Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował w niedzielę, by zakładać maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno, bo choć nie ma takiego obowiązku, to jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych. Policja z kolei zapowiada sprawdzanie, czy Polacy noszą maseczki tam, gdzie jest to wymagane.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na otwartej przestrzeni, m.in. na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust. Maseczki - chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone - nosić trzeba w przestrzeniach zamkniętych m.in. w kościołach.
Minister zdrowia w związku z dniem Wszystkich Świętych apelował publicznie kilka dni temu, by w dużych skupiskach ludzi, w czasie odwiedzania grobów bliskich, zakładać maseczki. Do odpowiedzialności za siebie i innych odwołał się także w najnowszej wypowiedzi dla PAP.
Niedzielski: zakładajmy maseczkę, chrońmy zdrowie
- Pamiętajmy, że mamy epidemię; pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe – wskazał.
Jak dodał, "nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych".
- Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu – zaznaczył.
Akcja "Znicz". KGP: policjanci sprawdzają też maseczki
Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał, że od piątku rozpoczęła się akcja Znicz, podczas której policjanci czuwają nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. - Na drogi wyjechało więcej patroli, co też przełożyło się na częstsze kontrole - mówił.
Funkcjonariusze pilnują porządku oraz płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz w okolicach cmentarzy. - Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy, wprowadzono zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę. Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach - mówił policjant.
Komisarz poinformował również, że zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność. - Przypominamy kierującym, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, również osób starszych, których będzie można spotkać także po zmroku. Natomiast pieszych uczulamy, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo - przypomniał. - Wybierając się na cmentarz, pamiętajmy również o konieczność przestrzegania zasad związanych z epidemią COVID-19 - zaapelował.
Policjanci sprawdzają także, czy Polacy noszą maseczki, gdzie jest to wymagane, w tym m.in. w komunikacji miejskiej czy pomieszczeniach zamkniętych. - Chcemy przypomnieć, że w Polsce nikt nie wycofał stanu epidemii. Stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa - podkreślił rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.
Święto Wszystkich Świętych
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich i Pamiątka Umarłych to dwa święta, które 1 listopada obchodzą luteranie.
Źródło: PAP