze mamy różne osoby z chorobami współistniejącymi, mówię o ciężkich chorobach, które mogą wywoływać niepełnosprawność. Te osoby są w grupie drugiej.
W programie jest wskazane, że jeżeli ktoś jest seniorem z grupy pierwszej i jest obciążony niepełnosprawnością, to jest dla niego priorytet.
Duda: Pojawiają się pretensje, dlaczego Andrzej Duda nie załatwił szczepionki od Donalda Trumpa. Dlatego, że zdecydowaliśmy się na inny system, na rozwiązanie europejskie. Razem z innymi państwami UE będziemy się razem zaopatrywać w szczepionki.
Niedzielski: Dzięki systemowi zabezpieczania szczepionki na drugą dawkę, my jesteśmy zmuszeni w tym tygodniu tylko niewiele zwolnić tempo szczepień.
Minister zdrowia o systemie zabezpieczenia drugich dawek szczepionek
Dworczyk: Rzeczywiście są miejsca, gdzie do końca marca nie ma terminów. Zapewniam, że jeżeli uda nam się uzyskać dodatkowe szczepionki, będziemy uruchamiać dodatkowe punkty szczepień. Proszę o cierpliwość.
Co ze szczepieniem grupy 70+ w miastach, gdzie po zapisach grupy 80+ są zajęte terminy do końca marca? Dworczyk: Namawiam wszystkich seniorów, by korzystać z infolinii. To najłatwiejszy sposób na zarejestrowanie się na szczepienie. Chcielibyśmy, by miejsc było jak najwięcej. Stworzyliśmy taki system, że miesięcznie moglibyśmy wykonywać 4 miliony szczepień. Ogranicza nas tylko dostęp do szczepionki, prędkość, z jaką dostarczają ją producenci.
Co ze szczepieniem grupy 70+ w miastach, gdy szczepienia grupy 80+ zajęły terminy do marca? Odpowiada Michał Dworczyk
Duda: Na poziomie państwowym żadna obowiązkowość szczepienia nie będzie wprowadzana. Natomiast nikt z nas nie jest w stanie zagwarantować, że w funkcjonowaniu firm prywatnych nie będą wprowadzane takie elementy. Na przykład linie lotnicze, firmy przewozowe.
W sesji Q&A biorą udział Andrzej Duda, Michał Dworczyk i Adam Niedzielski.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce
Od piątku na szczepienie przeciw COVID-19 mogą zarejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia. Oznacza to, że będą mieli wyznaczoną datę i miejsce szczepienia. Taką opcję od 22 stycznia będą mieli seniorzy powyżej 70. roku życia. 25 ruszą szczepienia dla tych grup.
Rejestracja jest prowadzona na trzy sposoby:
- infolinia pod numerem 989;
- strona internetowa pacjent.gov.pl;
- osobista rejestracja w punkcie szczepień.
Od 15 stycznia jest także możliwość wypełnienia formularza zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób pełnoletnich. Można to zrobić na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie.
Według danych z wtorku przed południem, w Polsce przeciw COVID-19 zaszczepiono 495 164 osoby.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24