Polska zajęła szóste miejsce w rankingu najbardziej atrakcyjnych państw do studiowania w Europie, podaje Project Atlas, zajmujący się badaniem mobilności studentów. Na pierwszym miejscu niezmiennie pozostaje Wielka Brytania.
Według analiz Project Atlas, Polska jest szósta wśród państw w Europie o największej liczbie zagranicznych studentów. Ze wszystkich osób studiujących na naszych uczelniach 7 proc. to obywatele innych krajów. Liczba zagranicznych studentów w Polsce rośnie nieprzerwanie od 2005 roku. Wówczas jedynie 0,82 proc. osób studiujących pochodziło z zagranicy.
Skąd przyjeżdżają do Polski zagraniczni studenci
Ponad połowa osób, które zdecydowała się zdobywać wykształcenie w Polsce, ma ukraińskie obywatelstwo. Ukraińcy od wielu lat są najliczniejszą grupą zagranicznych studentów. Tak samo było przed wojną w Ukrainie. Na drugim miejscu plasują się Białorusini. Spośród studentów zagranicznych około 60 proc. studiuje w języku polskim, a 37 proc. - w języku angielskim. O ile w roku akademickim 2021/2022 na polskich uczelniach było 89 420 zagranicznych studentów, obecnie ta liczba wzrosła do 102 200. To przyrost rzędu 5 proc. Z kolei w roku akademickim 2021/2022 liczba zagranicznych studentów zwiększyła się o ponad 4,7 tysiąca w stosunku do roku wcześniej. Oprócz Ukrainy i Białorusi studenci pochodzą z ponad 170 innych państw, w tym z Zimbabwe, Turcji, Indii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Chin, Kazachstanu czy Nigerii.
"W roku akademickim 2021/2022 w Polsce studiowało 89 420 zagranicznych studentów ze 180 krajów, czyli o 4731 więcej niż w roku poprzednim (wzrost o 5,6 proc.). Studenci zagraniczni stanowią obecnie ponad 7,3 procent całkowitej liczby studentów w tym kraju", czytamy w raporcie Project Atlas.
Jakie studia wybierają w Polsce studenci z zagranicy
Studenci z zagranicy przyjeżdżają do Polski najczęściej na studia medyczne i ekonomiczne. Chętnie wybierają takie kierunki, jak biznes, medycyna, stomatologia, psychologia, informatyka. Najwięcej obcokrajowców studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. Podobną popularnością cieszą się te kierunki wśród polskich studentów. W roku 2023/24 najwięcej osób chciało studiować informatykę, a następnie kolejno psychologię, zarządzanie i medycynę.
Które kraje są najpopularniejsze wśród studentów z innych krajów
Na szczycie rankingu Projektu Atlas znajduje się Wielka Brytania, gdzie studenci zagraniczni stanowią 25 procent ogółu. Na kolejnych miejscach są Holandia i Francja, tam studenci zagraniczni stanowią odpowiednio 14 proc. i ponad 13 proc. Odzwierciedla to po części preferencje polskich studentów, którzy decydując się na wyjazd wybierają na studia najczęściej Wielką Brytanię lub Holandię. W raporcie zwrócono uwagę, że odsetek studentów w Holandii stale rośnie od 2016 roku, a w czasie pandemii ten przyrost tylko przyspieszył. W latach 2013-2016 holenderski rząd prowadził głośną kampanię na rzecz internalizacji edukacji pod hasłem "Make it in the Holland!".
Na czwartym miejscu w rankingu najpopularniejszych państw do studiowania znalazły się Niemcy, później Hiszpania, a na siódmym - za Polską - Włochy.
We Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii większość zagranicznych studentów pochodzi z Chin. W Holandii najwięcej osób z zagranicy ma obywatelstwo niemieckie. Wielu młodych ludzi z byłych kolonii francuskich, Maroka i Algierii, studiuje na francuskich uniwersytetach.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock