"Migracje liczone w setkach milionów ludzi, kryzys wodny, żywnościowy, to dopiero się rozkręca"

TVN24 | Polska

Autor:
pp/dap
Źródło:
TVN24
Popkiewicz o zmianach klimatu: to proces nieunikniony, który możemy tylko zminimalizowaćTVN24
wideo 2/4
TVN24Popkiewicz o zmianach klimatu: to proces nieunikniony, który możemy tylko zminimalizować

Musimy mieć pełną świadomość tego, że jeśli nie skoordynujemy działań na poziomie kontynentu i globu, to w tym momencie działania mogą nie przynieść pożądanych skutków - powiedział profesor Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Goście "Faktów po Faktach" dyskutowali o sytuacji klimatycznej na świecie. Redaktor portalu naukaoklimacie.pl Marcin Popkiewicz mówił o zmianach klimatu w kontekście destabilizacji globalnej sytuacji geopolitycznej.

W sobotę wieczorem odbyła się kolejna edycja "Godziny dla Ziemi". W Polsce tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Godzina dla Bałtyku". Jej celem są działania mające uświadamiać o tym, że przyszłość ekosystemu Morza Bałtyckiego jest zagrożona. O godzinie 20.30 na godzinę zgasły światła między innymi w Pałacu Prezydenckim i w Belwederze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W sobotnim wydaniu "Faktów po Faktach" o sytuacji klimatycznej na świecie rozmawiali dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery oraz fizyk Marcin Popkiewicz, redaktor portalu naukaoklimacie.pl.

Marcin Popkiewicz i prof. Szymon Malinowski byli gośćmi sobotniego wydania "Faktów po Faktach"TVN24

"Globalny problem, globalne działanie"

Profesor Szymon Malinowski wskazywał, że o zmianach klimatu "musimy myśleć szerzej, nie tylko w skali kontynentu, ale w skali globalnej". - Oczywiście wszystkie działania lokalne składają się na działania globalne - mówił.

- Jeżeli palą się lasy w Kalifornii, a sadza z tych lasów osadza się w Arktyce, zmienia się kolor śniegu, który szybciej topnieje, podobnie jak lód - opisywał. - Widzimy, że te powiązania w świecie klimatycznym są globalne. Mamy globalną gospodarkę, klimat zawsze był globalny, ale teraz nawet działania w jednym czy drugim kraju nie są w stanie wpłynąć na zmianę kursu - dodał.

Prof. Malinowski: o zmianach klimatu musimy myśleć szerzejTVN24

Według gościa "Faktów po Faktach" "z jednej strony musimy robić to, co możemy, w skali lokalnej, osobistej, kraju". - Z drugiej strony musimy mieć pełną świadomość tego, że jeśli nie skoordynujemy działań na poziomie kontynentu i globu to w tym momencie te działania mogą nie przynieść pożądanych skutków - stwierdził.

- Globalny problem, globalne działanie - podkreślił.

Zobacz wywiad Piotra Kraśki i Doroty Wysockiej-Schnepf z Billem Gatesem

"To proces nieunikniony, który możemy tylko zminimalizować"

Marcin Popkiewicz wskazywał na problem związany ze smogiem, "który w Polsce rok w rok zabija kilkadziesiąt tysięcy Polaków". - To mniej więcej tyle, co COVID w ciągu roku, a jakoś tak nie podjęliśmy działań na tę skalę, jakie wprowadzamy w związku z koronakryzysem - mówił.

- Zmiany klimatu mają potencjał zdestabilizowania globalnej sytuacji geopolitycznej w dużo większej skali - dodał Popkiewicz. Jak zwracał uwagę, "mówimy o tym, że duża część Afryki, Bliskiego Wschodu będzie tak gorąca, że praktycznie nie do zamieszkania przez ludzi".

Popkiewicz o zmianach klimatu: to proces nieunikniony, który możemy tylko zminimalizowaćTVN24

- Migracje liczone w setkach milionów, jak nie miliarda ludzi, kryzys wodny, żywnościowy, to dopiero się rozkręca, przyspiesza i już w zasadzie wiemy, że przekroczymy różne punkty krytyczne w ziemskim systemie klimatycznym. Będzie znacząca zmiana klimatu, będą olbrzymie problemy - powiedział.

Jak mówił, "to proces nieunikniony, który możemy tylko zminimalizować".

Autor:pp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock